V petek, 17. septembra, je bilo aktivno okuženih 629 šolarjev in 237 zaposlenih v šolstvu, zaradi česar so bilo odrejenih okoli 10.000 karanten na domu, kar pomeni zaplete za vsaj toliko staršev. Odrejena karantena temeljito predrugači vsakdanjik otrok in staršev, njeno neizpolnjevanje pa lahko pomeni tudi globo. Zato je toliko bolj pomembno, da so karantene odrejene natančno in skladno s pravili.
Simonovič: "Po potrjenih okužbah najslabši v Evropi"
"Imamo daleč najslabšo incidenco potrjenih okužb v Evropi, edini presegamo 500 okužb na 100.000 prebivalcev, česar nima nobena država. Niti nad 400 okužb na 100.000 prebivalcev nimajo nikjer. Zagotovo je to povezano s tem, da imamo najslabšo precepljenost in posledično incidenco," poudarja Simonovič.
Zaradi tega so ukrepi pri nas strožji, medtem ko jih v številnih državah po Evropi postopoma sproščajo. Tako denimo v nekaterih evropskih državah karanteno na domu odredijo le sošolcem, ki so bili blizu okuženega, torej sošolcu iz iste klopi in nekaj sosednjim. Čeprav pravil karantene na domu ni treba upoštevali cepljenim in prebolevnikom, se v Sloveniji šola od doma cel razred. "O tem smo veliko razpravljali, a drugače je, če ves pouk učenci sedijo v klopeh ali pa se vmes gibljejo naokrog. Virus se širi z aerosoli in zagotovo mu niso izpostavljeni le tisti, ki pri pouku sedijo v bližini. Dokazov za tako širjenje je več kot dovolj.Tudi iz šol nam po eni okužbi javljajo še druge okužbe v razredu," pojasni epidemiolog.
Naša navodila so natančna, napisana razumljivo in predstavljena s primeri, pravi vodja NIJZ v Mariboru epidemiolog Zoran Simonovič. Učenci oziroma njihov oddelek gredo v karanteno od trenutka, ko so bili nazadnje z okuženim. Torej, če je kdo imel simptome in dobil potrjeno okužbo v sredo, okuženi učenec pa je bil nazadnje v razredu v torek, se karantena odredi od torka. Šole medtem zaradi poenostavljanja običajno izenačijo trajanje karantene za ves razred in je ne računajo za vsakega učenca posebej. Iz šol sporočijo datume okužb in podatke o učencih NIJZ, ta pa njihovim staršem pošlje navodila, kako ravnati v karanteni. Za potrdilo o odrejeni karanteni je treba izpolniti spletni obrazec. Izjava služi kot dokaz delodajalcu, da lahko v primeru, da ne zmore organizirati dela od doma, uveljavlja povračilo izplačanega nadomestila plače.
Preverjajo tudi šolarje
A zaradi različnih praks je med starši kar nekaj zmede. Predvsem pa imajo kar nekaj vprašanj o nadzoru, ki ga opravlja zdravstveni inšpektorat, inšpektorji namreč preverjajo tudi upoštevanje odločb o karanteni na domu.
Izkušnje s preverjanjem karantenske odločbe ima Marjetka Raušl Lesjak, mama četrtošolke. "Za cel razred je bila odrejena karantena, tudi za mojo hčer. Slučajno sem bila na dan, ko jepri nas pozvonila zdravstvena inšpektorica, doma. Odprem vrata, predstavi se, in ker v tistem hipu pride do vrat še hči, ker je z zoomom ravno končala, njo inšpektorica nagovori z osebnim imenom. Očitno je imela seznam otrok iz razreda v karanteni. Ko je videla, da je otrok doma, je zaželela lep dan in se odpeljala s civilnim avtomobilom brez kakršnihkoli oznak. Nisem prejela nobenega zapisnika ali potrdila o obisku in nekršitvi karantene. Obisk se je zelo vtisnil v podzavest hčerki, tako da si zaradi bojazni, če se inšpektorica vrne, ni upala niti več na domače dvorišče, ker, kaj, če ne bo slišala zvonca. Sicer pa ima naša hčerka navodilo, da ne odpira vrat neznancem. Niti ne bi slišala hišnega zvonca, če bi imela v času obiska pouk (zoom) v svoji sobi, s slušalkami na ušesih. In kaj, če vrat ne bi odprla? Resno, devetletniki so dopoldne, ko večinoma prisostvujejo pouku na daljavo, problem v tej državi?" se ogorčeno sprašuje Raušl Lesjakova.
15.000 nadzorov karanten na domu so opravili inšpektorji od junija.
14 glob je bilo izrečenih.
6 opominov so dobili kršitelji.
2300 postopkov je v teku.
Na zdravstvenem inšpektoratu odgovarjajo, da odpustkov tudi pri starejših osnovnošolcih, ki so že lahko sami doma in je običajno navada, da jim starši zapovedo, naj ne odpirajo neznancem, ni. In ko se otrok inšpektorju ne odzove? "V primerih, ko inšpektor ugotovi, da osebe ni na naslovu, kjer bi morala prestajati karanteno, začne prekrškovni postopek. Oseba ima možnost, da poda izjavo o dejstvih in okoliščinah prekrška," odgovarja inšpektorica Andreja Mojškrc.
Odzivajo se glede na situacijo
Zdravstveni inšpektorat sicer izvaja nadzor nad spoštovanjem ukrepa karantene na domu, ki je opredeljen v zakonu o nalezljivih boleznih, na podlagi podatkov iz evidence karanten na domu, ki jo upravlja NIJZ. V navedeni evidenci so zapisani posamezniki, ki jih je v karanteno na domu napotila policija zaradi prihoda z območja z visokim tveganjem za okužbo ali NIJZ zaradi ugotovljenega visoko tveganega stika s povzročiteljem nalezljive bolezni covid-19 ali z odločbo ministrstva za zdravje zaradi zavrnitve podpisa izjave o karanteni na domu.
Kako do nadomestila
Šole sporočijo datume odkritih okužb in podatke o učencih NIJZ, ta pa nato njihovim staršem pošlje navodila, kako ravnati v karanteni. Za potrdilo o odrejeni karanteni je treba izpolniti spletni obrazec. Izjava služi kot dokaz delodajalcu, da lahko, če ne zmore organizirati dela od doma, uveljavlja povračilo izplačanega nadomestila plače.
"Statistike o izvedenih nadzorih ne vodimo ločeno po starostnih, poklicnih ali drugih skupinah," odgovori inšpektorica na vprašanje, koliko šolarjev so preverili in koliko kršitev so ugotovili v skupini šolskih karanten. Odzivajo se glede na situacijo, tako so pred časom poostreno nadzirali maturante, nato druge skupine. Skupno je bilo od junija letos opravljenih skoraj 15.000 nadzorov nad spoštovanjem ukrepa karantene. Zaradi ugotovljenih kršitev je bilo izrečenih 14 glob, šest opominov in en obdolžilni predlog zoper mladoletno osebo. 2300 postopkov je še v teku.