Včeraj potrdili manj kot 1000 okužb. Po napovedih IJS bi lahko rumeno fazo dosegli sredi maja

A.L., STA
23.02.2021 10:06
V ponedeljek so v Sloveniji po vladnih podatkih opravili 4369 PCR testov in potrdili 899 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih testov je bil 20,6-odstoten. V bolnišnicah so zdravili 567 covidnih bolnikov, med njimi jih je bilo 107 na intenzivni negi. Kot dan prej je tudi v ponedeljek umrlo osem bolnikov s covidom-19.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.
Sašo Bizjak

Sedemdnevno povprečje števila potrjenih okužb znaša 767 in se je v primerjavi z dnevom prej, ko je bilo 744, nekoliko povečalo.

V primerjavi z nedeljo je bilo v ponedeljek v bolnišnicah 17 bolnikov s covidom-19 manj. Številka se je približala tisti iz sobote, ko so v bolnišnicah zdravili 566 covidnih bolnikov. Na intenzivni negi so bili v ponedeljek trije bolniki več kot dan prej. Iz bolnišnične oskrbe so jih odpustili 62.

V ponedeljek so opravili tudi 35.320 hitrih antigenskih testov. Se pa vse pozitivne izvide hitrih testov preverja še s PCR testi.

Na Institutu Jožef Stefan (IJS) navajajo, da epidemija covida-19 glede na število pozitivnih testov stagnira, po njihovi oceni je namreč reprodukcijsko število približno ena. Po njihovih napovedih bi lahko naslednjo, rumeno fazo sproščanja ob trenutnem razvoju epidemije ukrepov dosegli sredi maja. Za prehod v rumeno epidemično fazo mora biti hospitaliziranih manj kot 500 covidnih bolnikov, kar bi lahko po napovedih IJS dosegli v soboto, ter povprečje manj kot 600 dnevno potrjenih okužb z novim koronavirusom v enem tednu. Ta kriterij pa bi ob trenutnem reprodukcijskem številu, ki kaže, na koliko ljudi okužbo prenese en okuženi z novim koronavirusom, dosegli 13. maja.

Število hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 se sicer v zadnjih dneh zmanjšuje, zato se bo zdravstveni sistem postopno pričel ukvarjati z rednim programom. Sedemdnevno povprečje okužb ostaja nespremenjeno, na IJS pa ocenjujejo, da epidemija glede na število pozitivnih testov stagnira. V Slovenijo je medtem prispela tudi nova pošiljka cepiv.

Zaradi izboljšanja epidemiološkega položaja v državi in zmanjšanja hospitaliziranih covidnih bolnikov bolnišnici Topolšica in Sežana nista več covidni bolnišnici in lahko začenjata izvajati svoj redni program, je včeraj povedala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Alenka Forte.

Po besedah Fortejeve smo trenutno v prvi fazi izhodne strategije bolnišnic iz epidemije, saj se je število hospitaliziranih covidnih bolnikov zmanjšalo pod 700. Poleg tega, da bolnišnici Topolšica in Sežana več nista predvideni za obravnavo covidnih bolnikov, so v tej fazi tudi izdali priporočilo bolnišnicam, naj imajo 10 odstotkov svojih zmogljivosti namenjenih za covidne bolnike. Izjema pri tem je klinika Golnik, ki je specializirana za pljučne bolezni, kjer naj bo ta delež za covidne bolnike 15 odstotkov.

Vse bolnišnice v urgentnih centrih bodo ohranile sive cone

Fortejeva upa, da bomo v kratkem prešli v drugo fazo izstopne strategije, ki nastopi takrat, ko bo število hospitaliziranih covidnih bolnikov padlo pod 500. Takrat za covidne bolnike ne bodo več predvidene bolnišnice Ptuj, Slovenj Gradec, Trbovlje, Brežice in Izola, ki bodo lahko pričele z rednim programom.

Splošna bolnišnica Jesenice bo v drugi fazi zaradi požarne in energetske sanacije ter gradnje nove intenzivne enote ukinila intenzivno enoto za covidne bolnike, na novo sprejete intenzivne covidne bolnike bodo nameščali na Golnik, kirurške bolnike pa v Univerzitetni klinični center Ljubljana.

Tretja faza izhodne strategije bo sledila, ko bo število hospitaliziranih covidnih bolnikov v državi padlo pod 250. Takrat bodo covidne bolnišnice ostale UKC Ljubljana in Maribor, klinika Golnik ter celjska, novomeška in šempetrska bolnišnica, je danes pojasnila Fortejeva.

V četrti fazi, ko bo število hospitaliziranih covidnih bolnikov padlo pod 100, pa bodo te bolnike oskrbovali še v obeh kliničnih centrih in na Golniku. V primeru še večjega padca bolnikov se ukinejo tudi intenzivne postelje za covidne bolnike na Golniku.

Povedala je tudi, da bodo vse bolnišnice v urgentnih centrih ohranile sive cone, kjer bodo izolirale bolnike s sumom na okužbo z novim koronavirusom. Če je bolnik pozitiven, se glede nadaljnje obravnave prerazporedi glede na izhodno strategijo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta