
Daleč za seboj je pustila sokandidata dr. Aleša Galiča, ki je kakor Sancin s Pravne fakultete v Ljubljani, in dr. Boštjana Zalarja z upravnega sodišča. Vsi trije so že (bili) nadomestni strasbourški sodniki. Devetletni mandat bo nova sodnica začela konec maja, ko se izteče devetletka zdajšnjega sodnika iz Slovenije na ESČP dr. Marka Bošnjaka, ki je zdaj tudi predsednik Evropskega sodišča za človekove pravice, za še en sodniški mandat v Strasbourgu pa po pravilih evropske konvencije ni mogel kandidirati. Je pa Bošnjak prijavljen za novega sodnika iz Slovenije na Sodišču EU v Luksemburgu.
Pristojni odbor pri Svetu Evrope, ki je vse tri kandidate, lani na predlog predsednice republike potrjene v državnem zboru, v tem postopku zaslišal, je Parlamentarni skupščini SE v izvolitev predlagal na prvem mestu Sancin pred Galičem.
Kmalu 46-letna Sancin je predstojnica katedre za mednarodno pravo na PF in ima dolg seznam članstva v vidnih mednarodnih forumih za človekove pravice, med drugim je članica Svetovalnega odbora Sveta Združenih narodov za človekove pravice, bila je v odboru ZN za človekove pravice, pred njo pa je zdaj torej selitev v Strasbourg.
Ko je predlagateljica imen za Strasburg, predsednica republike Nataša Pirc Musar, novoizvoljeni sodnici ESČP na omrežju X zaželela uspešno delo, je obenem poudarila, da čas, v katerem živimo, potrebuje odločno zagovorništvo človekovih pravic.
Novoizvoljena sodnica o novi nalogi
Po izvolitvi je dr. Vasilka Sancin v izjavi za Slovensko tiskovno agencijo ocenila, da so v Strasbourgu prepoznali potrebo po znanju s področja mednarodnega prava človekovih pravic in širšega, splošnega mednarodnega prava. To je tudi normalno, je komentirala, glede na to, da smo v vedno bolj globaliziranem svetu, kjer na človekove pravice v Evropi vplivajo različni dogodki.
Na splošno smo v zelo pomembnem obdobju, ko spoštovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin ni tako samoumevno, kot bi si morda vsi želeli, je povedala. Pred Evropo in tudi pred razvojem na globalni ravni so številni izzivi: podnebne spremembe, razvoj novih tehnologij, umetna inteligenca. "Vse to so področja, s katerimi sem se intenzivno ukvarjala že v svoji dosedanji akademski karieri in bom zagotovo lahko v tem kontekstu tudi prispevala k temu."
"Predvsem čutim veliko odgovornost, ker vemo, da je v odsotnosti svetovnega sodišča za človekove pravice evropsko sodišče za človekove pravice tisto, ki pogosto postavlja standarde ne samo v Evropi, ampak se ti učinki prelivajo tudi na globalno raven," še pravi novoizvoljena slovenska evropska sodnica.
Na zimskem zasedanju je Parlamentarna skupščina Sveta Evrope izvolila še nova sodnika iz Andore in Armenije.