Nekatere od teh čistilk poznam ves čas svojega službovanja na fakulteti, pojasni Andrej Kirbiš. Sedanji dekan je na ljubljanski veterinarski fakulteti zaposlen od leta 1996. Leto prej so uvedli outsourcing storitev čiščenja, zakaj, ne ve. Ko je leta 2013 nastopil mandat dekana, so že naslednje leto izvedli nov javni razpis, saj je bilo prejšnje javno naročilo blizu izteka. "Šlo je za ustaljeno prakso," pove dekan in poudari, da so verjeli, da je to najbolj ugodna odločitev, a se je kmalu izkazalo, da ni. Našteva sestanke s podjetjem Aktiva, ki je opravljalo čiščenje, zaradi (ne)izpolnjevanja pogodbenih obveznosti, sestanke s predstavniki visokošolskega sindikata na fakulteti in s predstavniki Delavske svetovalnice.
Zahteven sistem čiščenja laboratorijev in klinik
"Imeli smo namen čistilke zaposliti, a junijski sestanek in obvestilo zunanjega izvajalca, da je pogodba zanje postala nevzdržna, sta vseeno prišla kot presenečenje," opiše in doda, da so se odločili situacijo in trimesečni odpovedni rok čim bolje izkoristiti. Nekaj mesecev prej je javne izobraževalne institucije k neposredni zaposlitvi delavk in delavcev, ki redno čistijo njihove prostore, pozvalo ministrstvo za izobraževanje, ki ga vodi Jernej Pikalo. Tudi ljubljanska univerza, ki jo vodi rektor Igor Papič, je brez odlašanja potrdila novo sistemizacijo in namembnost sofinanciranja za neposredne zaposlitve, ne pa za zunanje storitve.
Glede na normative in dejansko površino čiščenja se je vodstvo fakultete odločilo namesto petih zaposliti sedem delavk, od tega so bile na javnem razpisu izbrane vse dosedanje čistilke, ki so že cepljene in poznajo sistem dela. Ta je zahteven, saj gre tudi za čiščenje laboratorijev in klinik, ki nekatere delajo 24 ur dnevno. "Če preračunamo in upoštevamo, da imamo zdaj sedem zaposlenih, je razlike morda za 10.000 evrov, a pri tem se moramo zavedati, da delamo primerjavo s cenami, ki so bile postavljene leta 2014," pojasni Andrej Kirbiš. Upošteva tudi to, da bo neposredna zaposlitev pomenila večji angažma zaposlenih, pripadnost instituciji in, upa, večje zadovoljstvo. Po pogostosti nasmehov, ki jih opazi med delavkami, pravi, da je to že vidno. V naslednjih tednih bodo dorekli organizacijo in koordinacijo dela, pravijo na fakulteti in pojasnjujejo, da zaposlitve ne trajajo niti še en mesec, a so prepričani, da bodo tudi nadomeščanja zmogli, kot jim uspe pokriti nadomeščanja preostalih zaposlenih.
Dve leti prizadevanj, štiri prelomnice
Kot prelomnice v prizadevanjih za neposredno zaposlitev čistilk Boštjan Flajnik našteva čas pred dvema letoma pa nato konec lanskega leta in letošnji junij - ter oktober. Sindikalni zaupnik visokošolskega sindikata na fakulteti pravi, da so delavke prosili, naj bodo potrpežljive, in jim obljubljali, da si bodo za zaposlitev prizadevali po najboljših močeh. Pomembno jim je bilo, da niso dajali lažnega - in prezgodnjega - upanja. Ob sodelovanju z Delavsko svetovalnico že vsaj dve leti opozarjajo na pogoje za delo čistilk na fakulteti. "Pred slabim letom smo bili nato soočeni z očitkom, da se ne moremo zavzemati za pravice delavk, ki niso naše članice," pove in poudari, da je bil tedaj ključen trenutek. Čistilke so sklenile, da jih ne bo več strah, sindikalno so se organizirale in včlanile. Njihovega delodajalca, podjetje Aktiva, so tedaj obvestili, naj del plače nakaže kot članarino visokošolskemu sindikatu. Bali smo se morebitnega šikaniranja, a v resnici se je obrnilo drugače – za delavke so se pogoji za delo vsaj nekoliko izboljšali, pravi sindikalist. Podjetje je "zagotavljalo delo" petim čistilkam. "A tri delavke od petih so bile zaposlene le za šest ur," pove Boštjan Flajnik. Ukrep iz časa krize, ki naj bi preprečil odpuščanja, je postal način intenzifikacije dela: delavke so v šestih urah morale opraviti to, kar so prej v osmih, pojasni ena od delavk. Kljub neposredni zaposlitvi na fakulteti ne želi razkriti svojega imena in pojasni, da je podpisala, da o nekdanjem delodajalcu ne bo govorila.
Resen nadzor nad izvedbo dela
"Zagotavljam vam, da bi si vse čistilke želele biti zaposlene v javni instituciji, ki jo čistijo," pove. In nato doda z nasmehom: "A nimajo vse takih sindikalistov kot me." Po prvih tednih redne zaposlitve na javni instituciji, kjer dela že več kot dve desetletji, je zadovoljna. A razumsko opozori, da se sistem šele vzpostavlja. Sedaj si lahko porazdelijo in sproti opravljajo tudi čiščenja, ki jih prej niso smele.
Z letošnjim oktobrom so čistilke po več kot dvajsetih letih zaposlene neposredno na fakulteti.
Neposredna zaposlitev bo pomenila večji angažma zaposlenih, pripadnost instituciji in večje zadovoljstvo.
Ukrep iz časa krize, ki naj bi preprečil odpuščanja, je postal način intenzifikacije dela: delavke so v šestih urah morale opraviti to, kar so prej v osmih.
Sedaj si lahko porazdelijo delo in sproti opravljajo tudi čiščenja, ki jih prej niso smele.