Delničarji Petrola so se na današnji prednovoletni skupščini, ki se je je udeležilo 58,5 odstotka delnic z glasovalno pravico, seznanili s poročilom revizijske hiše BDO Revizija, ki je bilo objavljeno 15. oktobra letos. Ob tem so se odločili, da - v kolikor sploh - naj uprava sama in brez soglasja skupščine zoper nekdanjo upravo Petrola, ki jo je do oktobra lani vodil Tomaž Berločnik, vloži odškodninske in morda celo kazenske tožbe. Spomnimo: na lanski decembrski skupščini je revizijo zahteval Dari Južna, ki ima prek svojih družb v Petrolu slabo desetino lastništva. Natančne številke oškodovanja, ki naj bi bilo nastalo Petrolu, naj bi strokovnjaki pred vložitvijo morebitnih odškodninskih tožb šele izračunali, je pa revizijska hiša med pregledanimi 30 posli, vrednimi nad milijon evrov, za osem ugotovila, da bi Petrolu lahko nastala škoda. Gre za posle nakupa in dokapitalizacije družbe mBills in vetrne elektrarne Glunča, nakupa podjetij Zagorski metalac, Atet in Abciti ter nakupa deleža in dokapitalizacije beograjskega Petrola, za ustanovitev in dokapitalizacijo Petrola Hidroenergije ter ustanovitev in nakup družb BS Malta in BS Vijenac.
Na skupščini dodatno prevetrili sestavo nadzornikov
Poleg bolj ali manj redakcijskih popravkov Petrolovega statuta je današnja skupščina prinesla imenovanje šestih Petrolovih nadzornikov za prihodnja štiri leta, pri čemer jim mandat prične teči šele z 11. aprilom prihodnje leto. Delničarji so potrdili imenovanje sprva predlaganih Aleksandra Zupančiča, sicer vodje kabineta ministra za okolje in prostor Andreja Vizjaka, ki je letos spomladi slovensko javnost razburjal z dokupi Petrolovih delnic, in to tik pred liberalizacijo trga naftnih derivatov v Sloveniji, Boruta Vrviščarja, direktorja logistične družbe Kühne + Nagel, in Mladena Kaliterna (Perspektiva); ne pa tudi dr. Janeza Žlaka (predsednika uprave SDH), Iga Grudna (trenutno direktorja upravljanja terjatev v DUTB) in Saše Bergerja (predsednika uprave S&T Slovenija), saj so bili z nasprotnim predlogom SDH predlagani Branko Bračko, član uprave Uniorja in celjski regijski koordinator SDS, Alenka Urnaut Ropoša, članica upravnega odbora DUTB, ki prihaja iz kvote NSi, in Mario Selecky iz slovaško-češke skupine J&T, ki je s 13,64 odstotka delnic tudi največja posamična delničarka Petrola.
Žlak: "Nadzorni svet bo delal dobro"
Prvi mož SDH Janez Žlak se je prav tako udeležil včerajšnje skupščine Petrola. Za Večer je dejal, da se je odločil umakniti svojo kandidaturo za nadzornika Petrola, saj ima veliko dela v samem SDH. Glede morebitne prevelike politične pripadnosti nekaterih nanovo izvoljenih nadzornikov Petrola pa je Žlak povedal, da so prav vsi kandidati šli skozi kadrovsko sito Petrola, Kada in tudi SDH. "Vsi so izpolnjevali kadrovske kriterije za zasedbo takšnih funkcij, ker pa imajo posamezni člani znanje z različnih področij, verjamem, da bodo kot nadzorniki Petrola delali dobro," je dejal Žlak. Dodal je še, da pa po njegovem z imenovanjem nadzornikov niso pretirano hiteli, saj ti nastopijo funkcijo že čez slabe štiri mesece. Glede prelaganja odgovornosti za revizijo s strani skupščine nazaj na upravo pa Žlak ni imel posebnega mnenja, prav tako ne o uspešnosti nekdanje Petrolove uprave, saj tedaj še ni bil v tej vlogi, kot je danes.
Kaj pa odgovornost nekdanjih nadzornikov?
