Čeprav se bližamo koncu "sezone vrtnarjenja" in se bomo z zelenimi opravili vse bolj pomikali v notranje prostore, pa nas še vedno čaka kakšno zanimivo delo, ki se tiče tudi zunanjih rastlin. Pomladne čebulnice smo sadili na prosto (ali pa to postorimo še v zadnjem trenutku), je pa sedaj približno pravi čas, da se lotimo tudi siljenja čebulnic, saj bomo s tem postopkom dosegli njihovo cvetenje mnogo pred pomladjo.
Siljenje čebulnic je postopek, s katerim lahko dosežete, da čebulnice zacvetijo prej, kot bi sicer v naravi. To je lahko lep način, da si polepšate dom ali vrt z barvitimi cvetovi v zimskem ali zgodnjem spomladanskem času. Marsikdo, ki je bolj vešč aranžerskih pristopov, si lahko izdela tudi zanimive postavitve in prave aranžmaje čebulnic, ki lahko nadomeščajo tudi šopke na mizah.
Postopek siljenja čebulnic
Ta postopek sploh ni zahteven, le pripraviti se moramo in zbrati vse potrebno, da bo vse steklo lažje. Tako preverimo in zagotovimo predvsem sledeče:
- Čebulnice, ki so primerne za siljenje, kot so narcise, žafrani, tulipani, hijacinte, zvončki, mrežne pomladne perunike, hrušice in še marsikaj.
- Lonce ali posode z drenažnimi luknjami in podstavki.
- Kakovosten substrat, ki je rahel, prepusten, ni pa nujno, da so že prisotna hranila, saj imajo čebulnice vso zalogo za cvetenje že shranjeno v založnem organu.
- Hladno in temno mesto, kjer boste shranjevali lonce s čebulnicami, kot so klet, garaža, hladilnik ali zunanja jama.
- Toplo in svetlo mesto, kjer boste postavili lonce s čebulnicami, ko bodo začele odganjati (okenska polica, zimski vrt ali rastlinjak).
Pa začnimo
Verjamem, da je eden večjih užitkov celotnega postopka sama izbira rastlinskih vrst, saj v mislih že vidimo končno sliko in morda na podlagi fotografij na zavojih čebulnic že ustvarjamo kombinacije, ki bodo krasile dom. Čeprav je dandanes kakovost čebulic večinoma zelo dobra, pa naj spomnim, da je za siljenje dobro dati kakšen evro več in kupiti debelejše, če jih imamo na izbiro.
Izberite zdrave in čvrste čebulice, ki nimajo znakov poškodb, plesni ali škodljivcev. Čim večje so, tem lepše bodo cvetele. Napolnite lonce ali posode s substratom do višine, ki omogoča, da boste čebulice posadili na ustrezno globino. Na splošno velja, da mora biti globina sajenja dva- do trikrat večja od višine čebulice.
Posadite čebulice v lonce ali posode tako, da so konice obrnjene navzgor in se ne dotikajo med seboj ali robov posode. Lahko jih posadite več iste ali različne vrste v en lonec, da ustvarite bogat in raznolik nasad.
Pokrijte čebulice s substratom tako, da so popolnoma prekrite, substrat pa malo potlačite, da se iztisne del viška zraka in se s te izognemo kasnejšemu prevelikemu posedanju. Zalijte lonce ali posode z vodo, da je substrat vlažen, a ne moker.
Bistveni so temperature in čas
Zdaj ko smo čebulnice posadili, smo jih šele pripravili na postopek siljenja. Večina vrst potrebuje od 12 od 15 tednov, tulipani pa celo do 20, da zacvetijo. Ta podatek nam pomaga, da si lažje načrtujemo čas cvetenja glede na potrebe oziroma želje.
Posode z rastlinami postavimo v temen prostor, lahko tudi omaro, temperatura naj bo med 0 in 5 °C. Tako bomo nekoliko zavrli samo rast listov, ki bi lahko sicer nadvladali samo cvetje. Stanje naših nasadov redno spremljamo, ko pa opazimo poganjke, ki so visoki nekaj centimetrov, jih prestavimo na toplo. To prvo hladno fazo lahko opravimo tudi na vrtu, kjer posode zakopljemo v zemljo, zgornji del pa pokrijemo s smrečjem, listjem, slamo ali drugim materialom.