Da bi sezono z balkonskim cvetjem dobro začeli in nadaljevali, se je dobro izogniti napakam pri vzgoji balkonskega cvetja.
Ena največjih napak je nakup cenovno ugodne, a neustrezne zemlje. V takšni zemlji rastline životarijo in ne izkažejo bujnosti in lepote, kot bi jo sicer. Zato se je pred nakupom zemlje smiselno posvetovati z vrtnarjem, ali se dogovoriti, da vrtnar posadi cvetje v korita, pri čemer uporabi preizkušeno zemljo oz. specialni substrat.
Tudi nakup majhnih, neodpornih sadik, ki so bile podvržene šoku zaradi transporta in neustrezne oskrbe, je jalovo početje. Takšne sadike potrebujejo od enega meseca do dveh, da zaživijo in prerastejo korito, ljubitelji cvetja pa smo nestrpni in slabe volje ter iščemo vzroke za začetni neuspeh. Zato je priporočljivo kupiti rastline na slovenskih vrtnarijah, kjer so jih skrbno vzgajali brez transportnih šokov.
Kaj na sonce
Večini cvetočih balkonskih rastlin ustreza sončna lega, ki pa zahteva več zalivanja in dognojevanja. Pelargonije so rože, ki so preizkušene in trpežne, kar so vedele že naše babice. Lahko se odločimo za kombinacijo različnih barv pelargonij ali pa pelargonije popestrimo z dosaditvijo novih vrst balkonskega cvetja, visečim zelenjem, travami, dišavnicami. K pelargonijam lahko denimo posadimo milijonske zvončke, viseči alisum v beli barvi, žlahtno bakopo, rumeni brkač (Bidens), beli mleček ali viseče zelenje - smilj, moljevko, dihondro.
Poleg pelargonij so pri nas priljubljene tudi petunije in surfinije svetlih in rožnatih pisanih barv.
Na soncu bo uspevala tudi precej nezahtevna sončna begonija. Je ena redkih rastlin, ki kljub bujnemu cvetenju ni zanimiva polžem. Zmajevo krilo prav tako velja za bujno rastočo begonijo, ki uspeva na sončnih in polsenčnih legah. Poznamo zelenolistne temnolistne, z belimi, rdečimi ali roza cvetovi.
Tudi vinca ali sončni vihar je kraljica sonca. Potrebuje le malo vlage, na voljo je v beli, rožnati, rdeči in lila barvi.
Rastline za senco
Tam rastline potrebujejo manj zalivanja. Vendar je za senčne in polsečne lege nujno izbrati ustrezno cvetje, pri čemer lahko pomaga izkušen vrtnar. Za polsenco so primerne fuksije, vodenke ali lizike (Impatiens) in Impatiens Nova Gvineja, gomoljne begonije, viseči alisum, ki uspeva tudi na soncu. Streptocarpus v modri barvi je rastlina z dolgo tradicijo, na katero nehote pogosto pozabimo. Njeni čudoviti modri cvetovi nam bodo v polsenci vso sezono v ponos. Tudi okrasna detelja (Oxalis) z roza in rumenimi cvetovi popestri marsikatero senčno lego.
Postavitev na balkone in terase
Posajene rastline lahko zdaj že postavimo na želeno mesto (terase, balkone) in jih ne dajemo nazaj v zavetrje, še zlasti pa ne v garaže, kajti to prinaša zgolj nepotrebne skrbi in večjo verjetnost, da rastline poškodujemo ali da začno v temi rumeneti listi. Veliko ljudi rastline že na začetku, ko še niso dobro razvile korenin, preveč obilno zaliva, kar spodbudi gnitje. Zato je dobro pred zalivanjem s prstom preveriti, ali substrat potrebuje vodo. Prav tako s prvim gnojenjem počakamo približno en mesec.