
Garažna vrata na električni pogon so resda dražja od tistih na ročni pogon, vendar ponujajo tudi številne prednosti. Avtomatsko odpiranje in zapiranje vrat s preprostim pritiskom na gumb poveča udobje ter prihrani čas in trud. Električni pogon lahko vključuje varnostne funkcije, kot so zaščita pred zapiranjem in alarmni sistemi. Uporabnika varuje pred vremenskimi vplivi, ker je manj verjetno, da boste morali izstopiti iz vozila v slabem vremenu. Nenazadnje pa lahko med njihove prednosti štejemo tudi številne možnosti dizajna in izbiro materialov ter bolj gladek in tih mehanizem delovanja.
Za težja vrata močnejši pogon

Marsikoga, ki mora v dežju in mrazu stopiti iz toplega avtomobila, da bi odprl ali zaprl garažna vrata, bo zato zanimalo, kako lahko ta zamenja s takimi na električni pogon. "Večina garažnih vrat lahko preide na električni pogon, vendar obstajajo nekatere omejitve," pojasnjuje Karmen Turnšek, strokovnjakinja za prodajo v salonu Hörmann v Petrovčah. Namestitev električnega pogona je odvisna od tipa garažnih vrat, torej ali so ta krilna, sekcijska, dvižna, stranska sekcijska ..., teže, velikosti in prostora v garaži. "Velika in težka vrata potrebujejo močnejše pogone," opozarja sogovornica. Razlikujejo pa se tudi vrste pogonov, in sicer glede na zmogljivost, funkcionalnost, vrsto vrat in uporabniške zahteve. "Vsaka serija pogonov je zasnovana tako, da ustreza specifičnim potrebam različnih uporabnikov, bodisi v smislu udobja, varnosti bodisi energetske učinkovitosti," razlaga Karmen Turnšek. Tudi v podjetju Hanus menijo, da je prehod na električni pogon mogoč pri večini garažnih vrat, vendar je njegova ustreznost odvisna od tipa in velikosti vrat. "Običajno se to opravlja pri sekcijskih in rolo garažnih vratih," navajajo v Hanusu in priporočajo, da za natančno oceno in strokovno svetovanje o možnostih nadgradnje obstoječih vrat povprašate strokovnjaka.
Mogoča je tudi zaščita pred vdorom
Ko govorimo o povečanem udobju, gre v prvi vrsti za preprost dostop do garaže brez izstopanja iz vozila, kar pride še posebno prav v slabih vremenskih razmerah. Daljinski upravljalniki pri tem poskrbijo za hitro in enostavno odpiranje in zapiranje garažnih vrat, našteva Karmen Turnšek. Za povečanje varnosti pa električni pogon ponuja tehnologijo, ki preprečuje nenamerno zapiranje ob nenadnem pojavu ovire, kar zmanjšuje tveganje za poškodbe. "Pomembno je tudi, da električna vrata pogosto vključujejo zaščito pred vdorom in avtomatsko zaklepanje," razlaga Turnškova. Za več varnosti poskrbi tudi avtomatsko varovalo pred dvigovanjem: "Ko so vrata zaprta, se zaskočijo v nosilec tekalnega vodila pogona, tako so v trenutku fiksno zapahnjena in zaščitena pred dvigovanjem. Ta zapah vrat je v celoti mehanski in deluje tudi ob izpadu električnega toka. Ob nenadnem pojavu ovire pa serijska izklopna avtomatika varno in zanesljivo ustavi vrata. Z mehkim zagonom in mehko ustavitvijo se vrata odpirajo in zapirajo mirno in tiho ter ščitijo mehaniko vrat in pogona." Za upravljanje električnih pogonov je na voljo širok spekter možnosti za nadzor električnih garažnih vrat, kar uporabnikom omogoča, da upravljajo svoja vrata na različne načine, bodisi s pomočjo tradicionalnih upravljalnikov, kodnih tipkal, čitalnikov prstnih odtisov, pametnih telefonov bodisi z integracijo v sisteme pametnih domov, pravi Karmen Turnšek.

