Kandidatu za predsednika vlade Karlu Erjavcu na tajnem glasovanju ni uspelo zbrati dovolj glasov, in sicer 46. Kot je znano, ga je podprlo 40 poslancev, sedem jih je glasovalo proti. Poslanci so sicer prevzeli 53 glasovnic, vse so bile vrnjene, tako da je bilo šest glasovnic tudi neveljavnih. Neuradno glasovnic niso prevzeli - takih je bilo 37 - poslanci SDS, NSi, SNS in Robert Polnar. "Zanimiv rezultat je. 6 neveljavnih bo sprožilo fajn paranojo na obeh straneh," smo lahko po glasovanju med drugim prebrali na družbenem omrežju twitter. A kdo bi lahko oddal neveljavno glasovnico?
"Mislim, da je bolj ali manj jasno, da so med njimi vsaj 3 poslanci DeSUS in verjetno vsaj 2 iz SMC. Kakorkoli, teh 40+6 bo opoziciji služil kot znak, da bi z drugim, boljšim kandidatom prodrla. A slovenskega Draghija še ni na obzorju," je parlamentarno matematiko pokomentiral Luka Lisjak Gabrijelčič, zgodovinar in politični analitik. Raziskovalec javnega mnenja iz agencije Valicon Andraž Zorko pa je po glasovanju objavil svoje preštevanje: "KUL ima 40 zagotovljenih glasov. Vlada ima 44 zagotovljenih glasov (37 neprevzetih + 7 proti konstruktivni nezuapnici). Vsaj en poslanec SMC ni bil proti. Kvečjemu en poslanec Desus je bil za. Precej očitno imamo sicer zopet manjšinsko vlado, ki pa ima na svoji strani državni svet."
Simonovič: KUL ustanovljen samo za konstruktivno nezaupnico
Poslanci DeSUS za danes nimajo sklicanega rednega srečanja poslanske skupine, a je pričakovati, da bodo vseeno spregovorili o nadaljnjem ravnanju po padlem predlogu konstruktivne nezaupnice. Branko Simonovič ocenjuje, da je bil KUL ustanovljen samo za konstruktivno nezaupnico in da je uresničevanje programa DeSUS možno tudi ob aktualni vladi.
Kot je za STA dejal Simonovič, ki se sam pod predlog nezaupnice ni želel podpisati, pričakuje, da bodo mediji s prstom kazali na posameznike, a se mu to ne zdi korektno. "Glasovanje je bilo tajno in očitno je, da poslanci ne podpirajo tega rušilnega cunamija," je dejal.
Tudi Simonovič pričakuje, da bodo poslanci danes "kakšno rekli" glede tega. Ob tem je spomnil na sklep organov stranke, da DeSUS pristopi h KUL, česar pa da s ponedeljkovim glasovanjem ni več. "KUL je bil ustanovljen samo za konstruktivno nezaupnico in najprej je treba razčistiti dileme, kaj je s tem," je pojasnil. STA
Sluga: Izkazalo se je, da Erjavec v poslanski skupini DeSUS nima podpore za mandatarja
Na glasovanju o konstruktivni nezaupnici se je po mnenju vodje poslancev SMC Janje Sluga izkazalo, kar so ves čas ugotavljali: da poslanci DeSUS ne podpirajo svojega predsednika Karla Erjavca za mandatarja. Kako je sama glasovala, ni razkrila. Po njenih besedah so v SMC eni redkih, ki so tajno glasovali, in bi bilo nekorektno, da bi to komentirala.
Po besedah Sluge se je izkazalo, da je le en poslanec DeSUS podprl nezaupnico vladi. V današnji izjavi v DZ je spomnila na stališče SMC, da je predpogoj za to, da bi se sploh začeli pogovarjati o konstruktivni nezaupnici, to, da ima kandidat za predsednika vlade podporo lastnih poslancev. Po njenem mnenju je bilo dobremu opazovalcu jasno, da predlog nezaupnice Janševi vladi ne bo uspel.
Številne špekulacije gredo sicer v smeri, da je tudi Sluga oddala neveljavno glasovnico. Ob vprašanju njenega glasovanja je v današnji izjavi spomnila, da so v SMC "eni redkih" tajno glasovali in bi bilo zelo nekorektno, da bi komentirala, kako je kdo glasoval.
Poslanska skupina SMC se je po njenih besedah danes sestala na redni seji. Kot je zatrdila, so enotni in se niso pogovarjali o njeni morebitni zamenjavi na mestu vodje poslanske skupine, o čemer se dalj časa špekulira.
Opozicija pa bo po ocenah vodje poslancev koalicijske SMC nadaljevala začrtano pot. Tako ne pričakuje, da bi se razmere umirile. (STA)