
Klara Napast, profesorica slovenščine in knjižničarka na OŠ Borcev za severno mejo Maribor, je spisala kritični Pogled o slovenskem šolstvu. Meni, da personalizacija in individualizacija v procesu sodobne šole vodita v pomanjkanje zavedanja o skupnem dobrem, saj je danes v šolstvu pomemben le posameznik in njegove pravice. Namesto da bi se poudarila odgovornost, jo moti osredotočanje na pravno varstvo, ki prekrške skoraj normalizira.
A mladi, ki od nekdaj preskušajo meje, prav te meje potrebujejo, saj jim predstavljajo varnost, je zapisala. Pritiski, da morajo biti vsi učenci uspešni, ustvarjajo lažna merila uspešnosti. Neuspeh je del učenja, vendar ga v šolstvu skušajo izkoreniniti, kar učence odvrača od reševanja resničnih težav. Učitelji pa se soočajo z naraščajočimi težavami, kot so prilagoditve za učence s posebnimi potrebami in disciplinske težave, ob pomanjkanju strokovne podpore in preobremenjenosti z birokracijo. Ob nasedli barki šolstva je kritična do odločevalcev, ki so presodili zgolj to, da v šolstvu potrebujemo razširjen program, za katerega meni, da vodi v celodnevno šolo, in nove smernice zdrave prehrane.
Politika, ki temelji na tem, da morajo biti vsi učenci uspešni, vodi do lažnih meril uspešnosti.
Današnjemu učitelju ostane zgolj še entuziazem, ki ga njej ne manjka. Ostaja strastna učiteljica, ki vedno najde nove načine, da učencem približa znanje, jih navduši in jim ne daje le znanja slovenščine, ampak tudi življenjske napotke. S svojim pristopom jih uči razmišljanja in kritičnega dojemanja sveta. "Njena" šolska knjižnica je srce šole, vedno odprta, kjer otroci posedajo, se pogovarjajo, listajo knjige, je varen prostor, kjer se radi zadržujejo.
Vabljeni na Bob leta
Dobitnika nagrade Bob leta 2024 bomo razglasili v soboto zvečer v Slovenskem narodnem gledališču v Mariboru. Vstopnice za prireditev so na voljo tukaj.