Za nami je to poletje že nekaj sončnih dni, primernih za gorske ture in planinarjenje. V Sloveniji imamo skupaj skoraj 180 planinskih domov, koč, zavetišč in bivakov in glede na njihovo obiskanost merijo obiskanost gora. Turistični delavci opažajo, da se je med obiskovalci povečalo število domačih gostov, pogrešajo pa predvsem goste iz Češke.
180
planinskih domov, koč, zavetišč in bivakov je v Sloveniji
Zaradi korone manj tujcev
Visokogorske koče svoja vrata zapirajo konec septembra ali oktobra, odvisno od vremena. Ker se je planinska sezona šele začela, primerljivih podatkov o obisku gora letos še ni, je povedal generalni sekretar Planinske zveze Slovenije Matej Planko. "Junij in julij sta ponudila krasne konce tednov in opaziti je, da so jih izkoristili tudi ljubitelji planinstva. Po podatkih Statističnega urada RS je bilo v letu 2019 vseh prenočitev v planinskih kočah 120 tisoč, se pa število povečuje. Število domačih planincev, ki prenočujejo v kočah, nekako ostaja enako, se pa z leti povečuje odstotek prenočitev tujih obiskovalcev gora, ki že predstavljajo več kot polovico vseh prenočitev. Vsekakor pričakujemo, da bo letos zaradi omejitev ob koronavirusu manj obiskovalcev, predvsem tujcev. To je mogoče že občutiti pri trenutnem obisku. V PZS si želimo in aktivno delamo na tem, da se bodo Slovenci zaradi koriščenja turističnih bonov odločili počitnice preživeti v Sloveniji in predvsem v objemu gora," je dejal.
Gluhi stregli v kočah
V Tončkovem domu na Lisci so minule dni zelo toplo pozdravili akcijo Gluhi strežejo v planinskih kočah v okviru planinstva za invalide. Večina prostovoljk je povedala, da imajo tremo, ker so prvič stregle slišečim, a je bilo veliko smeha in dobre volje. Pripravili so vse potrebne stvari za na mizo, komunikacijski valjček, predstavitveno mapo, zloženko o akciji in list enoročne abecede. Dogovorili so se, kdo bo prevzel katero mizo, največ dve, kako bodo sprejemali naročila, ki jih bodo dostavili osebju za točilnim pultom, in pripravljeno naročeno prinesli s točilnega pulta ali iz kuhinje. Namen akcije so promocija slovenskega znakovnega jezika, inkluzija, ozaveščanje o gluhoti in naglušnosti, vzpostaviti komunikacijske interakcije ter razblinjati strahove.