Stranki SDS ter sociologu in politologu Rudiju Rizmanu se na kamniškem okrajnem sodišču ni uspelo poravnati, sodnica Stanislava Avbelj pa je zaslišala tako toženega Rizmana kot tudi predsednika SDS Janeza Janšo. Stranka SDS Rizmana toži zaradi njegovih besed, ki jih je februarja lani izrekel v Odmevih na TV Slovenija. SDS so zmotile njegove besede, da "pride na čelo vlade stranka oziroma njen voditelj, ki v bistvu zagovarja avtoritarne ideje, ki ga financira seveda tudi tuja stranka oziroma tuj režim, tu mislimo seveda na madžarskega, in seveda kot tak pospešuje politično retoriko, ki se opira na ksenofobijo za izključevanje, nasprotovanje pravni državi … to dejstvo je seveda srhljivo. Dejstvo, da se neka stranka financira iz tujine." SDS od Rizmana zahteva preklic izjave in odškodnino 8000 evrov.
Janša o kršitvi le pri višini kredita
Janša je na sodišču dejal, da je bila za SDS problematična predvsem Rizmanova trditev o financiranju SDS iz tujine, tako da je njegov pooblaščenec Franci Matoz na obravnavi nekoliko spremenil tožbeni zahtevek in iz njega umaknil del, ki se nanaša na Rizmanovo kritiko delovanja stranke in Janše (avtoritativnost, ksenofobija). Predsednik vlade je na sodišču dejal, da se SDS ne financira iz tujine ter da je financiranje strank zakonsko omejeno oziroma prepovedano, za financiranje iz tujine pa so tudi predpisane sankcije. "Izrečena obtožba nima zveze s svobodo izražanja," je pred sodnico dejal Janša in dodal, da se je do sedaj edina ugotovljena nepravilnost nanašala na višino kredita, ki ga je SDS vzela pri Dijani Đuđić in ga je SDS vrnila ter poravnala kazen za prekršek. Madžarske investicije v Novo24TV po mnenju Janše niso nič spornega, prav tako računsko sodišče ni ugotovilo nepravilnosti glede financiranja SDS.
Čeprav smo številni mediji poročali, da policija preiskuje financiranje Nove24TV.si in Nove hiše, je Janša dejal, da so stranka in mediji dve ločeni stvari in da policija v zvezi z omenjeno preiskavo od SDS ni terjala pojasnil. Zaradi Rizmanovih besed je po mnenju Janše trpel ugled SDS, saj jih je izrekel v dobro gledani oddaji, njegovo izjavo pa so povzeli tudi drugi mediji.
Rizman je po drugi strani med svojim pričanjem na sodišču poudaril, da se ni opredeljeval do nezakonitosti ali zakonitosti financiranja SDS, saj ni pravnik. Kot družboslovec, ki je zainteresiran za demokracijo in ugled države, pa je na podlagi vseh informacij iz medijev dogajanje v zvezi s stranko SDS opisal kot srhljivo.
Rizman le na strani šibkih
"Kot aktiven državljan si jemljem pravico do svobode izražanja," je poudaril Rizman in dodal, da si ne predstavlja, da v demokratični družbi ne bi mogel komentirati aktualnega dogajanja. Zato se mu zdi tožba SDS povsem neprimeren odziv na njegovo kritiko. Ob tem je cinično pripomnil, da je počaščen, da mu Janša pripisuje tako pomembno težo za usodo stranke SDS, v bolj resnem tonu pa je pojasnil, da redno spremlja domači in tuji tisk ter analize s področja pretoka denarja, na kar se je opiral tudi pri svoji izjavi. Ob tem je navedel več člankov o preiskavah spornega financiranja medijev blizu SDS. Na pripombo sodnice, da je v izjavi govoril o financiranju stranke, je Rizman pojasnil, da je treba gledati širše. Vidni član SDS in današnji notranji minister Aleš Hojs je bil denimo celo direktor Nove hiše (Nove24TV).
Odvetnik SDS Franci Matoz je bil pri svojih vprašanjih precej provokativen. Ker je Rizman ocenil, da se mu zdi tožba SDS neprimeren odziv, ga je vprašal, kako bi on reagiral, če bi mu rekel, da je lopov. Rizman mu je pojasnil, da bi ga seveda tožil, saj takšen hipotetičen primer ne sodi pod svobodo izražanja (za razliko od komentiranja aktualnega političnega dogajanja, op. p.). Matoza je prav tako zanimalo, ali se je Rizman - v kontekstu skrbi za demokracijo in človekove pravice - odzval tudi takrat, ko je moral Janša v zapor in ko so mu odvzeli poslanski mandat. Rizman je pojasnil, da že 40 let in več piše o človekovih pravicah ljudi, ki so šibki, ne čuti pa potrebe, da bi se postavljal na stran ljudi, ki imajo na svoji strani veliko politično ali kapitalsko moč, strankarsko mašinerijo in medijski imperij. Janše tako razen ob koncu 80. let prejšnjega stoletja nikoli ni videl kot tako šibkega, da bi potreboval njegovo pomoč.