S ciljem zmanjšanja energijskih izgub stavb so bili v zadnjih 10 letih narejeni veliki koraki v smeri energijske učinkovitosti stavb. Zaradi zrakotesne zasnove v prostorih ne ostaja le toplota, ampak tudi škodljive snovi. Izmenjava zraka je v novih, tako imenovanih pasivnih stavbah 10-krat nižja kot v starih.
Koncentracijo škodljivih delcev je mogoče zmanjšati z intenzivnim zračenjem ali nadziranim prisilnim prezračevanjem, a kljub priporočenim ukrepom problema ne moremo odpraviti v celoti. Slab zrak povzroča vrsto simptomov, kot so vnetje sluznice, glavoboli, motnje koncentracije in zmanjšanje storilnosti. Dolgoročno lahko vodijo v kronične bolezni.
Mikroplastika na naših stenah
Klasične barve so izdelane iz nedefiniranih mineralnih polnil in plastike, petrokemikalij, pridobljenih iz rafinirane surove nafte. Poleg kemičnih sestavin so polimerna veziva obvezen dodatek v klasičnih barvah, izravnalnih masah in gotovih ometih. Mikroplastike je v nekaterih barvah tudi do 15 odstotkov. Že samo s pranjem orodja po barvanju v naravo speremo nepredstavljivo količino kemije in mikroplastike. Vsako leto več mikroplastike iz barv konča v naših rekah in oceanih. Od tod vstopa v našo prehranjevalno verigo in tako škoduje naravi in našemu zdravju.
Rešitev so naravni materiali
Pri načrtovanju ali prenovi doma moramo zato pozornost posvetiti izboru čistih materialov. Pri tem so najpomembnejši prav zaključni sloji ‒ ometi, izravnalne mase, temelji in barve. Ti najbolj vplivajo na kakovost zraka v prostoru. Sposobnost zaključnih slojev, da absorbirajo odvečno vlago v zraku in jo po potrebi vnovič sprostijo, preprečuje nastanek plesni, saj vlaga ne kondenzira na površini. Dodatno nastanek plesni otežuje uporaba čistih apnenih materialov z visokim pH-faktorjem, saj plesni bazično okolje ne ustreza. Ilovnati materiali poleg visoke regulacije vlage pomagajo uravnavati temperaturna nihanja, nevtralizirajo vonjave, ustvarjajo negativne ione in na splošno čistijo zrak.
Nova generacija naravnih stenskih barv
Naravne barve so do okolja in zdravja prijazna alternativa klasičnim barvam. Kazeinske, apnene, ilovnate in rastlinske barve so narejene iz čistih mineralnih in rastlinskih surovin. So izredno paroprepustne – stena ostaja prehodna za vlago, ki jo ustvarjamo z vsakodnevnimi aktivnostmi. Ker ne vsebujejo konzervansov in sintetičnih veziv, med sušenjem v zrak ne sproščajo neprijetnih vonjav in zdravju škodljivih snovi (VOC). Osnovna naravna veziva naravnih barv sta škrob in kazein. Naravne barve so idealne za vse bivalne prostore, zlasti za otroške sobe, spalnice in dnevne prostore.
Dokaz resnične naravnosti izdelka je popolna komunikacija vseh sestavin, ki so v izdelku, in njihovo poreklo. Ponosni smo na naravne sestavine in nove trajnostne rešitve, zato ni razloga, da bi jih skrivali. To je še posebej pomembno za ljudi, ki trpijo za alergijami.
Dosledno naravno pomeni tudi ekološko neoporečno odstranjevanje ostankov. Barva, narejena iz naravnih surovin, je povsem biorazgradljiva. Ostanke barve lahko kompostiramo, vedra in posode enostavno očistimo in znova uporabimo.
Ilovnate barve
V prizadevanjih za naravna bivališča smo z natančnim izborom ilovice, gline, kremenovega peska in naravnih veziv pridobili sodobno in vsestransko uporabno barvo, ki zaradi svojih lastnosti in sestave ključno pripomore k zdravemu bivalnemu okolju. Odtenek barvi dajejo barvne gline, ki ustvarjajo naraven videz in umirjene naravne odtenke, od bele do rdeče in rjave. Ilovica odlično uravnavava vlago v prostoru in zaradi velike vsebnosti silicijevih kristalov, ki ustvarjajo negativne ione, kar pozitivno vpliva na naše počutje. Ilovnata barva je namenjena predvsem za barvanje ilovnatih in novih mineralnih ometov.
Apnene barve
Apno je gradbeni material, ki so ga uporabljali že v antiki. Z raznimi dodatki in načini obdelave so že takrat dosegali zavidljive trdnosti malt in razvili najrazličnejše tehnike, ki jih znova oživljamo. Kakovostno apno pridobimo z izborom kakovostne surovine ter pravilnim postopkom žganja, staranja in gašenja. Z naravnimi dodatki, kot so kaolin, kazein, marmorni prah, vulkanski tuf in podobno, apno toliko izboljšamo, da lahko izdelujemo tudi zelo tanke dekorativne tehnike in izravnave. Nove generacije čistih apnenih barv ne puščajo sledi ob dotiku, zelo dobro prekrivajo, s pH 12 ustvarjajo okolje, ki otežuje rast plesni. Lahko jih niansiramo z zemeljskimi ali mineralnimi pigmenti. Uporabijo se lahko na vseh obstoječih podlagah, razen na pralnih in močno disperzijskih podlagah.
Rastlinske barve in nova biorazgradljiva veziva
Surovine iz rastlinskih in mineralnih virov so sestavni del kulture in vrednot naših dobaviteljev. Če nečesa ni mogoče proizvesti do okolja prijazno, se ne proizvaja. Na srečo je mogoče marsikaj doseči brez škodljivih kemikalij, z uporabo preizkušenih receptov pa tudi z eksperimenti z novimi sestavinami.
Poslanstvo je ohranjanje zdravja ljudi in narave. Surovine, ki izvirajo iz rastlinskih in mineralnih virov, se po predelavi zlahka vrnejo v naravni materialni cikel.
Kot ekološka alternativa spornim polimernim vezivom je leta 2015 podjetje AURO z biokemijo razvilo do zdaj edino naravno biorazgradljivo vezivo, ki ima enake lastnosti kot sintetični polimeri. Nastalo je prvo biogeno vezivo Replembin®, sestavljeno iz rastlinskih alkoholnih estrov z organskimi kislinami. Osnova za proizvodnjo veziva je škrob. Novo vezivo omogoča boljšo uporabniško izkušnjo, saj so materiali bolj podobni klasičnim izdelkom na trgu.
Prvi specializirani Center sonaravne gradnje v Ljubljani
Gnezdo je prvi tovrstni center v Sloveniji, kjer na enem mestu dobite vse naravne materiale za gradnjo in obnovo, prijazno do okolja in zdravja. V ponudbi imamo izdelke iz lastne proizvodnje in širok nabor naravnih gradbenih izdelkov tujih in domačih proizvajalcev. Delujemo po načelih sonaravnosti, ki predstavljajo naravi in okolju dosledno delovanje, sodelovanje. Naš cilj je, da center postane osrednje slovensko stičišče informacij, novosti in dogodkov na področju sonaravne gradnje in materialov.
V tej panogi in tem času je pomembno, da so dejstva prava, preverjena in celovita. Dejstvo je, da je trg poln zelenega zavajanja. Polne deklaracije sestavin gradbenih izdelkov še vedno niso zakonsko predpisane, zato marsikateri klasični izdelek vsebuje polimerna veziva in kemične dodatke. Zato si vedno prizadevamo strankam dati čim več informacij, da lahko sprejmejo premišljene odločitve.
Industrija barv bi lahko reducirala uporabo plastike s prehodom na naravna veziva. To je osnovni napredek, vendar moramo iti še dlje. Zakonodaja vedno pomaga, ko se mora celotna industrija spremeniti, prvi in očiten korak k temu pa je, da je deklaracija sestavin jasna in obvezna.
Naše poslanstvo je, da smo iskreni in dosledni. Izpolnjuje nas dejstvo, da smo del rešitve, in ne problema.