Razprava na zaslišanju v odboru Evropskega parlamenta je bila produktivna, vprašanja evropskih poslancev pa so bila povezana z resorjem, kar je dobro, je v prvem odzivu novinarjem v Bruslju dejala kandidatka za komisarko za širitev Marta Kos. Kot komisarka bom hodila v svojih čevljih, je med drugim poudarila.
"Če naj mi evropski poslanci dajo zeleno luč, je prav, da me vprašajo, kar jih zanima," je dejala.
Priznala je, da zaslišanje "ni bilo lahko", zastavljena vprašanja pa so bila povezana z delom, ki ga bo opravljala, če bo potrjena za komisarko. "Legitimiteta, ki jo lahko dobim skozi to izmenjavo, je najvišja, ki jo lahko dobim," je ocenila.
"Ne verjamem, da je bilo na zaslišanju več vprašanj o meni in moji zgodovini kot o vsebini," je odgovorila na vprašanje, kako komentira, da je bilo to predvsem zaslišanje o "njenih škandalih".
"Podpirati Ukrajino in se upirati ruski agresiji je zame absolutna prednostna naloga," je med drugim izpostavila Marta Kos. In tudi: "Če bom potrjena, bom takoj po nastopu mandata obiskala Ukrajino. Pristopna pogajanja s Črno goro lahko zaključimo do konca leta 2026, z Albanijo pa do konca leta 2027."
Marta Kos je zatrdila, da ni bila nikoli sodelavka Udbe. Zavrnila je tudi očitek, da prihaja iz kroga nekdanjega predsednika republike Milana Kučana in ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki da sta blizu ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu.
"Nikoli nisem bila sodelavka ali informatorka jugoslovanskih tajnih služb," je Kos zatrdila v odgovoru na vprašanje poslanca Ilhana Kjučjuka iz skupine Renew, ki ga je zanimalo, ali navedbe v medijih o tem držijo. Priznala je sicer, da se je njeno ime pojavilo na seznamu obveščevalcev tako kot pri številnih članih vlade, poslancih Evropskega parlamenta in tisočih ljudi, ne da bi natančneje vedela, kaj to pomeni.
Poudarila je še, da je integriteta zanjo pomembna in da ne bi rada, da se postavi pod vprašaj zaradi lažnih informacij.
"Nisem od nikogar razen malo od mojega moža," pa je odgovorila na očitek slovenskega evroposlanca Milana Zvera (EPP/SDS), ki ga je zanimalo, ali bo morda njena politična ujetost ovira pri njenem delu. "Nisem ne od Kučana ne od drugih," je dodala in izrazila prepričanje, da bo lahko dobro opravljala delo evropske komisarke za širitev.
"Večja in reformirana EU je trenutno bolj kot kdajkoli prej strateška nuja - v našem lastnem interesu," je povedala Marta Kos. Večja in reformirana unija namreč po njenem mnenju pomeni močnejši glas na mednarodnem parketu, več gospodarskega in družbenega napredka v korist večjega števila Evropejcev, pa tudi bolj stabilno in varno unijo v svetu, polnem izzivov.
Zagotovila je, da bo v primeru potrditve za komisarko za širitev njen primarni cilj zagotavljanje podpore državam, ki se želijo pridružiti EU, saj je širitev "maraton in ne sprint".
Prizadevala si bo, da bo ta proces še naprej temeljil na dosežkih držav kandidatk in da bodo te spoštovale sprejete politične zaveze in reforme. Če bo pri tem prišlo do resne ali dolgoročnejše stagnacije oziroma nazadovanja, bo predlagala ukrepanje, je zagotovila Marta Kos.
Tretje načelo, ki ga bo skušala upoštevati v procesu širitve, pa je "več za več", je še povedala. To pomeni, da se države, ki sprejmejo potrebne reforme, tudi približajo EU in se postopoma vključujejo v ključne sektorje evropskega enotnega trga. T. i. postopno integracijo bi lahko po mnenju Marte Kos olajšali tudi z uporabo obstoječih finančnih instrumentov za podporo Ukrajini, Moldaviji in državam Zahodnega Balkana.
"Sprava in regionalno sodelovanje sta ključna elementa širitve na Zahodni Balkan. Če bom potrjena, se bom v večji meri posvetila iskanju rešitev za dvostranska vprašanja," pa je kandidatka povedala o širitvi na regijo Zahodnega Balkana.
Napovedala je tudi tesno sodelovanje s Kijevom pri približevanju Ukrajine uniji. Kos, ki bo kot komisarka bdela tudi nad pomočjo Kijevu, je poudarila, da evropska gospodarska, vojaška in politična podpora ne pomaga zgolj Ukrajincem, ampak brani celotno evropsko celino in svetovni red, utemeljen na mednarodnem pravu in multilateralizmu.
"Podpirati Ukrajino in upirati se ruski agresiji je zame absolutna prednostna naloga," je poudarila nekdanja slovenska diplomatka.
Spomnila je še na besede predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, da mora biti širitev katalizator za napredek pri reformiranju EU. S komisarskimi kolegi bo tako sodelovala pri pregledu evropskih politik v okviru priprav na širitev, je napovedala.
Po približno triurnem zaslišanju bodo predstavniki političnih skupin v Afetu predvidoma podali tudi oceno njenega nastopa. Od nje sicer lahko zahtevajo tudi dodatna pojasnila.
Za uspešno opravljeno zaslišanje jo bodo morali podpreti koordinatorji skupin, ki imajo skupaj najmanj dve tretjini oziroma 51 od skupno 79 članov. Če ne bodo zadovoljni z njenim nastopom, ji lahko pošljejo tudi dodatna pisna vprašanja ali pa jo povabijo na dodatno zaslišanje.