Večer vs. državni zbor: Glasovnice s tajnega glasovanja so informacija javnega značaja, je odločilo upravno sodišče

VČ, M. St., STA
03.05.2021 12:43
Odgovorni urednik Večera Matija Stepišnik je po izvolitvi Marjana Šarca za predsednika vlade avgusta 2018 zahteval vpogled v glasovnice tajnih volitev, a ga je državni zbor zavrnil. Lani je nato tajnost glasovnic problematiziral dr. Andraž Teršek, ko ni bil izvoljen za ustavnega sodnika, čeprav so mu pred glasovanjem poslanske skupine zagotavljale, da bo podpora zadostna. Zdaj je o prvi zadevi, Večerovi, odločilo sodišče.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ljubljana, DZ. Državni zbor..Glasovanje o konstruktivni nezaupnici. Franci Breznik, Volilna skrinica, volitve Foto: Robert Balen (foto: Robert Balen)
Robert Balen

Upravno sodišče je odločilo, da glasovnice, s katerimi je državni zbor na tajnem glasovanju izvolil nekdanjega predsednika vlade Marjana Šarca, predstavljajo informacijo javnega značaja. Odločitev je dokončna.

Odgovorni urednik časnika Večer Matija Stepišnik je po izvolitvi Šarca za predsednika vlade avgusta 2018 zahteval vpogled v glasovnice tajnih volitev. DZ je zahtevo zavrnil, češ da je namen določb o tajnem glasovanju zagotoviti svobodno opredelitev poslancev. S tem se po mnenju DZ preprečuje, da bi morali poslanci svoje odločitve pojasnjevati, saj pri izvrševanju svojega mandata niso v vezani na nobena navodila.

Najprej je Večerovi pritožbi ugodil informacijski pooblaščenec. Odločil je, da je DZ prosilcu dolžan posredovati kopije glasovnic volitev, in sicer posebej vse veljavne, vse neveljavne in vse nerazdeljene glasovnice. DZ bi moral ob tem tudi odločiti, da pri tem niso nastali posebni stroški.

Nakar je državni zbor to odločitev izpodbijal na upravnem sodišču. Upravno sodišče je tožbo zavrnilo.
Ena od temeljnih nalog DZ, poleg zakonodajne in nadzorne funkcije, je tudi volilna funkcija, ki je urejena s predpisi in obvezuje v okviru javne funkcije, je odločilo sodišče. V delovno področje DZ pa sodijo tudi volitve in imenovanja na najpomembnejše funkcije v državi.

Po mnenju sodnikov je tudi pravica do dostopa informacij javnega značaja temeljna človekova pravica. Tajnost glasovanja predsednika vlade ne izključuje niti ne omejuje pravice dostopa do informacij javnega značaja po tem, ko je glasovanje zaključeno. Namen tajnosti glasovanja je v zavarovanju svobodne opredelitve volje poslancev, ki niso vezani na kakršnokoli navodilo. Načelo tajnosti varuje svobodo izjavljanja volje pred posegi političnih strank, interesnih skupin ali koga drugega, so zapisali. Vendar pa je po presoji upravnega sodišča tajnost glasovanja vezana na proces izjavljanja volje, torej na faze, ko se volja izraža. Ko je glasovanje zaključeno, pa tajnost glasovanja ne more biti več ogrožena. Tako da 90 glasovnic, ki so vse enake velikosti, oblike in barve, overjene s pečatom DZ z zapisanim predlogom, o katerem se odloča, ter opredelitvijo "za" in "proti", predstavlja informacijo javnega značaja. 

Znano je. Zadnji spor na temo tajnega glasovanja v DZ je lani sprožil neuspešni kandidat za ustavnega sodnika dr. Andraž Teršek, potem ko ga poslanci niso izvolili, in razlikovanje med tajnostjo volitev in tajnostjo glasovnic po njih je pomembno tudi za ta primer. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta