(FOTO) Migrante le odpeljali iz požganega šotorišča pri Bihaću

VČ, STA
29.12.2020 21:29
Na območju unsko-sanskega kantona na prostem in brez osnovnih pogojev živi tudi do 3000 migrantov.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Šotorišče Lipa po požaru.
EPA

Več sto migrantov so, potem ko so bili več dni pod milim nebom, iz improviziranega in razpuščenega šotorskega naselja v vasi Lipa pri Bihaću le premestili v sprejemne centre po Bosni in Hercegovini. Okoli 700 migrantov, kolikor jih je ostalo v Lipi po požaru v šotorskem naselju minuli teden, so iz Lipe danes odpeljali z enajstimi avtobusi.

Požar v šotorskem naselju je izbruhnil, ko so od tam odšli predstavniki Mednarodne organizacije za migracije (IOM), ki so upravljali naselje. Odšli so, ker oblasti za migrante niso zagotovile ustreznih bivalnih pogojev. Oblasti so sprva nameravale migrante, ki so po požaru ostali v Lipi, namestiti v nekdanje begunsko taborišče Bira v središču Bihaća. Ker so temu odločno nasprotovale mestne oblasti, je več sto migrantov ostalo na cesti. Nekaj noči so sredi zime preživeli na prostem, obroke in topla oblačila pa jim je zagotovil Rdeči križ v sodelovanju z IOM.

Po poročanju lokalnih medijev naj bi okoli 500 migrantov sedaj namestili v centrih v okolici Sarajeva, ostale pa v objektih pri Bihaću. Minister za varnost BiH Selmo Cikotić je dejal, da jih nameravajo premestiti v bivšo vojašnici v kraju Bradine pri Konjicu in da je bilo to dogovorjeno na več ravneh. Namestnik premierja BiH Vjekoslav Bevanda je to zanikal.

EPA

Hina je nato poročala, da so prebivalci kraja Bradine danes preprečili vstop migrantom. Župan kraja Konjice Osman Ćatić je dejal, da so bili šele danes obveščeni, da naj bi migrante namestili v vojašnico v kraju Bradine. Dejal je, da prebivalci temu nasprotujejo, saj je vojašnica na dvorišču osnovne šole in blizu naselja. Sedaj ni jasno, kje se bodo migranti lahko namestili, še navaja Hina.

Taborišče Lipa bi na podlagi odločitve vlade BiH morali iz začasnega begunskega taborišča spremeniti v trajni sprejemni center za migrante, a ga morajo pred tem ustrezno opremiti za bivanje med zimo. Namestili naj bi zabojnike ter zagotovili gretje, tekočo vodo in elektriko.
Vodja misije IOM v BiH Peter Van der Auweraert je pred časom opozoril, da na območju unsko-sanskega kantona na prostem in brez osnovnih pogojev živi tudi do 3000 migrantov. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta