
Ko je družba za avtoceste (Dars) na avtocesti pred leti postavljala tako imenovane nadzorne portale, ki so bili sprva namenjeni elektronskemu cestninjenju tovornih vozil, pred dobrim letom, pa jih uporabljajo tudi za nadzor e-vinjet, je bilo pričakovati, da bodo s pomočjo portalov nadzirali spoštovanje omejitev hitrosti. Govorilo se je o sekcijskem merjenju hitrosti.
Dars je tako lani že objavil razpis za vzpostavitev sekcijskega merjenja, ki bi ga razdelili na tri sklope s po tremi lokacijami. Sisteme naj bi najprej namestili na odsek skozi trojanske predore v obeh smereh in na višnjegorskem klancu v smeri Novega mesta.
Ker pa je bila lani ukinjena avtocestna policija, saj naj bi bilo njeno financiranje s strani Darsa neskladno z zakonodajo, je družba za avtoceste razpis umaknila. Notranje ministrstvo je že lani napovedalo nov dogovor o sodelovanju, pri čemer pa si Dars med drugim še naprej prizadeva tudi, da bi v sodelovanju s policijo uvedli sekcijsko merjenje hitrosti.

V Sloveniji smo ga spoznali, ko so ga poskusno uvedli na Trojanah, zdaj pa naj bi ga vzpostavili na več odsekih slovenskih avtocest, a ga za zdaj še ni, saj dogovora med notranjim ministrstvom, policijo in Darsom še vedno ni sklenjen. Na ministrstvu so pojasnili, da pogovori o nadaljnjem sodelovanju, ki bo pravno finančno in organizacijsko dopustno in optimalno, da se bo zagotavljala višja prometna varnost, še potekajo.
Trije sklopi, vsak s tremi lokacijami
Sekcijsko merjenje naj bi potekalo na devetih lokacijah:
- trojanski predori v obeh smereh,
- višnjegorski klanec v smeri Novega mesta,
- štajerska avtocesta na območju Celja v smeri Maribora,
- pomurska avtocesta med priključkoma Sveti Jurij ob Ščavnici in Vučja vas v smeri Murske Sobote,
- primorska avtocesta med priključkoma Unec in Razdrto v smeri Kopra,
- štajerska avtocesta med priključkoma Slovenske Konjice in Slovenska Bistrica v smeri Maribora,
- gorenjska avtocesta med priključkoma Ljubljana-Brod in Vodice v smeri Kranja,
- primorska avtocesta med priključkoma Vrhnika in Logatec v smeri Ljubljane.
Pri Darsu načrtujejo, da bi projekt sekcijskega merjenja kljub vsemu uresničili do konca tega leta. Poudarjajo, da bi to izboljšalo prometno varnost in da so mu naklonjeni tudi uporabniki avtocestnega omrežja. To je pokazala lanska raziskava o zadovoljstvu uporabnikov avtocest in hitrih cest, ki so jo spomladi in jeseni izvedli na spletu ter tudi na avtocestnih počivališčih. Vključenih je bilo 600 domačih in tujih voznikov, 64 odstotkov sodelujočih pa je sekcijsko merjenje hitrosti podprlo - največ na štajerskem in dolenjskem avtocestnem kraku, najmanj pa na gorenjskem kraku.
Pilotski projekt sekcijskega merjenja hitrosti v trojanskih predorih je potekal med 31. janurjem in 13. oktobrom 2017. Policija je takrat obravnavala 7664 krištev in zanje izdala plačilne naloge. V času merjenja se je povprečna hitrost voznikov v predorih znižala za sedem kilometrov na uro. Prav zaradi tega je agencija za varnost prometa (AVP) izpostavila, da so rezultati pilotnega projekta pokazali izboljšanje stanja na trojanskem avtocestnem odseku in je zato tovrsten ukrep podprla.
Policija pojasnjuje, da poleg mobilnih radarskih sistemov provida, ki so nameščeni v neoznačenih osebnih vozilih, prehitre voznike nadzirajo tudi s pomočjo stacionarnih radarjev, ki so postavljeni na določenih lokacijah. Tudi policija si želi, da bi čim prej vzpostavili tudi sekcijsko merjenje hitrosti. "Sistemi za sekcijsko merjenje hitrosti namreč zelo pripomorejo k umiranju hitrosti motornih vozil na avtocestnem omrežju, kjer je ravno hitrost največkrat dejavnik tveganja za nastanek prometne nesreče," so pojasnili.
Četrtina nesreč zaradi neprilagojene histrosti
Leta 2020 je bilo na slovenskih avtocestah in hitrihcestah po podatkih AVP zabeleženih 1895 prometnih nesreč, kar četrtina jih je bila posledica neprilagojene hitrosti (474), lani so zabeležili 1941 prometnih nesreč na omenjenih cestah in neprilagojena hitrost je bila vzrok za približno enak delež nesreč (498).
Kazni za prehitro vožnjo avtocestah in hitrih cestah:
- do vključno 20 km/h - globa 40 evrov
- nad 20 km/h do vključno 30 km/h - globa 60 evrov
- nad 30 km/h do vključno 40 km/h - globa 120 evrov
- nad 40 km/h do vključno 50 km/h - 250 evrov + 3 kazenske točke
- nad 50 km/h do vključno 60 km/h - 400 evrov + 5 kazenskih točk
- več kot 60 km/h - 1200 evrov + 9 kazenskih točk