Izboljšano tesnjenje poveča energetsko učinkovitost
Namestitev električnih garažnih vrat lahko vpliva tudi na energetsko učinkovitost doma, predvsem zaradi boljše toplotne izolacije, tesnosti in možnosti avtomatizacije ter optimizacije porabe energije. Električna vrata običajno bolje tesnijo kot ročna, to pa zmanjšuje prepih, ki lahko povzroča izgube energije. "Dobro tesnjenje preprečuje vdor hladnega zraka in ohranja stabilno temperaturo v garaži ter s tem v neposredni bližini bivalnih prostorov," razlaga strokovnjakinja. Za preprečevanje nenamerne izgube energije so električna garažna vrata običajno opremljena tudi z varnostnimi mehanizmi, ki zagotavljajo, da so vrata pravilno zaprta, da skoznje ne uhaja toplota. Učinkovito rabo energije pa omogočajo napredni sistemi za avtonomno odpiranje in zapiranje, ki delujejo z minimalno porabo električne energije. "Z naprednimi sistemi za daljinsko upravljanje in integracijo z domačimi avtomatizacijskimi sistemi je mogoče natančno uskladiti delovanje garažnih vrat s potrebami uporabnikov. To omogoča optimizacijo delovanja v smislu porabe energije, kar lahko pripomore k večji energetski učinkovitosti doma," o tem še pravi Karmen Turnšek.
Pravilno vzdrževanje podaljša dobo uporabnosti
Prehod na električni pogon vpliva tudi na način vzdrževanja garažnih vrat, saj je za njihovo nemoteno delovanje potrebno redno servisiranje pogona, opozarjajo v podjetju Hanus. "Priporočamo, da se servis izvede približno na leto in pol, s čimer zagotovimo optimalno delovanje sistema in podaljšamo njegovo dobo delovanja. Redni servis vključuje pregled in nastavitev mehanizma, mazanje gibljivih delov ter preverjanje elektronskih komponent. S pravilnim vzdrževanjem lahko preprečimo morebitne težave in podaljšamo dobo uporabe vrat in tudi pogona," pojasnjujejo v Hanusu.

Stroški odvisni od modela vrat in vrste pogona
Za namestitev električnega pogona garažnih vrat je priporočljivo, da angažirate strokovnjaka, ki ima potrebno tehnično znanje in ustrezno orodje. "Pomanjkljiva namestitev lahko vpliva na varnost in delovanje sistema," opozarja sogovornica. Navsezadnje lahko nestrokovna vgradnja električnega pogona za garažna vrata povzroči tudi nepotrebne izdatke, pri čemer je prehod z ročnega pogona na električnega že sam po sebi povezan z določenimi začetnimi stroški. "Stroški prehoda so lahko nekoliko različni, odvisno od modela vrat, vrste električnega pogona in specifičnih potrebščin, potrebnih za montažo in prilagoditev sistema. Gibljejo se med približno 300 in 1000 evri," navaja Karmen Turnšek. Hkrati pa opozarja, da električni pogon zaradi večjega udobja in varnosti ter energetske učinkovitosti prinaša dolgoročne koristi, ki lahko pripomorejo k zmanjšanju skupnih stroškov skozi čas. Tudi v podjetju Hanus se strinjajo, da so stroški prehoda z ročnega na električni pogon odvisni od več dejavnikov, kot so tip izbranega pogona, velikost in teža vrat ter dodatne funkcionalnosti, ki jih želite vključiti. Za natančno oceno stroškov priporočajo uporabo konfiguratorja ali posvet s strokovnjakom, ki lahko pomaga izbrati optimalno rešitev glede na uporabnikove potrebe. "Dolgoročno se investicija v električni pogon povrne z večjim udobjem, lažjim upravljanjem in manjšo obrabo mehanizma, kar lahko zmanjša stroške vzdrževanja," menijo v Hanusu.
