Letijo v četrto desetletje: Orlekove lipe bodo še cvetele

Bojan Tomažič Bojan Tomažič
28.04.2019 02:12

Knapnrolerji iz Zagorja so po tridesetih letih še vedno sveži. "Ker se nam ni treba ničemur prilagajati," pravi vodja skupine Mitja Tori.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Orleki so zdaj (od leve) Matej Fele, Bojan Bergant, Peter Jeretina, Ečo Matko, Jure Tori, Vlado Poredoš, Mitja Tori, Kristjan Adamlje, Lovro Lezič in Ivo Vidergar.
Bojan Tomažič

Sem v studiu s tistimi, ki so naredili pesmi Adijo knapi, Na Kum, Perkmandeljc, Ona, Ko so lipe cvetele - in poslušam še ne dokončno zmiksane Perk & Co, Vzhajajoče sonce, Ko se vino več ne toči, Adijo klape, Zame si pela ta blues. Spet so nekoliko drugačni, a so še vedno Orleki, že trideset let prepoznavni že po prvih tonih. "Tematsko in zvokovno smo tudi s temi pesmimi nekoliko drugačni," razlaga vodja skupine Mitja Tori, "tako je vedno bilo, ker smo generacijsko pisani in glasbeno z vseh vetrov, od dixielanda do metala, eni so tudi odhajali in drugi prihajali, tretji so odšli in se vrnili, Ivo celo po dveh desetletjih." Kitarist Ivo Vidergar, ki ga je omenil, je bil v prvi postavi Orlekov, se po desetih letih preselil v Maribor in nehal igrati, po dvajsetih je nazaj. Tudi kitarist Matej Fele je povratnik. Enkrat orlek, vedno orlek, so ponosni. "Ne moremo se jih znebiti," temo vseeno zaključijo šaljivo. Pevec Vlado Poredoš reče, da so kot bumerang.

"V Maribor na Lent nas bo prišlo veliko," napoveduje Mitja Tori.
Bojan Tomažič

Teran za moč in krepitev

Na mizi pred hišo na robu Novega mesta je teran, Mitjev brat Jure, izjemni harmonikar in klaviaturist in pevec Vlado Poredoš razlagata, da so na Primorskem odkrili vinarja, ki ima najboljšega. Tri dni so v studiu od jutra do večera igrali, poslušali, peli in spet poslušali nove pesmi, bilo je torej trdo delo, tako je pijača bila v količinah, ko je še za moč in krepitev. Na snemanjih in koncertih mora biti glava čista, se strinjajo, čeprav je pravilo kdo tudi že kdaj kršil.
"Omejen ni dobro biti, je naš glasbeni pristop, ki tudi na drugih področjih pride prav," reče Fele. Da se njegovim pripombam smejijo, čeprav je v njih vedno veliko resnice, mu polaska Poredoš, brez obešenjaškega humorja ne bi mogli biti niti Zasavci niti muzikantje. Trdo knapovsko življenje je izoblikovalo poseben humor. Tudi trši, na prvo poslušanje nekoliko robat, čeprav duhovit.
​Takšne so tudi njihove socialne pesmi, v njih je veliko knapovskih izrazov, ki so jih iztrgali pozabi. "Zmerom smo bili proletarski, delavski bend, in tudi bomo, vendar je tematika tudi širša. Imamo probleme kot vsi drugi, ki morajo delati za preživetje, položnice prihajajo, treba jih je poravnati." Vlado Poredoš, ki to razlaga, je bil dolgo časa večinski pisec besedil, zdaj so še drugi. "Raznolikost bogati, še vedno pa pojemo o tem, kako in kje živimo," opomni.

Vlado Poredoš: "V Bethlehemu in Rudolstadtu je bilo nepozabno."
Bojan Tomažič

Nočejo biti glasbeni stroji

So iz Zagorja, eden je Trboveljčan, Fele zase reče, da je s Kisovca, ki da je res v zagorski občini, a druga država. Ustanovni člani skupine so iz iste ulice, tam živijo ali so živeli Torijevi, Videgar, Poredoševa žena, pozavnist Matej Zupan, Matic Jere, člani benda Marinero, blizu so Veseli Zasavci. Da je gotovo nekaj posebnega v tistem delu mesta, modrujemo. "Tam je blizu transformator," razloži Matej Fele. "Vsak zakaj ima tudi svoj zato, mi smo v svojo glasbo zajeli Zasavje, imamo harmoniko, ki ni uporabljena kot v narodno-zabavni glasbi, imamo tudi pleharje iz pleh muzike in druge zvrsti, ki jih v naših krajih igrajo in poslušajo. Harmonikar in klaviaturist Jure Tori je zaščitni znak Orlekov. "Igram tisto, kar mi ustreza, tisto, kar znam," reče o načinu igranja v skupini. "Treba je imeti samodisciplino, ko se trudiš, da ne bi ostal na mestu. Če bi povsem zamenjal slog igranja, bi izgubil vse poslušalce. Ko ti postane dolgočas, se pač odločiš, da boš malo napredoval."
​Poredoš zanj reče, da je garač, da veliko vadi in da je virtuoz, harmonikar ostaja na trdnih tleh. "So mladi, ki igrajo bolje kot jaz, problem je samo to, da v sebi nimajo nič, ampak so stroji, ki tiskajo glasbo." Novodobna glasba nima več duše, na koncertu morajo uživati tako oni na odru kot oni pod njim. "Mi tudi po tridesetih letih uživamo na nastopih, tudi zato nam ni težko investirati v snemanja," reče Mitja Tori. Delo v studiu je tudi investicija v bend.

V novomeškem studiu s tonskim mojstrom Tomažem Marasom
Bojan Tomažič
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta