Kot je povedal poveljnik mariborske poklicne brigade Primož Osojnik, so našteli že 14 plazov, samo danes so se aktivirali trije novi. Zaprte so štiri ceste. Ob tem v civilni zaščiti opozarjajo na napovedane nove padavine.
Poveljnik mariborske civilne zaščite Samo Robič je povedal, da so trije plazovi v bližini objektov, tako da tam razmere spremljajo bolj pozorno in s pomočjo strokovnjakov. Za zdaj evakuacije niso bile potrebne, sicer pa plazovi po njegovih besedah največ težav povzročajo na cestah.
Pred za jutri napovedanimi novimi močnejšimi padavinami je občane posvaril, naj ravnajo samozaščitno ter se držijo navodil pristojnih služb.
Reke bodo močno narasle
Ob napovedanih obilnih padavinah ter zaradi velike že predhodne vodnatosti rek in namočenosti tal bodo v torek reke v vzhodni polovici države močno narasle, opozarja agencija za okolje (Arso). Prav tako Geološki zavod Slovenije vnovič opozarja, da bo v torek povečana verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov predvsem v vzhodnem delu Slovenije.
Po današnjem spremenljivem vremenu bo nato ponoči do torkovega jutra dež spet zajel vso Slovenijo. Vremenoslovci najmočnejše padavine pričakujejo predvsem v jugovzhodni in severovzhodni Sloveniji v torek popoldne in zvečer. Tam bo v manj kot 24 urah padlo od 30 do 60, krajevno pa lahko tudi okoli 80 litrov dežja na kvadratni meter, opozarjajo na Arsu.
Danes in sprva tudi v torek bodo reke prehodno upadale, nato pa bodo v torek ponovno začele naraščati, na jugovzhodu že zjutraj, kasneje pa tudi drugod.
Najbolj bodo narasle reke, ki so se že danes razlivale, in sicer reke s povirji v Slovenskih goricah, na Pohorju in v porečju Krke. Poplavljene površine se bodo povečevale predvsem v torek popoldan in v noči na sredo, so v današnjem hidrološkem opozorilu zapisali pri Arsu. Razlivanja rek so sicer verjetna tudi drugod na vzhodu Slovenije.
Opozarjajo tudi, da se lahko ob krajevno močnejših padavinah razlijejo tudi hudourniški vodotoki, na več mestih lahko pride tudi do zastajanja in poplavljanja padavinske vode. V sredo se bodo nato poplavljene površine predvidoma še povečevale. Reke Krka, Pesnica in Ščavnica lahko poplavijo tudi v večjem obsegu.
Povečana verjetnost zemeljskih plazov
Geološki zavod Slovenije obvešča, da bo v torek povečana verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov predvsem v vzhodnem delu Slovenije, lahko pa se plazovi pojavijo tudi v ostalih delih Slovenije.
Prebivalci naj bodo pozorni na pojavljanje sprememb na tleh, objektih in pobočjih, še posebej pa na pojavljanje svežih razpok, posedanje in zdrse zemljine ter na površinsko zastajanje vode, svetuje geološki zavod. V primeru sprememb na tleh ali objektih ter v primeru sprožitve plazu naj pokličejo na številko 112.
Oranžni alarm
Na Primorskem bo v noči na torek in v torek dopoldne pihala zmerna do močna burja, ponekod s sunki nad 100 kilometri na uro. Zaradi burje in napovedanega deževja je Arso za torek izdal oranžno vremensko opozorilo, da bi prebivalce pozval k previdnosti in spremljanju dogajanja. Zaradi burje je izdal oranžno opozorilo za torek dopoldne za jugozahod Slovenije, za jugovzhod in severovzhod države pa za torek velja celodnevno oranžno opozorilo zaradi dežja.
Vremenska napoved za sredo kaže na oblačno vreme, občasno bo še deževalo. V četrtek pa bo povečini suho vreme.
Obilne padavine v Dalmaciji povzročile poplave, težave tudi v drugih delih Hrvaške
Tudi Hrvaško je v nedeljo zajelo obilno deževje in povzročilo poplave na severu Dalmacije. Mesti Obrovac in Gračac v zadrski županiji sta bili v nedeljo zaradi poplavljanja rek pod vodo, gorski reševalci pa so nekatere prebivalce morali evakuirati s čolni. Na poplave so se začeli pripravljati tudi v nekaterih drugih delih države.
Na območju mesta Obrovac se je reka Zrmanja prelila prek zaščitne ograde. V občini Gračac pa je bregove prestopila reka Otuča, zaradi česar so gasilci morali evakuirati ogrožene prebivalce, so sporočili iz štaba civilne zaščite zadrske županije.
V Gračcu so po podatkih državnega hidrometeorološkega zavoda v zadnjih 24 urah izmerili rekordnih 256,4 litra padavin na kvadratni meter v zadnjih 63 letih.
Razmere na tem območju so se danes umirile, gasilci pa izčrpavajo vodo iz poplavljenih zgradb. "Reka Otuča se je vrnila v svojo strugo. Gasilci ter pripadniki gorske reševalne službe in Rdečega križa izčrpavajo vodo in pomagajo prebivalcem," so davi sporočili iz štaba civilne zaščite zadrske županije. Napovedali so, da bodo naravno nesrečo razglasili, če bodo ugotovili dovolj veliko gmotno škodo.
Gladina reke Zrmanje v Obrovcu po drugi strani še vedno narašča in je presegla najvišjo raven v zgodovini, so sporočili iz štaba civilne zaščite zadrske županije. Dodali so, da je v Obrovcu poplavljeno staro mestno jedro, pritličje občinske zgradbe in posamezni poslovni prostori. Stanovanjskih stavb zaenkrat ni poplavilo.
Voda je vdrla tudi v pritličje srednje šole, medtem ko dostopa do osnovne šole ni, zaradi česar so odpovedali pouk v obeh šolah. V nekaterih delih mesta je prišlo do izpada elektrike.
Pomoč prizadetim v poplavah je danes obljubil tudi predsednik vlade Andrej Plenković. "Hrvaška vlada bo pomagala pri saniranju škode," je premier sporočil na družbenem omrežju Twitter. Dodal je, da se je o posledicah poplav v virovitiško-podravski in zadrski županiji že pogovarjal s predsednikoma županij Igorjem Androvićem in Božidarjem Longinom.
Zaradi obilnih padavin in poplavljenih cest je bilo v nedeljo na območju zadrske županije za ves promet zaprtih več cest, so sporočili iz Hrvatskega autokluba. Posamezne ceste so zaprte tudi danes.
Zaradi nenehnih padavin narašča tudi reka Sava v hrvaški prestolnici. Direktor Vodnogospodarskega odseka za zgornjo Savo Tomislav Suton je za hrvaško nacionalno televizijo HRT v nedeljo ocenil, da bi Sava v Zagrebu lahko prestopila bregove v sredo in poplavila območje nasipa, a da prebivalcem mesta ne bo povzročila večjih težav.
Močno sta narasli tudi reki Korana in Kolpa na območju Karlovca. Danes ob 12. uri je bil vodostaj Kolpe 650 centimetrov, v četrtek pa bo po napovedih glavnega centra za zaščito pred poplavami meril 784 centimetrov. Izredni ukrepi za zaščito pred poplavami začnejo veljati, ko vodostaj Kolpe doseže 750 centimetrov.
Zoran Pavlović iz karlovške izpostave Hrvatskih voda je za hrvaško tiskovno agencijo Hina danes dejal, da se intenzivno pripravljajo na poplave, mogoči pa so tudi izpadi elektrike in prekinitev oskrbe z vodo.
Zaradi naraščanja reke Une so izredne ukrepe zaradi zaščite pred poplavami že razglasili v Hrvatski Kostajnici na meji z Bosno in Hercegovino, kjer največ težav pričakujejo danes ponoči. Pripadniki civilne zaščite od jutra delajo na učvrstitvi nasipov v Hrvatski Kostajnici in nekaterih drugih delih sisaško-moslovške županije, na to območje pa bo prišlo na pomoč tudi do 300 pripadnikov hrvaške vojske, so danes sporočili s hrvaškega ministrstva za obrambo.
Nekatere reke so prestopile bregove tudi v severozahodnem delu BiH. Voda je v nekaterih primerih poplavila ceste in kmetijska zemljišča, ponekod pa vdrla tudi v posamezne stanovanjske zgradbe, so sporočili iz štaba civilne zaščite BiH.
Hidrometeorološki zavod Federacije BiH je zaradi močnega deževja in vetra za danes na območju Hercegovine izdal oranžno opozorilo.