Premier Janez Janša je dejal, da bi bili v koaliciji pod določenimi pogoji pripravljeni sprejeti izziv s posvetovalnimi referendumi.
Vladna koalicija pod vodstvom premierja in prvaka SDS Janeza Janše je na Brdu pri Kranju več kot tri ure preverjala, katere projekte še lahko izpeljejo do konca mandata. Janša je na sestanek povabil tudi opozicijske poslance, ki v državnem zboru podpirajo vlado. Poleg prvaka SNS Zmaga Jelinčiča se je vrha udeležil tudi poslanec DeSUS Robert Polnar.
Janša: Padali so tudi predlogi, naj koalicija sprejme izziv referendumov
Premier je na novinarski konferenci sestanek ocenil kot izjemno produktiven in konstruktiven. Kot je pojasnil, so na koalicijskem vrhu pregledali dosežke v aktualnem mandatu, pristopili k reševanju nekaterih perečih odprtih vprašanj, se seznanili z razvojem epidemije covida-19, se dogovorili glede uvedbe energetskih bonov zaradi dviga cen energije in uskladili glede nekaterih odprtih zadev, ki čakajo na sprejem v državnem zboru. Predsednik vlade je ocenil, da lahko po manj kot dveh letih mandata koalicija z izvenkoalicijskimi partnerji zelo veliko pokaže, skupna volja po sodelovanju pa je bila izražena tudi za prihodnje. Janša je priznal, da nekateri zakoni sicer še čakajo na končne odločitve v državnem zboru. "Teh zakonov je več. Vsi ključni zakoni, ki so tudi del koalicijske pogodbe, bodo na dnevnem redu rednih sej državnega zbora, če bo potrebna še kakšna izredna seja, bo ta tudi sklicana," je dejal Janša.
Kot je poudaril, so "padali tudi predlogi, da eventualno glede nekaterih zakonov, kjer so predlagani posvetovalni referendumi, koalicija sprejme izziv in gre na posvetovalni referendum o zakonu o dohodnini, ki vsem dviga plače". Čeprav poslanci še niso glasovali o noveli zakona o dohodnini, odločanje so namreč v koaliciji preložili na eno od naslednjih sej, so v Levici že vložili zahtevo za sklic posvetovalnega referenduma. Naj se Slovenci končno odločijo za to, ali hočejo višje plače ali ne, je dejal Janša. Na vprašanje, pod katerimi pogoji bi v koaliciji pristali na posvetovalni referendum o zakonu o dohodnini, je premier odgovoril, da bodo preverili, kakšne so terminske in proceduralne možnosti, da bi referendum potekal hkrati s parlamentarnimi volitvami, saj tako ne bi nastali dodatni stroški in volivcem ne bi bilo treba dvakrat na volišča. Na vprašanje, ali imajo dovolj glasov za sprejem novele zakona o dohodnini, pa je Janša odgovoril: "Glede na voljo in stališča, ki so bila danes izražena, da."
Janša o Golobu: K sodelovanju vabimo vse, ki bodo izvoljeni na volitvah
Premier Janša je na novinarski konferenci komentiral tudi politično reaktivacijo nekdanjega predsednika uprave Gen-I Roberta Goloba. Golob še ni sprejel dokončne odločitve o tem, kako se bo podal na volitve, čeprav naj bi se neuradno nagibal k temu, da s somišljeniki ustanovi novo stranko. Na vprašanje, ali je pripravljen sodelovati z Golobom, je Janša odgovoril, da je bila na koalicijskem vrhu velikokrat izrečena beseda sodelovanje. "K temu sodelovanju vabimo tudi vse, ki bodo izvoljeni v prihodnjo sestavo državnega zbora," je dejal Janša.
Tonin: Težko je razumeti, zakaj Levica nasprotuje višjim neto plačam
Podpredsednik vlade in prvak NSi Matej Tonin je pojasnil, da se je razprava na koalicijskem sestanku najbolj vrtela okoli zakona o dohodnini in energetskih vavčerjev. Vlada bo po njegovih besedah vsekakor odgovorila na energetske podražitve, minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec pa bo po navedbah Tonina vse podrobnosti v povezavi s tem predstavil v naslednjih tednih. Ko gre za zakon o dohodnini, pa je Tonin ocenil, da omenjeni zakon odloča, "ali želi Slovenija iti naprej v prihodnost ali se vrača nazaj v preteklost, v Jugoslavijo". Kot je dejal, je nasprotovanje omenjenemu zakonu popolnoma nerazumljivo. "Težko je razumeti, zakaj stranka Levica nasprotuje temu, da bi imeli ljudje višje neto plače," je poudaril Tonin in dodal, da bodo storili vse, da bo zakon sprejet. Ko gre za zakon o demografskem skladu, pa je dejal, da bosta razmislek in odločitev v zvezi s tem sprejeta v naslednjih tednih.
Prvak NSi Matej Tonin je dejal, da je težko razumeti, zakaj Levica nasprotuje temu, da bi imeli ljudje višje neto plače.
Da so na srečanju pregledali rezultate delovanja koalicije in se pogovorili, kaj morajo storiti do konca vladnega mandata, je med drugim poudaril tudi podpredsednik vlade in prvak Konkretno Zdravko Počivalšek. Ko gre za zakon o demografskem skladu, je Počivalšek poudaril, da je stranka DeSUS, "ki je imela interes to zadevo izpeljati do konca, doživela težave in so od nje ostali samo poslanci". Ob tem je dodal, da bo ustanovitev demografskega sklada nujen predmet razprave prihodnje vlade, katerakoli že bo na oblasti po parlamentarnih volitvah 24. aprila. V letnem načrtu upravljanja kapitalskih naložb države za leto 2022, ki ga je potrdila vlada, je med drugim predvideno tudi preverjanje možnosti vnovičnega poskusa prodaje Telekoma Slovenije, omenja se tudi možnost prodaje državnega deleža v Savi, ki je pomembna zaradi Save Turizma, smo že poročali tudi v Večeru. "Načrt upravljanja državnih naložb je sprejet, o tem, da bo nekdo v tako kratkem času prodajal tako pomembne zadeve, pa je po mojem mnenju iluzorno govoriti," je možnost prodaje Telekoma Slovenije in deleža države v Savi komentiral Počivalšek.
Počivalšek o skrajšanju karantene
O trajanju karanten po rizičnem stiku bo ministrstvo za zdravje odločilo predvidoma do ponedeljka. Pričakovano skrajšanje karantene s sedem na pet dni naj bi začelo nato veljati v naslednjem tednu.
Po besedah ministra Zdravka Počivalška na Brdu je skrajšanje karantene eden od ukrepov, s katerim bodo lahko pomagali gospodarstvu. "V okviru tega, kar je predlagala stroka," je povedal. Sicer pa ugotavlja, da smo gospodarski zmagovalci te krize Na tej "odlični osnovi" so se dogovorili, kaj bodo naredili do konca mandata, saj imajo na razpolago veliko virov: "Zdaj ko se v Evropi in svetu na novo mešajo karte, bomo naše gospodarstvo in podjetja naredili maksimalno konkurenčne za nove izzive."
Vlada pa je na petkovi dopisni seji odločila, da od ponedeljka karantene po vstopu v državo ne bo več mogoče predčasno prekiniti z negativnim testom PCR.
Brez napotitve v sedemdnevno karanteno na domu lahko v Slovenijo vstopi oseba, ki izpolnjuje pogoj PCT, za kar mora imeti ustrezna dokazila.