Novembra nastopi čas, ko se - zdaj pa res dokončno - pričnemo poslavljati od vrtne sezone in rednega dela na prostem. Da bo vrt naslednjo pomlad ponovno zacvetel v vsej svoji lepoti, mu sedaj namenimo še nekaj pozornosti in opravimo vse potrebno za dobro prezimovanje rastlin. Vsekakor izkoristimo suho vreme in nekaj tistega, kar nas zaradi dežja ali blata ovira spomladi, raje uredimo že pozno jeseni.
Predvsem nekatera opravila, omenjena v tem članku, so ključna za ta čas v letu, zato na vrt nikar ne pozabimo prehitro. Zaščititi bo treba rastline, ki niso najbolje prilagojene na našo klimo ali so, kot rečemo drugače, pogojno prezimne. Z ustreznimi ukrepi, denimo s pokrivanjem s smrečjem ali ovijanjem v kopreno, boste zmanjšali možnost, da rastline poškoduje mraz.
Razvoj bolezni in škodljivcev preprečimo s čiščenjem in odstranjevanjem obolelih delov rastlin. Če take okužene dele pustimo na vrtu čez zimo, obstaja večja verjetnost, da bomo tej bolezni ali škodljivcu pomagali k množičnemu širjenju spomladi. Predvsem hujše okužbe je bolje z vrta popolnoma odstraniti ali jih celo sežgati.
Sedaj je še vedno čas, da razmislite o kakovosti zemlje in morebitni potrebi po njenem izboljšanju. Z dodajanjem organske snovi boste izboljšali strukturo in rodovitnost tal. Kjer so tla zelo težka, jih lahko, če niso premokra, še vedno izboljšate z dodajanjem peska, saj ta zmanjša lepljenje v večje gmote in izboljša zračnost.
Kako in koliko očistite vrt?
Odstranite vse odmrle dele rastlin, odpadlo listje in obolele plodove. To velja še posebej za sadovnjak, saj s tem preprečujte razvoj bolezni in škodljivcev. Pri tem ne pozabite na odpadlo sadje in druge plodove tudi pri nekaterih okrasnih rastlinah, saj so lahko ti vir okužb spomladi, v tem času pa plodovi trato poškodujejo, če na njej ležijo dalj časa.
Če porežemo popolnoma vse, bo vrt pozimi videti preveč pust
Kompostnik redno premešajte in ga pokrijte, da preprečite razmnoževanje škodljivcev. Ker je notranjost zaradi razkrajanja organske snovi toplejša od okolice, lahko privabijo številne živali, tudi tiste, ki nam niso ravno v veselje. Če imate pogosto take težave, je kompostnik dobro ograditi z mrežo.
Preden se lotite generalnega čiščenja vrta, dobro premislite, kaj bo ostalo lepo tudi čez zimo in kaj je že sedaj videti neugledno. Porežite torej le tisto, kar nima estetskega potenciala. Če boste porezali popolnoma vse in na vrtu nimate dovolj zimzelenih rastlin ali takih z lepimi poganjki, bo vrt pozimi videti preveč pust.
Še nekaj o zaščiti rastlin
Nižje občutljive rastline zastirajte tako, da jih prekrijete s plastjo materiala. Uporabite lahko marsikatero zračno zastirko (na primer listje, slamo, smrekove veje, lubje) in jih tako zaščitite pred zmrzaljo. Mlada drevesa ovijte z zaščitnim ovojem, da jih zaščitite pred mrazom in zajci. Predvsem klasične posodovke premaknite v notranje prostore, kjer je hladno, a ne zmrzuje. Rastline, ki načeloma prezimijo, a so vseeno malce občutljive na zelo nizke temperature, lahko le (z loncem vred) ovijete v žakljevino ali jih vsaj premaknite ob zid, kjer se ohrani nekoliko višja temperatura kot na mestih stran od stavbe.
Zadnja priložnost za pomladne čebulnice
Posadite čebulice spomladanskih cvetlic. Idealen čas ste sicer zamudili, a to še ne pomeni, da s sajenjem zdaj ne boste uspešni. Še lahko poskrbite, da bo vrt spomladi poln cvetočih tulipanov, narcis, hijacint, žafranov, morskih čebulic in drugih.
"Nujna" rez
Nastopil je čas (ali pa bo ravnokar) za obrezovanje nekaterih rastlin. Med njimi so vrtnice. Te obrežite na višino približno 30 centimetrov nad tlemi, lahko pa jih pustite tudi višje in jih potem nekoliko znižate šele spomladi. Seveda višino reza prilagodite tipu oziroma sorti vrtnice.
Druge okrasne grmovnice, ki ste jih sadili jeseni, obrežite, da spodbudite rast novih poganjkov. Če ste sadili majhne sadike, potem jih sedaj ni treba rezati. Obrezujete lahko starejše grme, da jih nekoliko razredčite in tudi izrežete najstarejše poganjke, kar jih bo pomladilo. Pri odločitvi, katero grmovnico boste porezali in koliko, imejte v mislih sledeče: če ta grm cveti na lanskem lesu, boste z močno rezjo odstranili nastavek za cvet in tako naredili več škode kot koristi.
Vrtna oprema
Preden začne zmrzovati je treba zapreti vodo in poskrbeti, da ne bo škode na zalivalnih ceveh in raznoraznih zalivalnih sistemih. Prav tako je treba zaščititi ali pod streho umakniti določeno vrtno pohištvo. Ker bo opravil vse manj, lahko ta čas izkoristite tudi za pregled fiksne opreme na vrtu, tudi igral. Če odkrijete poškodbe, lahko pripravite načrt obnove za pomlad ali v lepšem vremenu kakšno manjše popravilo opravite tudi čez zimo.