Predsednik vlade Janez Janša se seje, na kateri odločajo o kandidatu za ministra Marjanu Dikaučiču, v začetku ni udeležil, čeprav je bila njegova obrazložitev predvidena. V SDS sicer po besedah Dejana Kaloha ocenjujejo, da je Dikaučič že na četrtkovi predstavitvi na parlamentarnem odboru prečesal vsa relevantna področja in podsisteme, ki spadajo pod pravosodni resor ter ponudil rešitve. Po njegovih navedbah kandidat "ne sodi v nobeno od pravniških omrežij, kar je zelo dober signal, da bo kot pravosodni minister deloval brez pritiskov in se bo neobremenjeno posvečal pravosodnemu resorju".
V SMC so po besedah poslanke Mojce Žnidarič prepričani, da Dikaučič pozna sistem in težave pravosodja iz prakse, verjamejo pa, da se bo zavzemal za "avtonomno pravosodje in vladavino prava". V NSi svojega stališča o kandidatu danes niso predstavili.
Kdo je podprl Dikaučiča
Kandidat za ministra je za potrditev sicer potreboval navadno večino glasov poslancev. Zanj je glasovalo 44 poslancev, 41 jih je bilo proti. Glas so Dikaučiču namenili v SDS, SMC in NSi, ki skupaj štejejo 38 poslank in poslancev. Poleg tega so zanj glasovali še poslanec DeSUS Robert Polnar, manjšinca in trije poslanci SNS.
Opozicijske LMŠ, SAB, SD, Levica in nepovezani poslanci skupaj sicer štejejo 43 glasov, poslanca Branislav Rajić (NeP) in Samo Bevk (SD) sta bila odsotna.
Proti kandidatu so ostre puščice v zadnjih dneh pošiljali iz opozicijskih LMŠ, SD, SAB in Levice, tudi nepovezanih poslancev. Na parlamentarnem odboru za pravosodje, kjer se je Dikaučič prvič predstavil javnosti, so bili kritični do njegovih kompetenc in preteklih izkušenj, tako tudi na današnji seji.
Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović je povedal, da je težko razpravljati in odločati o nekom, ki da ga je predsednik vlade predstavil samo v treh stavkih, brez življenjepisa in referenc: "Bila je priložnost in bila so pričakovanja, da bo predsednik vlade kandidata za pravosodnega ministra predstavil danes na seji, na kateri odločamo o kandidatu, pa tega spoštovanja do državnega zbora ni." Golubović je ocenil, da gre za "slamnatega moža, slamnatega kandidata" in poudaril, da nimajo težav z njegovo mladostjo, niti ne anonimnostjo: "Težava je, da o njem in njegovem delu ne vemo nič oziroma 'bore malo'".
"Od Dikaučičevega bodočega šefa smo dobili trivrstično obrazložitev kandidature, ki bi jo lahko strnili v nekaj besed in rekli, da je to pač moj predlog za ministra," je bila kritična tudi vodja nepovezanih poslancev Janja Sluga. In še: "Sprašujemo se, ali se v teh nekaj besedah predsednika vlade zrcali vse zavržno podcenjevanje najvišjega zakonodajnega telesa v državi ali pač res ni nobene vsebine o kandidatu, s katero bi lahko utemeljil njegovo kandidaturo."
Precej kritičen je bil vodja poslancev DeSUS Franc Jurša. Izpostavil je, da so kandidata konkretno spoznali šele na predstavitvi odbora, saj da je svež obraz in njegovega ozadja niso poznali: "Kandidat je oseba, ki nima izkušenj z zahtevanega področja. Čeprav verjamemo, da se posameznik lahko nauči marsikaj, je vodenje tega resorja lahko težka preizkušnja za neizkušeno osebo, kot je Dikaučič."
Ministra bodo povabili na preiskovalno komisijo
LMŠ je tik pred glasovanjem predlagala prekinitev seje in nadaljevanje v sredo, da bi imeli čas, da razčistijo nekatere informacije o Dikaučiču, prav tako so želeli, da se do nekaterih očitkov opredeli premier Janez Janša.
"Obstaja namreč utemeljen sum, da so bila podjetja, katerih lastnik ali direktor je bil kandidat, vpletena v utajo davkov in druge nepravilnosti. Gre za resne zadeve, do katerih bi se moral predsednik vlade opredeliti in o katerih se moramo znotraj poslanskih skupin tudi pogovoriti," je navedel vodja poslancev LMŠ Brane Golubović. A jih je predsednik DZ Igor Zorčič zavrnil, saj je ocenil, da prekinitev ne bi vplivala na izid glasovanja: "Tisti, ki ste pač trdno odločeni o podpori ali nepodpori kandidatu, svojega stališča ne boste spremenili." Glede na potek same seje pa predsednik vlade tudi ne bi imel več možnosti dopolnilno obrazložiti svojega predloga, je povedal.
Poslanec LMŠ Jani Möderndorfer je v izjavi tik pred glasovanjem o Dikaučiču dejal, da so priča svojevrstni farsi, ko predsednik vlade Janez Janša za ministra predlaga človeka, ki naj bi ščitil pravno državo, "a glede na znana dejstva in javno dostopne podatke je jasno, da je bil Marjan Dikaučič slamnati direktor in bo slamnati minister".
Zato bo del članov parlamentarne preiskovalne komisije, ki preiskuje pranje denarja, vložil dokazni sklep in Dikaučiča povabil na zaslišanje, "na katerem bo lahko razjasnil svojo vlogo pri ustanavljanju in lastništvu slamnatih podjetij", je povedal Möderndorfer. (STA)
Poleg tega je Jurša dejal še: "Dodatno skrb so nam vzbudili zapisi, da je kandidat vpleten v zgodbe s slamnatimi podjetji. Še vedno so sveži članki in zapisi medijev pred dnevi, da so tudi s pomočjo zaposlovanja preko slamnatih podjetij za dobra dva milijona evrov oškodovali več kot 400 delavcev v gradbeništvu. Pravosodni minister bi moral takšen kriminal preganjati in ne biti kakorkoli povezan z njim. V predstavitvi kandidata smo tudi zaman čakali stališče glede delegiranih tožilcev."
O Dikaučiču smo podrobneje v Večeru sicer že poročali, ugotavljali pa, da predstavlja neznanko tako politični kot tudi širši javnosti. Štiridesetletni diplomirani pravnik se je pri dosedanjem delu srečeval z javnim in zasebnim sektorjem, delovne izkušnje pa pridobival na sodišču, v odvetniški pisarni in gospodarskih družbah. Licenco za stečajnega upravitelja je dobil leta 2018, vendar do danes odmevnejših stečajev ni vodil.
Na položaju bo nasledil Lilijano Kozlovič, odstopljeno zaradi nestrinjanja z odločitvijo vlade, da ponovi postopek imenovanja evropskih delegiranih tožilcev. Kritike na svoj račun je v izjavi takoj po potrditvi takole zavrnil.
Poslanci so na tajnem glasovanju za člana sodnega sveta izglasovali odvetnika Urško Kežmah in Andreja Razdriha, slednjega v drugem glasovanju, potem ko je na prvem prejel enako število glasov kot Viktorija Žnidaršič Skubic. Ni pa še znano, katere tri člane, ki jih sami volijo izmed svojih vrst, so izbrali sodniki.