Od avgusta do novembra je bilo Ukrajini obljubljenih za 2,11 milijard evrov paketov pomoči, je danes objavil Inštitut za svetovno ekonomijo iz Kiela (IfW).
To je le dobrih deset odstotkov pomoči, ki so jo prijateljske države Ukrajini namenile v enakem obdobju lansko leto, hkrati pa je to najnižja raven pomoči od lanskega februarja, ko je Rusija z vojsko vdrla na ukrajinsko ozemlje. IfW redno spremlja vso obljubljeno pomoč Ukrajini. "Naše številke potrjujejo, da so pomočniki v zadnjih mesecih postali neodločni," je povedal Christoph Trebesch, vodja ekipe, ki spremlja pomoč Ukrajini.
Kijev je vse bolj odvisen o mahnem številu sicer velikih podpornikov, kot so Nemčija, ZDA in skandinavske države. ZDA in EU se pogovarjata o velikih paketih pomoči, a sta se zapletli v političnih sporih. "Glede na nejasnosti glede nadaljnje ameriške pomoči, se lahko Ukrajina nadeja le, da bo Evropska unija končno odobrila svoj dolgo napovedani paket pomoči v višini 50 milijard evrov," je dejal Trebesch. Nadaljnje odlašanje pa bi lahko le okrepilo Rusijo.
Pričakuje se, da bo odločitev o evropski pomoči sprejeta na prihodnjem vrhu šefov držav in vlad sredi decembra. A obstajajo tudi nasprotniki, med njimi je na primer Madžarska. Države članice Evropske unije in evropske institucije že v tem trenutku glede na podatke raziskovalcev namenjajo več pomoči kot ZDA, ki so sicer največji posamezni donator Ukrajini. Večji paket izredne pomoči, ki so jo obljubili Ukrajini, predstavlja tudi napovedana dobava lovskih letal F-16 iz več evropskih držav.