(POGOVOR) Branko Šimic: Začetek priprav na igre je bil katastrofa, a je že mnogo bolje

Delegat Mednarodne smučarske zveze govori o napredku, ki so ga kitajski organizatorji največje zimske športne prireditve naredili v dobrem mesecu dni - od konca decembra do začetka februarja

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Ko je Branko Šimic decembra na Kitajsko prišel prvič, potniki v avtobusu po šestih urah vožnje niti na stranišče niso smeli. 

Bojan Bauman

Branko Šimic je na olimpijske igre v Peking prišel v vlogi tehničnega delegata Mednarodne smučarske zveze. Tukaj sodeluje s kitajskimi organizatorji in jim pomaga izpeljati tekmovanja v nordijski kombinaciji na nivoju, ki je potreben za največje prireditve. Kitajci nimajo tradicije v zimskih športih in tako tudi nimajo nobenih izkušenj z organiziranjem takih tekem. Njegovo pomoč in pomoč strokovnjakov Mednarodne smučarske zveze so nujno potrebovali. "Izkušnje, ki so potrebne na olimpijskih igrah, sem nabiral predvsem na svetovnih prvenstvih, najprej mladinskih, zatem članskih. Na olimpijskih igrah sem resda tokrat prvič, a v Peking sem sedaj odpotoval že drugič v kratkem času. Prvič smo bili novembra, ko smo imeli generalko za olimpijske igre," pove Šimic.

Kritike so zalegle

Kot številni drugi se tudi on prve izkušnje ne spominja le po dobrem: "Prvič je bilo kar stresno; in začelo se je že pri izpolnjevanju številnih obrazcev, pri pridobivanju dovoljenj za potovanje. Na prizorišču smo potem Kitajcem pomagali, da bi organizacijo dvignili na višji nivo. Se jih je prijelo. Velike izboljšave so bile opazne že ob tokratnem prihodu na pekinško letališče, kjer je bila procedura precej hitrejša. Bližja tistemu, kar smo si tukaj zastavili za cilj. Torej, da igre potekajo brez zapletov."

Kako pa je bilo decembra? "Takrat smo bili res vsi precej pod stresom. Že prihod je bil ena sama katastrofa. Dolga procedura, počasna vožnja z avtobusom, nikamor nam niso dovolili. Kljub temu da je vožnja trajala skoraj šest ur, nismo smeli zapustiti avtobusa niti za na stranišče, ki ga v avtobusu ni bilo. Škripalo je tudi pri organizaciji tekmovanja in potrebovali so veliko pomoči. Vmes so najeli številne strokovnjake. Zunanje sodelavce, oni jim pravijo eksperti. To je prineslo velik napredek. Od decembra do prihoda v Peking smo bili tudi mi iz Fisa z domačini nenehno na zvezi. Tako smo organizacijo dvignili do potrebnega nivoja. Prepričan sem, da bodo tekme potekale na dovolj visokem nivoju," pravi Šimic.

Od jutra do večera

Da bo to mogoče, bo njegov urnik trajal od jutra do večera, in to naslednje tri tedne. "Ob osmih zjutraj se odpravimo proti skakalnici. Sledi pregled obeh naprav, pregledamo tudi tekaško progo. Ponovno se zberemo na sestanku z vodji vseh služb in člani žirije. Takrat naredimo dnevni načrt tekmovanja, skoraj do minute natančno. V našem hotelu smo znova šele po 20. uri zvečer. Vmes imamo kakšno uro za kosilo, a hkrati tudi sestankujemo, če bi prišlo do sprememb. Tem se sicer poskušamo izogniti," doda Šimic.

Pogled na novo skakalnico je impozanten.

Bojan Bauman

Kljub izjemno strogim omejitvam, ki veljajo že pred odhodom udeležencev olimpijskih iger v Peking, se niti v strokovnem štabu Braneta Šimica niso mogli izogniti okužbam s koronavirusom. "Posamezniki so prišli na prizorišče v Zhangjiakou že pred menoj in poročajo mi o tem, da je covid močno zarezal v našo vrsto. Veliko je okuženih, a še več jih je preventivno v karanteni, ker so bili v bližnjem kontaktu z obolelimi. Tukaj imamo denimo predskakalce iz Rusije in domačine Kitajce - od 16 športnikov že šest pozitivnih," doda Šimic.

Kitajski Davos

V Zhangjiakovu, ki je ob Pekingu in Yanquingu eno od treh prizorišč zimskih olimpijskih iger, je na višini okoli 1700 metrov nastal pravi zimskošportni center. V kratkem času od izgradnje (zgradil naj bi ga bil turški mogotec, ki naj bi objekte v upravljanje predal kitajskim oblastem) je že zaslovel kot kitajski Davos. Posebej v predelu Chongli stojijo luksuzni hoteli in monumentalni objekti, ki jih bodo uporabili med olimpijskimi igrami.

A Kitajci nimajo tradicije nordijskega smučanja. Smučarskih skokov doslej niso poznali, hitro pa osvajajo deskanje, kjer že imajo kvalitetne tekmovalce. Doslej tudi niso poznali teka na smučeh, enako je z biatlonom. To so discipline, ki jih bodo izpeljali na tej kitajski planoti, od Pekinga oddaljeni okoli 160 kilometrov. "Ja, celoten kompleks je precej nov. Športni objekti tukaj so projektirani vrhunsko. Nekaj pomanjkljivosti smo sicer odkrili, a so že odpravljene. Specifika tega območja je velika nadmorska višina. Podnebje (v predelu pred mongolskim višavjem, s hitrim vlakom od Pekinga oddaljenim le slabo uro vožnje, op. p.) je zelo suho, z nizkimi zimskimi temperaturami, do minus 20 stopinj Celzija in še nižje. Vse to je izziv tako za nas, ki tekme organiziramo, kot tudi za tekmovalce," razkrije Šimic.

Redek zrak

Tako bodo tekme zelo specifične - skakalci bodo denimo skakali ob precejšnjem vetru in zelo nizkem zračnem pritisku. Prilagoditi se bo treba zelo hitro. "Tukaj je pogosto vetrovno, a vetra hkrati ni preveč. Zaradi visoke nadmorske višine bomo morda lahko celo dovolili skoke ob nekoliko močnejšem vetru, kot je to običajno v Evropi. Tekmovalci so nam že tudi posredovali svoje občutke. V zraku pogosto pogrešajo običajno plovnost, ki jim omogoča dolge skoke. To je zaradi redkega zraka. K daljšim skokom lahko pripomore malce več vetra, če je stabilen," razkrije Šimic.

Dolžino skokov je mogoče popravljati tudi z višjimi hitrostmi skakalcev na odskočni mizi. Bodo tudi tukaj mogoča odstopanja od vrednosti, ki so običajne na tekmah za svetovni pokal? "Na naletu bodo verjetno res nekoliko večje hitrosti; ne nazadnje tudi zato, da bi v skokih lahko uživali gledalci pred zasloni. Ti si želijo lepo tekmo, ko najboljši skočijo najdlje, slabši nekoliko manj" zaključi delegat Fisa, ki je že upokojenec in mu taka tekmovanja popestrijo zime, medtem ko poletja najpogosteje preživlja v zidanici na Dolenjskem. Slovenci imamo na teh igrah v nordijski kombinaciji na tekmi Vida Vrhovnika.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta