Sledil je poziv, naj tisti, ki so potrdilo natisnili v tem obdobju, to zdaj naredijo še enkrat, da bo koda na dokumentu osvežena. Oziroma/ali naj kodo v mobilni aplikaciji zVEM ponovno skenirajo, da bo skladna s predpisi, ki določajo veljavnost izpolnjevanja pogojev PCT.
Kaj natanko obvestilo pomeni in koga vse naslavlja, smo zato vprašali NIJZ, ki je v začetku julija EU-digitalna potrdila v papirnati obliki državljanom množično dostavljal v poštne nabiralnike.
Torej. Opozorilo NIJZ velja le za tiste, ki so si potrdila konec junija, ko so bila še v poskusni fazi, natisnili sami! Potrdila, ki jih je nato na dom pošiljal NIJZ, pa so že bila skladna s predpisi, ki določajo veljavnost izpolnjevanja pogojev PCT.
Za kolikšen delež EU-covidskih potrdil sploh gre v opozorilu NIJZ? V testnem obdobju so na portalu zVEM zabeležili približno 60.000 vstopov. Nima pa Nacionalni inštitut za javno zdravje podatka, koliko ljudi si je nato evropsko covidsko potrdilo tudi res preneslo oziroma natisnilo. Prav tako nimajo podatka, koliko oseb si je po 29. juniju že preneslo nova, osvežena potrdila, in so jim s tem prejšnja testna že sama od sebe potekla.
Dva primera. Če je imela oseba v testnem obdobju status cepljenega z enim odmerkom in se je na primer 30. junija cepila z drugim odmerkom, je lastnica veljavnega EU-digitalnega covidnega potrdilo s kodo QR, ker se je njeno potrdilo 30. junija že osvežilo, zato ji zdaj ni treba narediti nič. Če pa je drugo dozo cepiva proti covidu-19 dobila prav v kratkem testnem obdobju, na primer 28. junija letos, si potrdilo ponovno prenese s portala zVEM ali natisne oziroma uporablja tistega, ki ga je v juliju po pošti prejela od NIJZ. Presečni datum za pošiljanje potrdil je bil 30. junij.