Kako se bomo upokojevali v letu 2022?

Tanja Fajnik Milakovič Tanja Fajnik Milakovič
27.12.2021 06:06

Za moške od 1. januarja višji odmerni odstotek, ki bo vplival na višino pokojnine, sicer pa novo leto ne prinaša sprememb pogojev pri upokojevanju.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Januarja se obeta izredna, februarja pa redna uskladitev pokojnin v višini približno štiri odstotke. Foto: Sašo Bizjak

Sašo Bizjak

Za izpolnitev pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine bo moral zavarovanec (moški in ženska) hkrati izpolnjevati pogoja starosti in pokojninske dobe. Torej starost 60 let in 40 pokojninske dobe brez dokupa ali starost 65 let in vsaj 15 let zavarovalne dobe.

Enaki pogoji za ženske in moške

Pravico do starostne pokojnine si bo v določenih primerih možno pridobiti tudi pri nižji starosti. Zaradi skrbi za vsakega rojenega ali posvojenega otroka, za katerega je zavarovanec skrbel v prvem letu njegove starosti, in sicer se starostna meja v tem primeru zniža za šest mesecev za enega otroka, za 16 mesecev za dva otroka, za 26 mesecev za tri otroke, za 36 mesecev za štiri otroke in za 48 mesecev za pet ali več otrok. Do znižanja starosti bodo upravičena večinoma ženske, moški pa le, če je užival pravico do nadomestila iz naslova starševstva.

Moški pa si bodo lahko starost znižali na račun služenja obveznega vojaškega roka, in sicer za dve tretjini njegovega dejanskega trajanja. Oboji, moški in ženske, pa si bodo lahko starost ob upokojitvi znižali tudi, če so začeli delati in bili vključeni v zavarovanje pred 18. letom starosti, in sicer za ves čas trajanja obveznega zavarovanja do dopolnjenega 18. leta starosti. Ob dopolnitvi 38 let pokojninske dobe brez dokupa se s predpisanih 65 let starosti starostna meja zniža: ženski ali moškemu zaradi skrbi za otroke za največ štiri leta (do dopolnjenih 61 let) in moškemu zaradi služenja obveznega vojaškega roka za največ dve leti (do dopolnjenih 63 let).

Za koliko si lahko znižate starost ob upokojitvi

Marijan Papež

Andrej Petelinsek

Višina starostne pokojnine je pogojena z višino pokojninske osnove in dolžino dopolnjene pokojninske dobe. Ta vpliva na določitev odstotka za odmero starostne pokojnine. Višina odstotka za odmero se bo v letu 2022 še razlikovala glede na spol zavarovanca in bo znaša za 15 let zavarovalne dobe za ženske 29,5 odstotka pokojninske osnove, za moške pa bo v letu 2022 znašala 28,5 odstotka. Za vsako nadaljnje dopolnjeno leto pokojninske dobe se pri ženski odmerni odstotek zviša za 1,36 odstotka, pri moškem pa v letu 2022 za 1,32 odstotka. Tudi v letu 2022 se bodo za izračun pokojninske osnove upoštevale osnove iz katerihkoli zaporednih 24 let zavarovanja od leta 1970 dalje, ki so za zavarovanca najugodnejša.

Tit Košir

Predčasna upokojitev in odbitki

Za pridobitev pravice do predčasne pokojnine mora zavarovanec (moški in ženska) dopolniti starost 60 let in 40 let pokojninske dobe. Predčasna pokojnina se odmeri glede na dopolnjeno pokojninsko dobo od pokojninske osnove tako kot starostna pokojnina. Tako odmerjena pokojnina se nato zmanjša za vsak mesec manjkajoče starosti do dopolnitve starosti 65 let za 0,3 odstotka, vendar največ za 18 odstotkov. Zmanjšanje pokojnine je trajno. Predpisane starosti za pridobitev pravice do predčasne pokojnine pa ni možno znižati tako kot pri starostni pokojnini, torej na račun skrbi za otroke, služenje vojaščine in dela pred dopolnjenim 18. letom starosti.

Kakšni bodo pogoji za pridobitev pravice do vdovske pokojnine v letu 2022? Vdova oziroma vdovec bosta v letu 2022 praviloma pridobila pravico do vdovske pokojnine, če bosta ob smrti zakonca dopolnil(a) 58 let starosti. Če ob smrti zakonca še nista stara 58 let, dopolnila pa sta 53 let starosti, pridobita pravico takrat, ko bosta dopolnila 58 let starosti. Če vdova ali vdovec med trajanjem pravice do vdovske pokojnine, pridobljene zaradi nezmožnosti za delo ali dolžnosti preživljanja otrok, dopolni 58 let starosti, trajno obdrži pravico do vdovske pokojnine. Če pa ji ali mu jima ta pravica preneha pred dopolnjeno starostjo 58 let, toda po dopolnjeni starosti 53 let, jo lahko znova uveljavi, ko dopolni 58 let starosti.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta