Župan Mestne občine Velenje Peter Dermol in župan Šoštanja Boris Goličnik sta na predsednika vlade Roberta Goloba naslovila dopis v zvezi s protesti proti visokim cenam ogrevanja in ukrepi, pri katerih pričakujejo (so)delovanje vlade. "V Mestni občini Velenje in Občini Šoštanj smo sprejeli številne ukrepe za ublažitev stisk, v katerih so se znašli naši občani in občanke. A bi po mnenju številnih na pomoč morala priskočiti tudi država. Zato se obračamo na vas s pozivom po dodatnih ukrepih, ki so v pristojnosti države in so za naše občanke in občane nujni," sta zapisala.
Nujni so številni ukrepi
Poudarila sta, da so že velikokrat izpostavili, da bo zapiranje Premogovnika Velenje prineslo za Šaleško dolino velike gospodarske, ekološke in socialne posledice. "Našo dolino čaka preobrazba sistema daljinskega ogrevanja, na katerega se morajo pripraviti tudi naše občanke in občani, saj je to eden izmed zahtevnejših projektov. Ker naš sistem temelji na premogu kot edinem viru toplotne energije, moramo preiti na nov, ekonomičen vir energije. Zato so vzporedno s preobrazbo sistema daljinskega ogrevanja nujno potrebni tudi številni ukrepi, ki jih moramo sprejeti lokalne skupnosti in tudi občani. Nujne so energetske sanacije stavb, s katerimi bomo preprečili izgubo energije in še dodatno višanje porabe toplotne energije in s tem posledično tudi stroškov," sta med drugim opozorila.
Predlagata čim prejšnje srečanje, da bi rešitve poiskali skupaj, že v tem dopisu pa dodajata še, da naj se emisijski kuponi izvzamejo iz cene toplotne energije za daljinsko ogrevanje in znesek namenijo za razvojne projekte, povezane s prestrukturiranjem regije zaradi pravičnega prehoda iz premogovništva. "Pričakujemo tudi, da se cena premoga za toplotno energijo zniža na 2,75 EUR/GJ, kot je bilo določeno v zadnjem noveliranem investicijskem programu NIP 6, bloka 6 v TEŠ. Predlagamo tudi, da se za energent ponovno uvede nižji, tj. 9,5-odstotni davek na dodano vrednost."
KPV: Iščejo rešitve
Iz Komunalnega podjetja Velenje pa so danes sporočili, da razumejo stisko najbolj ranljivih skupin ob prejemu računov za ogrevanje in so pristopili k pospešenemu iskanju vseh možnih rešitev pomoči skupaj z občinami ustanoviteljicami podjetja. "Vodstvo podjetja nadaljuje z individualnimi razgovori občanov in občank na Mestni občini Velenje, hkrati se bomo danes na sedežu podjetja vnovič sešli s predstavniki Ljudske iniciative Velenje in jim predstavili izračune prihrankov," so napovedali.
Pripravili so izračune vpliva subvencije in dodatka na primeru računa, ki je v javnosti v zadnjih dneh največkrat omenjen. Iz prve preglednice je, poudarja KPV, razvidno, da bi odjemalci, ki so prejeli račun v višini 300 evrov, pri enaki porabi z obračunano subvencijo meseca januarja prejeli dobrih 30 evrov nižji račun, če so upravičenci do energijsko toplotnega dodatka, pa bi bil njihov račun nižji za 122 evrov. Mesec pozneje, s 1. 2., ko bo obračunana tudi 6 odstotkov nižja cena variabilnega dela ogrevanja, bi prejeli račun v višini 255,27 € (obračunana nižja cena in subvencija) oziroma 169,94 € (obračunan tudi dodatek). Njihov prejeti račun v višini 300 evrov bi se ob upoštevanih nižji ceni, subvenciji in toplotnem dodatku tako zmanjšal za 130 evrov.
Kako še do nižje cene?
Občane KPV tud poziva, naj izpolnijo vlogo za energijski toplotni dodatek ne glede na cenzus; dostopni sta na obeh občinah, tudi na spletu, in naj preverijo nepovratne finančne spodbude za zmanjševanje energetske revščine, ki jih nudi Eko sklad na www.ekosklad.si Pobudo Ljudske iniciative Velenje, naj država CO2 kupone izloči iz cene ogrevanja oziroma dolini vrne delež sredstev, ki se iz naslova kuponov steka v Podnebni sklad, v KPV podpirajo. "Da bi to dosegli, smo v preteklosti opravili vrsto razgovorov s pristojnimi in nanje naslovili številne dopise, a smo bili pri tem žal neuspešni. Nižji stroški ogrevanja za uporabnike so tudi naša želja in eden naših osrednjih poslovnih ciljev, zato vlagamo vse napore, da ta cilj dosegamo," še sporočajo iz KPV.