O tem poroča Forbes in dodaja, da zavezniki že mesece ne želijo dati dovoljenja zaradi bojazni, da bi lahko to privedlo do eskalacije konflikta. Ker so Ukrajinci vse bolj nestrpni, so stopnjevali napade na najbolj ranljiva ruska letališča, a zgolj z orožjem, proizvedenim v Ukrajini. V soboto so tako ukrajinski brezpilotniki zadeli zračno bazo Morozovsk na jugu Rusije, ki je približno 320 kilometrov oddaljena od fronte na vzhodu Ukrajine. Kijev je poročal, da je bilo v tem napadu uničeno eno letalo Su-34, še dve letali pa naj bi bili poškodovani. Zgorelo naj bi bilo tudi skladišče streliva.
To sicer ni prvi napad na letališče Morozovsk, naj bi bil pa eden izmed najbolj uničujočih. Vendar pa taka majhna zmaga za Ukrajince predstavlja tudi poraz, saj Rusi svoja letala vse bolj pogosto umikajo v manj ranljive zračne baze.
Ukrajinci si namreč želijo ustaviti rusko bombardiranje ključnih položajev na fronti v Ukrajini.
Začelo se je, ko so ruska letala lani odvrgla prve drseče bombe, in od takrat je to orožje vse bolj v uporabi. Njihov domet znaša 40 kilometrov in celo več, kar je dovolj, da so letala Su-34 pri odmetavanju bomb varna pred ukrajinsko protizračno obrambo.
Težave z ruskim bombardiranjem
Rusi vsak dan odvržejo do sto drsečih bomb, njihova uporaba pa je na urbanih območjih zelo učinkovita, so sporočili ukrajinski analitiki. "Čeprav so pogosto nenatančne, so dovolj močne, da uničijo ali pa vsaj znatno poškodujejo zgradbe, četudi jih neposredno ne zadenejo. Ko se zgradbe zrušijo, ljudje ostanejo ujeti v kleteh, reševanje pa postane nemogoče, še posebej, če gre za dva- ali trikratni napad," je sporočila analitska skupina Frontelligence Insight.
V zadnjem času so se namreč prav drseče bombe izkazale za odločilen jeziček na tehtnici v zadnjih ruskih zmagah na bojišču. "Zdaj lahko celotno zgradbo uničijo v nekaj sekundah, in tako postanejo neuporabne za namen obrambe," dodaja skupina.
ZDA ne dajo dovoljenja
Letos so Ukrajinci dobili redko priložnost, da bi ruski infrastrukturi prizadejali močan udarec. Ruske zračne sile so namreč v nekem trenutku na letališču Voronež Malševo, ki je od meje z Ukrajino oddaljeno okoli 160 kilometrov, na odprtem območju parkirale več deset letal Su-34. Ukrajinci so prosili Američane za dovoljenje, da za napad na letališče uporabijo močne ameriške rakete ATACMS. "Naša politika se ni spremenila," je pred mesecem dni povedal svetovalec ameriškega predsednika za nacionalno varnost Jake Sullivan. Tako kot prej ima ukrajinska vojska dovoljenje za uporabo teh raket le na ozemlju okupirane Ukrajine.
Kljub temu so se Rusi odločili, da letala Su-34 umaknejo z letališč v bližini meje z Ukrajino, ugotavlja Frontelligence Insight. Zdaj so parkirana v bazah, ki so več sto kilometrov oddaljene od meje z Ukrajino, kjer pa niso popolnoma varna pred ukrajinskimi droni. Nekateri brezpilotniki lahko namreč letijo tudi več kot 1600 kilometrov daleč. So pa letala varna pred večino ukrajinskih dronov in tudi pred raketami ATACMS. Če bo Bela hiša vseeno dala dovoljenje za napade na ruske baze, bo tako verjetno že prepozno.
Ukrajinska vojska bi morala za ustavitev ruske kampanje bombardiranja uničiti veliko število ruskih letal, kar pa Rusi s pametnim premeščanjem močno otežujejo.