Nekdanji prvi mož Petrola Tomaž Berločnik se je današnje skupščine udeležil kot mali delničar in se spraševal, ali je sprejemljivo, da se nadzornike, ki jih imenujejo delničarji, izključi iz odškodninske odgovornosti, pri čemer je verjetno meril ravno na sedanjo predsednico Petrolove uprave. Berločnik je menil, da revizor ni upošteval sklepa skupščine in ni izračunal škode. Opozoril je še, da izbor in plačilo revizorja s strani enega delničarja nista v skladu z mednarodnimi standardi revizije in da je po njegovem v reviziji precej nepravilnosti. Na očitke pri vseh osmih domnevno spornih poslih je pojasnil, da so bile pred naložbo opravljene ustrezne cenitve, opirali so se tudi na Petrolove notranje službe, zato meni, da oškodovanja Petrolovega premoženja ni bilo. Še več, Berločnik je mnenja, da njihovo dobro delo potrjujejo poslovni rezultati, ki so bili v času nekdanje uprave boljši, in da sedanja uprava po nepotrebnem troši energijo za tovrstne revizije.
Nada Drobne Popović, trenutna predsednica Petrolove uprave, pa je po skupščini delničarjev povedala, da glede morebitnih tožb zoper določene posle nekdanje uprave ne vidi večjih sprememb. "Še vedno je treba angažirati strokovnjake, ki bodo določili višino morebiti nastale škode, in na podlagi teh ugotovitev bo treba ustrezno ukrepati, je pa rok za vložitev morebitnih tožb 30. april prihodnje leto," je dejala Drobne Popovićeva in še pripomnila, da to, ali imenovanje novega nadzornega sveta Petrola pomeni zamenjavo Petrolove uprave, ni vprašanje zanjo, temveč za te nove nadzornike.
Južna: "Pričakujem učinkovitejše poslovanje Petrola"
"Posebna revizija je razkrila številne nepravilnosti in slabe prakse, ki so se dogajale v družbi Petrol v preteklih letih. Prepričan sem, da smo bili Petrol in njegovi delničarji oškodovani, in pričakujem, da se bosta organizacija in vodenje Petrola čim prej izboljšala," pa je pojasnil za Večer Dari Južna in dodal, da pri imenovanju novih nadzornikov ne gre za prehitevanje, saj večini nadzornikov mandat poteče 11. aprila, zato je odgovorno in za družbo dobro, da se nadzornike imenuje pravočasno. Redna skupščina je predvidena 8. aprila, a zaradi negotovih epidemioloških razmer je mogoče, da je ne bo možno pravočasno izpeljati, in v tem primeru bi družba ostala brez nadzornikov, kar bi bilo po mnenju Darija Južne neodgovorno in nesprejemljivo.
"S poslovanjem Petrola ne moremo biti zadovoljni. Slabši rezultati so v večini posledica slabe in neprimerne organizacije, slabih odločitev in nesprejemljivega vodenja prejšnje uprave. Kljub velikosti bi se morali hitreje odzivati na upad prihodkov zaradi pandemije in se hitreje stroškovno prilagajati. Sedanja uprava ima zahtevno delo, saj je podedovala nezavidljivo stanje v družbi; spremeniti je treba organizacijo in izboljšati korporativno upravljanje na vseh nivojih. Operativni del družbe je neučinkovit, nujno potrebna sta znižanje stroškov in kontrola nad nabavno-prodajnimi verigami. Od sedanje uprave pričakujem odločne in učinkovite ukrepe v najkrajšem možnem času. Učinkoviti ukrepi bi družbi prinesli vsaj 30 milijonov evrov letnih prihrankov," je glede poslovanja Petrola kritičen Južna.
Kot je znano, je bila Nada Drobne Popović pred odstavitvijo nekdanje Berločnikove uprave prva Petrolova nadzornica in bi morala nadzirati upravo v času domnevno spornih poslov. Čeprav je bilo sprva mišljeno, da bo le začasna predsednica uprave Petrola, je zdaj na tem mestu že 14 mesecev in ji mandat poteče šele februarja 2025.
Kaj delajo nekdanji člani uprave
Tomaž Berločnik se je kot manjšinski solastnik s 4,24-odstotnim lastništvom pridružil podjetju Avant car, ki se ukvarja z izposojo (električnih) avtomobilov in za katerega nakup se je v času Berločnikovega vodenja zanimal tudi Petrol. Tam je solastnik prek podjetja Sortis tudi nekdanji član Petrolove uprave Rok Vodnik, medtem ko je tretji član nekdanje Petrolove uprave Igor Stebernak trenutno pomočnik uprave NLB pa tudi večletni nadzornik Zavarovalnice Triglav.