Upajoč na "bruseljski učinek" pri umetni inteligenci

Darja Kocbek Darja Kocbek
13.01.2024 06:40
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Rock 'n' Roll Monkey
Evropska komisija je leta 2022 pripravila predlog akta oziroma uredbe o umetni inteligenci, katere namen je vzpostaviti mehanizme za nadzor in odgovorno rabo te tehnologije v EU. Sozakonodajalca, ki sta Svet EU in Evropski parlament, sta decembra lani o njegovi vsebini dosegla dogovor. V obeh institucijah so ga označili za zgodovinskega, prelomnega.

Gregor Strojin, podpredsednik odbora za umetno inteligenco pri Svetu Evrope, je za Večer pojasnil, da je ta dogovor res pomemben, še posebej, če upoštevamo, za kako kompleksno in novo področje gre. Pa tudi, koliko različnih interesov in pogledov se nanaša nanj, kako zelo širok spekter vprašanj je treba uskladiti. Ampak delo še ni zaključeno. Pravi zgodovinski rezultat bo sprejetje uredbe pri obeh sozakonodajalcih in potem njena objava v Uradnem listu EU. "Upoštevati je treba, da imamo čez nekaj mesecev volitve v Evropski parlament, zato si številni želijo zaključiti zastavljeno delo in prikazati rezultate. Ampak verjetno tudi še nismo pozabili evropskega slogana, da nič ni dogovorjeno, dokler ni vse dogovorjeno," dodaja Strojin.
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta