Kolegij predsednika državnega zbora je sredi letošnjega junija sprejel etični kodeks, s katerim bi poslanci krepili ugled parlamenta, njegovo integriteto in zaupanje v lastno delo, če bi se držali zapisanih načel in pravil. Besedilo kodeksa, za katerega so se poslanci zavzemali v različnih sklicih vse od leta 1993, temelji na petih načelih: ugledu in integriteti, lojalnosti, pravičnosti in poštenosti, odgovornosti - tudi okoljski - ter dostojnosti in spoštljivosti, se je tedaj izrazil predsednik DZ Igor Zorčič (SMC). Sprejetje takšnega kodeksa, ki ga je Sloveniji že leta 2012 priporočila Skupina držav proti korupciji pri Svetu Evrope (Greco), sta junija pozdravili tudi protikorupcijska komisija in Transparency International Slovenia.
Za kodeks so glasovali v SDS, SMC, LMŠ, SD, NSi, SAB in DeSUS, proti so bili v SNS, medtem ko so se v Levici vzdržali. Da je kodeks neumnost, je tedaj posebej poudaril Zmago Jelinčič. "Kot kaže, v DZ ne bomo smeli več delati in govoriti, kot želimo. Bistvo poslanca pa je, da pove tisto, kar mu naročijo volivci," je še izpostavil prvak SNS, ki pa bo očitno kot prvi tudi na lastni koži preizkusil pomen in učinkovitost kodeksa, po katerem mora biti poslanec "dostojen, spoštljiv, strpen in nediskriminatoren, gojiti mora demokratičen dialog in ne sme biti žaljiv".
"Tvit poslanca in predsednika Slovenske nacionalne stranke je ksenofobičen in skrajno neprimeren. Ocenjujem, da gre tudi za kršitev določb etičnega kodeksa, zato bom kolegiju predsednika državnega zbora predlagal obravnavo tega primera," se je na naše poizvedovanje o primernosti Jelinčičevega zapisa, v katerem se je poslanec SNS vprašal, "ali nam res morajo tujci določati vladavino prava v Sloveniji", pri tem omenil priznane medijske strokovnjake Marka Milosavljevića, Sandro Bašić Hrvatin in Brankico Petković, na koncu pa zaključil, "naj se vrnejo v svojo domovino in tam rovarijo", odzval Zorčič. Za kontekst: na isti dan, ko je Jelinčič čivknil omenjeni tvit, je Nova24TV objavila članek, češ da je omenjena trojica medijskih strokovnjakov sodelovala pri pripravi poročila Evropske komisije o vladavini prava v Sloveniji, kar je sicer Milosavljević že javno zanikal. Ob tem velja dodati, da sta Jelinčičev tvit med drugimi poobjavila tudi vodja poslanske skupine SDS Danijel Krivec in njegov strankarski kolega Marijan Pojbič.
Kdaj bo kolegij predsednika državnega zbora obravnaval Jelinčičev primer, še ni natančno določeno, naj bi pa bilo gradivo že pripravljeno. Kolegij neetična ravnanja poslancev oziroma kršitve kodeksa sicer obravnava na seji zaprti za javnost, predlog in gradivo za odločanje pa je interne narave in ni dostopno javnosti. In kakšne so predvidene sankcije, ki jih morajo podpreti vodje poslanskih skupin, katerih člani predstavljajo dve tretjini vseh poslancev? Opomin poslancu brez javne objave, če je šlo za manjšo kršitev, opomin poslancu z objavo na spletnih straneh državnega zbora, če je šlo za hujšo kršitev, in opomin poslancu z objavo na spletnih straneh državnega zbora in razglasitvijo kršitve na naslednji parlamentarni seji, če je poslanec hujšo kršitev ponavljal.