Lokalne volitve v Italiji: Zakaj je levi tabor storil napako?

Bojan Brezigar Bojan Brezigar
31.10.2024 06:00

Italijanska desnica je ohranila oblast v Liguriji. Premierka Giorgia Meloni je h kandidaturi nagovorila župana Genove Marca Buccija. Zakaj levici ni uspelo?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Marco Bucci je bil na volitvah z doslej najnižjo udeležbo izvoljen za predsednika Ligurije. 
EPA

Italijanska desnica je na volitvah v Liguriji v nedeljo in ponedeljek ohranila deželno vlado in tako potrdila oblast v vseh deželah severne Italije, od Genove do Trsta. Izid v Liguriji je bil izredno tesen: kandidat desnega tabora, župan Genove Marco Bucci je prejel 48,8 odstotka glasov, kandidat leve sredine, nekdanji minister Andrea Orlando pa 47,3 odstotka. V Italiji za predsednike dežel ni drugega kroga, ta velja samo za župane, in Bucci je bil tako izvoljen.

To je pravzaprav presenečenje, kajti predčasne volitve so bile posledice korupcijske afere, v katero je bil vpleten prejšnji predsednik Ligurije Giovanni Toti, prav tako predstavnik desnice; bil je dva meseca v zaporu in nato si je z odstopom nekako odkupil izpustitev na svobodo; dve leti bo moral opravljati javno koristno delo.

Buccija je h kandidaturu prepričala premierka Giorgia Meloni. 
Reuters

Po izbruhu afere in Totijevem odstopu je vse kazalo, da bo na volitvah zmagala leva sredina. Medtem ko je predsednica vlade Giorgia Meloni prepričala Buccija, ki si je kot župan Genove pridobil velik ugled, naj sprejme kandidaturo za predsednika Ligurije, so se v levem taboru dolgo prepirali o oblikovanju koalicije in izbiri kandidata. Končno so izbrali Orlanda, ki je sicer doma iz Ligurije, ampak je že dolgo v Rimu, viden predstavnik Demokratske stranke, poslanec vse od leta 2006; v treh vladah je bil minister, v času covida minister za zdravje, sicer pa tudi minister za pravosodje in minister za okolje. Vendar je v Liguriji veljal za Rimljana, včasih se je vračal v regijo ob vikendih, ampak njegovo težišče je bilo v Rimu. Skratka, za predsednika Ligurije sta tekmovala ugledni župan glavnega mesta, vsak dan prisoten v javnosti, in nekdanji minister, ki je svojo politično dejavnost opravljal v Rimu. Že to je bila prva napaka levega tabora.

Vse naj bi zakrivil nekdanji italijanski premier Giuseppe Conte. 
EPA

Druga napaka je bila oblikovanje koalicije. Medtem ko je desnica potrdila svojo koalicijo, ki sestavlja rimsko vlado, je bilo na levici kar nekaj prepirov. Pravzaprav je vse zakrivil nekdanji premier Giuseppe Conte, voditelj Gibanja 5 zvezd, ki je najprej postavil veto proti vključitvi sicer majhne sredinske stranke, ki jo vodi prav tako nekdanji premier Matteo Renzi, v koalicijo. Glede na tesen izid volitev in glede na dejstvo, da ima Renzijeva stranka po javnomnenjskih raziskavah med 2 in 3 odstotke glasov, nekateri ocenjujejo, da bi levi tabor z vključitvijo Renzija lahko premagal desnico.

Marco Bucci
Reuters

Verjetno pa so na poraz levega tabora vplivala predvsem zadnja dogajanja v populističnem Gibanju 5 zvezd. Gibanje je leta 2009 ustanovil komik Beppe Grillo, ki sam ni nikoli kandidiral. Kot ustanovitelju in nekakšnemu garantu stranke mu je Gibanje plačevalo 300 tisoč evrov honorarja letno. V zadnjem času pa si je vso oblast v gibanju prisvojil Conte in nekaj dni pred volitvami v Liguriji odpoved pogodbo z Grillom, češ da je gibanje samostojna stranka in ne potrebuje nikakršnih garantov. Ta poteza je verjetno pokopala levosredinsko koalicijo, kajti Grillo je doma iz Ligurije, kjer je kot komik zelo priljubljen in enostranske odpovedi pogodbe enostavno ni sprejel. Tokrat tudi ni šel volit in verjetno je isto naredilo lepo število krajevnih volivcev Gibanja 5 zvezd. Dejstvo je, da je Gibanje 5 zvezd tokrat prejelo samo 4,6 odstotka glasov, še pred nekaj meseci na evropskih volitvah pa jih je bilo 10,2 odstotka. In tako je bil Marco Bucci na volitvah z doslej najnižjo udeležbo (46 odstotkov) izvoljen za predsednika Ligurije, potem, ko je bil njegov predhodnik, pripadnik iste koalicije, vpleten v eno največjih korupcijskih afer zadnjih let.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta