Žrtve prometnih nesreč: Le s sodelovanjem vseh bo uresničljiva Vizija NIČ

Urška Mlinarič Urška Mlinarič
16.11.2019 19:23

Letno na evropskih cestah umre čez 25.000 ljudi, v Sloveniji je od osamosvojitve zaradi posledic prometnih nesreč podleglo 7526 oseb, skoraj 300.000 jih je bilo hudo telesno poškodovanih.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Da bi bilo manj prometnih nesreč, mora vsak udeleženec v prometu ravnati odgovorno.
Andrej Petelinšek

"Večina ljudi misli, da se prometne nesreče dogajajo tistim, tam daleč, drugim. Šele ko se zgodijo tudi nam, ugotovimo, da smo sami del te, do takrat za nas le statistike. Številke umrlih v prometnih nesrečah in hudo poškodovanih pa skrivajo tisto najpomembnejše;  naše najbližje, sodelavce, prijatelje, ki nas imajo radi in so ob naši smrti ali poškodbi prizadeti. Zato statistika od nas zahteva odgovornost, da se vprašamo, kaj bom sam naredil, da ne jaz ne kdo od mojih najbližjih ne bo postal ena od številk v tej črni statistiki." Slednje je na osrednji prireditvi na predvečer svetovnega dne spomina na žrtve prometnih nesreč dejal Robert Štaba, ustanovitelj in predsednik Zavoda Varna Pot. Slovesnosti, ki je potekala v ljubljanski mestni hiši, so se poleg svojcev umrlih v prometnih nesrečah in poškodovanih udeležili tudi ljubljanski župan Zoran Janković in minister za javno upravo Rudi Medved.
Štaba, ki je kot vzor doseganja Vizije NIČ izpostavil občino Ptuj, kar je mogoče le ob sodelovanju vseh pristojnih institucij, od vzgojno-varstvenih zavodov, šol, policije, občine, do sveta za preventivo, je poudaril, da sicer nacionalni program doseganja Vizije NIČ imamo, a je vse doslej bil zgolj izpisan na papirju. V zadnjem času, tako Štaba, pa so vsi odgovorni vendarle pristopili k aktivnejšemu uresničevanju dokumenta, kar se kaže v povezovanju vladnih in nevladnih organizacij na tem področju. Zaradi tega tudi število žrtve na cestah iz leta v leto pada, čeprav je vsak umrli ali hudo poškodovani, preveč. 
Statistika kaže, da v svetu vsako leto življenje na cesti izgubi 1,24 milijona ljudi, med 20 in 50 milijonov jih je težje poškodovanih. V Evropi za posledicami prometnih nesreč umre 25.100 oseb, medtem ko je v Sloveniji od leta 1991 do danes na cesti umrlo 7526  oseb, hudo poškodovanih pa je bilo 295.665 ljudi. "Izzivov je zato še veliko. Naša želja je, da bi dve milijonski narod postal zgled in primer dobre prakse drugim, kako uresničiti Vizijo NIČ, ne pa da pod do tega iščemo pri velikih narodih, ki jim to uspeva že desetletja. Tudi mi lahko dosežemo cilj Vizije NIČ, a le če bomo sodelovali in si za to prizadevali vsi," je poudaril Štaba.
Cilj Konzorcija, v katerem so poleg Varne poti še Zveza združenj šoferjev in avtomehanikov Slovenije, je, da bi do 2030 prepolovilo število hudo poškodovanih v prometnih nesrečah, do leta 2050 pa si želijo, da na slovenskih cestah ljudje ne bi več podlegli poškodbam ali se hudo poškodovali. Da smo vsi poklicani, da naredimo več za prometno varnost, je izpostavil tudi minister Medved in pri tem naštel, kaj v ta namen počne vlada in njene institucije.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta