Kultne risanke iz vzhodnega bloka: Risana kritika socializma

Zvezdana Bercko Zvezdana Bercko
08.12.2019 05:02

A je to!, Lolek in Bolek, Gustav in profesor Baltazar so le nekatere od risank iz vzhodne Evrope, s katerimi so odraščale generacije tudi pri nas.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zgodovina priljubljenega animiranega filma A je to! je prav tako turbulentna kot mojstrstva njegovih junakov.

Zanju nič ni pretežko. Nobena težava ni ovira in noben izziv prevelik. Na videz sanjska hišna mojstra. A Pata in Mata raje ne kličite. Pri opravilih, ki se jih lotevata, se vedno pojavi zaplet, ki ga skušata razrešiti z različnimi tehnično ne najbolj spretnimi inovacijami. Pri tem osnovna situacija skozi poskuse izboljšav preraste v kaos nepredstavljivih razsežnosti, ki pa se na koncu vendarle razplete v neko novo, nenavadno, a ne povsem nesmiselno rešitev. Zabava in smeh sta zagotovljena, njunih inovacij pa raje sami ne preizkušajte.
Pat in Mat sta junaka kultne češke (sprva češkoslovaške) risanke A je to!, s katero so tudi pri nas odraščale številne generacije. Zgodovina priljubljene risanke pa je prav tako turbulentna kot hišna mojstrstva njenih junakov. Prva sedemminutna risanka avtorjev Lubomirja Beneša in Vladimirja Jiranka je bila na tedanjih črno-belih češkoslovaških televizorjih predvajana 12. avgusta 1976. Pravzaprav ni bila namenjena otrokom, ampak zabavi odraslih v tistih časih, ko se na Češkoslovaškem marsičesa ni dalo kupiti in so se morali ljudje znajti po svoje. A je risanka kmalu končala v bunkerju. Oba avtorja so osumili politične nekorektnosti oziroma pomanjkanja socialistične zavesti, v oči pa je bodlo tudi, da sta mojstra oblečena v rdeča in rumena oblačila, kar so bile barve takrat uradno sicer zavezniških, v resnici pa osovraženih Sovjetske zveze in Kitajske.

Rumena in rdeča oblačila Pata in Mata so jezila cenzorje.

Jan in Roman kot Lolek in Bolek

Še precej starejša kot Pat in Mat sta še ena risana junaka izza nekdanje železne zavese, ki sta razveseljevala otroke po vsej Evropi. Lolek in Bolek sta se na poljski televiziji prvič pojavila že leta 1963. Njun "oče" je bil poljski režiser Wladyslaw Nehrebecki, navdih za lika pa sta bila njegova sinova Jan in Roman, ki sta bila takrat stara dvanajst in deset let. "Bila sva res radoživa. Najin oče naju je opazoval, saj sva določene dogodke nato videla na televizijskih zaslonih," se danes spominja Roman Nehrebecki.

Lolek in Bolek sta eden najuspešnejših izvoznih artiklov Poljske.

Ba, ba, Baltazar ...

Še ena od kultnih risank z vzhoda s prikrito kritiko socialističnega sistema je bil madžarski Gustav. Avtorji Jozsef Nepp, Attila Dargay in Marcell Jankovics so si zamislili lik sivega državljana, ki se ukvarja z vsemi mogočimi težavami. Med letoma 1964 in 1968 so posneli 68 epizod risanke, med letoma 1975 in 1977 pa še 52 televizijskih risank.

Profesor Baltazar je najbolj znano delo zagrebške šole animiranega filma.
Svet igrač
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta