Zaposleni v Gen-I so se z odprtim pismom obrnili tudi na Janeza Janšo in Boruta Pahorja

Timotej Milanov
23.11.2021 06:00

Kot so med drugim zapisali, že nekaj tednov vedno bolj zaskrbljeni opažajo diskusije v medijih glede politično obarvanega diskurza ter posege v korporativno upravljanje podjetja. Sami menijo, da bi morali pri imenovanju poslovodstva za bodoči mandat zagotoviti kontinuiteto vizije in ohraniti enako raven strokovnosti, kot jo je izkazovala prejšnja uprava.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Prejšnja uprava Gen-I pod vodstvom Roberta Goloba sodišču predlaga, da bi tudi začasno vodila družbo, medtem v Gen energiji svojih kandidatov ne razkrivajo. 

 

Robert Balen

Potem ko družbenikoma Gen-I ni uspelo pravočasno imenovati nove uprave največjega slovenskega trgovca z elektriko, se je boj za vodstvo družbe premaknil na sodišče, ki mora zdaj imenovati začasno upravo. Tako so na okrožnem sodišču v Krškem prejeli tri predloge za imenovanje začasne uprave. Dva predloga sta sodišču predlagala družbenika Gen energija in Gen EL, ki imata v Gen-I 50-odstotna lastniška deleža, en predlog pa je podala zdaj že nekdanja uprava Gen-I. Na sodišču vsebine predlogov ne razkrivajo. Kot je zapisal predsednik sodišča Gojmir Pešec, imajo v skladu z zakonodajo le udeleženci postopka in druge osebe s pravnim interesom pravico, da se seznanijo z vsebino predlogov. Kot pravi, bo sodišče o predlogih odločilo, ko bodo za to podani procesni pogoji, in to v najkrajšem možnem času. V Gen-I pojasnjujejo, da so sami predlagali upravo, ki je že bila usklajena s poslovodstvi obeh družbenikov, so jo pa zavrnili nadzorniki Gen energije. Gre torej za predlog uprave, v kateri bi poleg Roberta Goloba kot predsednika bili še Igor Koprivnikar, Andrej Šajn in Jure Soklič.

Gen-I z odprtimi kartami, Gen energija skriva imena

V tem primeru torej nekdanja uprava Gen-I igra z odprtimi kartami, na drugi strani javnosti kadrovski predlogi za začasno upravo, ki sta jih podala Gen EL in Gen energija, niso znani. Medtem ko je možno pričakovati, da je Gen EL podal enak ali podoben predlog kot Gen-I, saj gre za družbo, katere nadzorni svet za zdaj še podpira upravo pod vodstvom Goloba, v njem sedi tudi pred kratkim krivdno razrešeni predsednik uprave Elektra Ljubljana Andrej Ribič pa bi bilo zanimivo izvedeti, koga so predlagali v Gen energiji, a so se v družbi glede tega zavili v molk. To smo jih vprašali že prejšnji teden, a so nas napotili zgolj na kratko izjavo za javnost, v kateri so zapisali, da si prizadevajo za konstruktivno sodelovanje vseh vpletenih in imenovanje kompetentne uprave. Pri tem stališču vztrajajo še danes, saj v družbi menijo, da bi razkritje imen lahko škodovalo tem prizadevanjem.

Kot smo že poročali, so nadzorniki državnega podjetja Gen energija predlog uprave v sestavi, kakršno zdaj sodišču predlaga Gen-I, zavrnili in predlagali Sokliča za predsednika ter Davorina Dimiča za člana uprave, ta predlog pa ni dobil podpore na skupščini Gen-I. Tudi teden dni kasneje niti nov predlog Gen energije ni dobil podpore na skupščini. Takrat so za predsednika uprave Gen-I predlagali kar generalnega direktorja Gen energije Martina Novšaka. Tako za Novšaka kot za Sokliča, sicer člana nadzornega sveta Gen energije, je Golob povedal, da so ju nadzorniki Gen energije v zadnjem trenutku seznanili z dejstvom, da bosta morala kandidirati za predsednika uprave Gen-I.

Golob Sršenu očita konflikt interesov

Medtem je Golob v nedeljski pogovorni oddaji na Pop TV izrazil mnenje, da je bil predsednik nadzornega sveta Gen energije Cvetko Sršen v konfliktu interesov, ko je glasoval o predlogih za novo upravo Gen-I, saj je tudi predsednik uprave Telekoma, ki prav tako deluje na področju prodaje električne energije. To pomeni, da je družba, ki jo vodi, neposreden konkurent Gen-I, o upravi katerega je odločal. Za odziv na ta očitek smo prosili tudi Sršena, ki odgovarja: "Z g. Golobom ne bom javno polemiziral. Vsa potrebna razprava je bila opravljena v okviru nadzornega sveta."

V zvezi z dogodki so se z odprtim pismom, ki so ga naslovili tudi na predsednika vlade Janeza Janšo in predsednika države Boruta Pahorja, oglasili tudi zaposleni v Gen-I. Kot so med drugim zapisali, že nekaj tednov vedno bolj zaskrbljeni opažajo diskusije v medijih glede politično obarvanega diskurza ter posege v korporativno upravljanje podjetja. Sami menijo, da bi morali pri imenovanju poslovodstva za bodoči mandat zagotoviti kontinuiteto vizije in ohraniti enako raven strokovnosti, kot jo je izkazovala prejšnja uprava. Hkrati izražajo prepričanje, da tovrstnega kadra ni preprosto dobiti v domačem okolju. Zato pristojne pozivajo, da podaljšajo mandat upravi, ki je že doslej vodila družbo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta