Dobro leto, preden se bo mandat zaključil aktualnemu sodniku iz Slovenije na Evropskem sodišču za človekove pravice in podpredsedniku ESČP dr. Marku Bošnjaku, ki ni mogel več kandidirati, predsednica republike Nataša Pirc Musar državnemu zboru v prvo, domačo izvolitev predlaga tri kandidate, toliko, kot jih najmanj mora. Odločila se je očitno, da ne tvega, tako da predlaga trenutno nadomestne sodnike pri ESČP dr. Boštjana Zalarja, dr. Vasilko Sancin in dr. Aleša Galiča. Zadnja dva sta profesorja na ljubljanski pravni fakulteti, Zalar je upravni sodnik. Imena trojice pa tudi pomenijo, da predsednica republike, ki se je opremila še z mnenjem vlade in opravila razgovore s prijavljeno osmerico, ni v celoti sledila predlogu sodnega sveta v tem dolgem postopku. Namreč, sodni svet ji je lani septembra prednostno predlagal Galiča, Sancin in dr. Jureta Vidmarja.
Za predlagano trojico predsednica republike, ki je torej opravila eno pomembnejših sodniških kadrovanj v svojem mandatu, ocenjuje, da so tako v Sloveniji kot mednarodno priznani pravni strokovnjaki in zelo primerni, visoko strokovno kvalificirani za opravljanje nalog sodnika na Evropskem sodišču za človekove pravice. Vsi izkazujejo dolgoletne, raznolike in bogate strokovne, znanstvene ter poklicne aktivnosti, tako doma kot v mednarodnih institucijah oziroma v mednarodnem okolju, ocenjuje predsednica republike.
Nataša Pirc Musar ni v celoti sledila rangiranju sodnega sveta
Kako bo od tu naprej tekel postopek? Ko/če tri kandidate državni zbor z večino glasov na tajnem glasovanju potrdi, sodnika s seznama, ki ga dobi iz Slovenije, izvoli Parlamentarna skupščina Sveta Evrope, ker je ESČP sodišče pri Svetu Evrope. Novi sodnik ali sodnica bi moral(a) biti izvoljen(a) do maja 2025, ko se bo mandat v Strasbourgu zaključil dr. Marku Bošnjaku.
Ime Boštjana Zalarja se je do zdaj nekajkrat pojavilo na pozivih za mesto ustavnega sodnika, a neuspešno. Od predsednice republike spregledani Jure Vidmar uči na maastrichtski pravni fakulteti in je pred pozivom za ESČP neuspešno kandidiral proti aktualnemu sodniku dr. Marku Ilešiču za novi mandat sodnika na Sodišču EU iz Republike Slovenije.
Vasilka Sancin, več let tudi članica Odbora OZN za človekove pravice, je kot tako imenovana nadomestna, ad hoc sodnica sodelovala v senatu ESČP-ja, ko je odločal o odškodnini za padlega prvega istrabenzovca Igorja Bavčarja. Sodišče v Strasbourgu mu je, kot je znano, prisodilo 16 tisoč evrov odškodnine (zahteval je milijon in pol), ker mu je bila v Sloveniji, tako so odločili na ESČP, kršena pravica do domneve nedolžnosti zaradi izjave nekdanjega ministra za pravosodje Gorana Klemenčiča za Pop TV takrat, da bodo "letele glave", če bo zadeva Istrabenz zastarala. Sodnica iz Slovenije je glasovala drugače od ostalih v senatu, ki so pretehtali: po njenem Klemenčič ni prejudiciral Bavčarjeve krivde, ampak se je izrekel zgolj o sodnem postopku ...