Aretirali pet policistov mariborske policijske uprave, danes bo proti njim sprožen suspenz

Vesna Lovrec Vesna Lovrec
10.02.2020 00:10

Zaradi suma, da so v zameno za podkupnine državljanom tretjih držav žigosali potne liste in jim s tem na nezakonit način omogočali bivanje v schengenskem območju, je v soboto odklenkalo štirim mejnim policistom iz Gruškovja in enemu iz Zavrča.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zaradi preiskave so med vikendom na mejnih prehodih Gruškovje in Zavrč vladale poostrene razmere.
Gregor Grosman

Slovenska policija je razbila mednarodno kriminalno združbo, ki je državljanom tretjih držav na nezakonit način omogočala bivanje v schengenskem območju. V dalj časa trajajoči policijski operaciji so kriminalisti proti osumljenim uporabljali prikrite preiskovalne ukrepe in ugotovili, da so lovke kriminalne združbe segale v policijske vrste. V kriminalne posle naj bi bilo vpletenih pet policistov mariborske policijske uprave. Štirje so zaposleni na Postaji mejne policije (PMP) Gruškovje in eden na PMP Zavrč. Odklenkalo jim je v soboto dopoldan. Policisti oddelka za pregon uradnih oseb s posebnimi pooblastili na Specializiranem državnem tožilstvu so jim odvzeli prostost in jih odpeljali v pridržanje. Pred preiskovalnega sodnika naj bi jih privedli v ponedeljek dopoldan.

Za žig plačali tudi po 400 evrov

Peterica je osumljena, da je v zameno za podkupnino tujim državljanom (večinoma iz Bosne in Hercegovine) žigosala potne liste in s tem lažno prikazovala, da imajo pogoje za podaljševanje vizumov. Koliko je uniformirancem domnevno padlo v žep, še ni jasno, smo pa neuradno izvedeli, da je bil na čelu mednarodne kriminalne združbe Marko Cvijetić iz Avstrije. Državljani tretjih držav, ki so večinoma delali na črno v Nemčiji in v Avstriji, so za  žig v potnem listu, s katerim so lažno prikazovali, da so izstopili iz schengenskega območja, plačali tudi po 400 evrov. Njihovi potni listi so pod taktirko Cvijetića na mejna prehode Gruškovje in Zavrč najpogosteje potovali z mednarodno avtobusno linijo. Policisti so v potne liste ljudi, ki se niso pojavili na meji, z žigom zabeležili, kakor da so zapustili oziroma vstopili v schengensko območje. 
Zaradi preiskave so med vikendom na mejnih prehodih Gruškovje in Zavrč vladale poostrene razmere. Viri blizu policije so povedali, da uslužbenci niso imeli dostopa do svojih omaric, saj naj bi bili preiskovalci specializiranega državnega tožilstva v zvezi s peterico preverjali tudi sume trgovanja z nedovoljenimi poživili.
"Gre za preiskovanje sumov kaznivih dejanj s področja korupcije, ki smo jih v slovenski policiji odkrili sami z različnimi aktivnostmi, med drugim tudi z izvajanjem prikritih preiskovalnih ukrepov. Opravljene so bile hišne preiskave in druga preiskovalna opravila pri osumljencih, nekatera  tudi na območju Avstrije, izvajajo pa se tudi drugi ukrepi za zagotavljanje notranje varnosti v policiji," je o sobotni sklepni akciji, v kateri je sodelovalo 50 policistov (iz enot, prostojnih za notranjo varnost slovenske policije, NPU in policistov oddelka specializiranega tožilstva), sporočila tiskovna predstavnica Generalne policijske uprave Vesna Drole in potrdila, da je v nezakonitih poslih sodelovalo pet uslužbencev policije. "Proti plačilu so državljanom tretjih držav v potnih listinah lažno potrjevali prehod zunanje schengenske meje. S tem so državljanom tretjih držav omogočili neprekinjeno bivanje v državah v območju Schengna, v nasprotju s schengenskimi predpisi, ki državljanom tretjih držav bivanje omejujejo na 90 dni v katerem koli obdobju 180 dni. Po izteku tega obdobja oseba na schengenskem območju biva nezakonito," je razložila Droletova.

Bobnarjeva odredila nadzor

Generalna dierektorica policije Tatjana Bobnar, ki je skupaj s policisti za notranjo varnost koordinirala delo v tej zadevi, je že odredila izredni strokovni nadzor: z namenom preveritve učinkovitosti izvajanja nadzora nad uslužbenci na mejnih prehodih. Prav tako zoper peterico zaradi kršitev pogodbenih obveznosti že potekajo delovnopravni postopki za prekinitev delovnega razmerja. Danes jim bo vročen suspenz, saj so s svojimi ravnanji okrnili ugled policije in kršili pogodbene obveznosti.  "S podobnimi primeri se sicer ukvarjajo tudi nekatere druge države na zunanji schengenski meji. Tveganje za zlorabe dovoljenega kratkoročnega bivanja v Evropski uniji se bo predvidoma v letu 2022 dokončno odpravilo s tehnično rešitvijo, tako imenovanim sistemom vstopa in izstopa (entry-exit), ki bo povsem avtomatiziral preverjanje vstopa in izstopa potnikov. Glede na naravo zlorabe pa lahko zagotovimo, da je bila varnost schengenskega prostora ohranjena," zagotavljajo na Generalni policijski upravi. 

 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta