(FOTO) Kraljica praznikov: Neomadeževana roža, ki naj bi zrasla iz kapljic krvi

Jasna Marin
15.12.2020 03:00
Daljnega leta 1834, ko so božične zvezde prvič pripeljali v Evropo, še zdaleč niso bile tako zanimive, kot so danes. Vzgoja je bila zelo zahtevna, pa tudi oblika in videz rastlin nista bila nič kaj posebna, saj so takrat rasle predvsem v višino.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Stars for Europe

Božična zvezda izvira iz Mehike in Srednje Amerike, kjer v naravi uspeva kot grmovnica in v višino zraste tudi do štiri metre. Več tisočletij je trajalo, preden je božična zvezda dobila prikupno in kompaktno obliko, že od nekdaj pa je slovela kot rastlina z zanimivimi imeni.
{api_embed_photo}612094{/api_embed_photo}
Azteki so ji nadeli ime neomadeževana roža, saj naj bi po legendi zrasla iz kapljic krvi ranjenega srca nesrečno zaljubljene azteške boginje. Kljub romantičnemu imenu so Azteki rastlino bolj kot zavoljo lepote cenili zaradi njene praktičnosti: iz rdečih listov so namreč pridobivali barvilo za tekstil in kozmetiko, medtem ko so mleček uporabljali za zbijanje povišane telesne temperature. Mnogo stoletij kasneje so se rastline oprijela različna druga poimenovanja, med njimi se je do danes ohranilo ime poinsettia, pod katerim poznamo rastlino malodane po vsem svetu. To ime je dobila po priljubljenem ameriškem veleposlaniku v Mehiki Joelu Poinsettu, ki je leta 1825 na osamljeni planoti naletel na zanimivo rastlino in jo ob vrnitvi v Združene države Amerike začel gojiti v domačem rastlinjaku. Kmalu zatem, leta 1833, je sledil še "botanični krst." Takrat je nemški botanik božični zvezdi določil ime Euphorbia pulcherrima, kar pomeni najlepša mlečnikovka. Poinsettia je postala božična zvezda šele v 20. stoletju, ko jo je sin nemškega emigranta in najslavnejšega gojitelja zvezd Paula Ecka v predbožičnem obdobju začel prodajati na hollywoodskem bulvarju slavnih. Takrat smo končno dobili rastlino, ki brez večjih težav uspeva tudi v stanovanju.
{api_embed_photo}612084{/api_embed_photo}

Ne v cvetu, očarljivost se skriva v listih

Cvetovi božičnih zvezd so zelo majhni in skoraj neopazni rumeni izrastki na vrhu poganjkov, zaradi katerih rastlina sama po sebi nikakor ne bi mogla zasloveti. Zato pa se lepota rastline skriva drugje: okrasno vrednost ji dajejo barvasti ovršni listi ali brakteje, ki marsikoga zavedejo, misleč, da so cvetovi.
{api_embed_photo}612091{/api_embed_photo}
Osnovna barva ovršnih listov je rdeča, vendar pa je žlahtniteljem do danes uspelo vzgojiti pestro barvno paleto božičnih zvezd; poleg rdečih imamo na voljo še bele, rožnate, marelične, nežno zelene, kremno rumene, dvobarvne in vzorčaste primerke rastlin. Modre, pozlačene in posrebrene božične zvezde so obarvane bodisi z barvilom bodisi z barvnim poprhom, barvajo pa lahko zgolj rastline z belimi ovršnimi listi.
{api_embed_photo}612086{/api_embed_photo}

Nega in oskrba

Za dolgotrajno cvetenje potrebuje rastlina svetlo mesto, s temperaturo 14 do 18 stopinj Celzija. Postavimo jo lahko na okensko polico ali v bližino okna, vendar pri tem pazimo, da se listi ne bodo prislanjali ob hladno šipo. Božična zvezda je občutljiva na nizke temperature, prepih in sušo, zato je nikakor ne postavljajmo v bližino vhodnih vrat. Zalivamo jo, ko se zgornja plast prsti v lončku posuši, in takoj po zalivanju vselej odlijemo vodo, ki skozi odcejalne odprtine steče v okrasni lonec, kajti zvezda ne mara zastajanja vlage. Ko ovršni listi izgubijo privlačen videz, rastlino presadimo v mešanico šote, komposta in listovke ter porežemo na tri do pet poganjkov, ki naj merijo približno 15 centimetrov. Rastlina bo kmalu pognala nove liste in se razrasla.
{api_embed_photo}612088{/api_embed_photo}
{infobox-gray}146750{/infobox-gray}
{api_embed_photo}612092{/api_embed_photo}

Pazljivost ob nakupu

Ko kupujemo božično zvezdo, vselej izberimo zdravo rastlino: spodnji listi naj bodo temno zelene barve, barvasti ovršni listi pa morajo imeti svež videz in biti nepoškodovani. Povešeni listi in izsušena koreninska gruda so že znak za alarm. 
Zvezde ne kupujmo, ko je zunaj zelo mrzlo, rastlino pa ob nakupu dajmo v papirnato vrečko, jo na vrhu prekrijmo s papirjem ter jo čim prej odnesimo domov. Še boljše pa bo, če nam cvetličarka ob nakupu rastlino dobro zavije v papir, preden jo damo v vrečko, in jo potem čim prej damo v avto ter takoj odpeljemo domov. Božična zvezda namreč ne prenese velikih temperaturnih nihanj in prepiha - zaradi teh lahko v hipu odvrže liste.
Še zanimivost: kljub temu da je prodaja poinsettie omejena zgolj na obdobje pred božičnimi prazniki, šteje ta vrsta rastline za eno najbolj prodajanih lončnic po svetu.
{api_embed_photo}612087{/api_embed_photo}

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta