Gorenje: Prva napoved stavke Hisensu

Rozmari Petek Rozmari Petek
30.09.2020 06:30

V ponedeljek je napovedana opozorilna stavka, ker nagrada ob rekordnih rezultatih Gorenja ni enaka za vse; podjetje opozarja, da ne bo plačana in da bo odnesla bonuse.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Hisensu grozi prva stavka v Sloveniji, na Češkem in v Srbiji jih je bilo že kar nekaj. 
Andrej Petelinšek

V ponedeljek med 6. in 8. uro zjutraj bo, če medtem ne bo dogovora s sindikatom in upravo, del proizvodnje v Gorenju obstal. Opozorilna dvourna stavka naj bi se ponovila še v popoldanski in nočni izmeni. Razlog: ker podjetje ni prisluhnilo zahtevam sindikata po izplačilu enotnega dodatna vsem zaposlenim ne glede na to, ali delajo v bolj ali manj uspešnem obratu. Stavkovni zahtevi sta tako dve: da podjetje vsem, ki zdaj nagrade za avgust niso dobili ali pa so dobili manjši dodatek, izplača razliko do najvišjega izplačanega dodatka. In še, da bodo dodatki za prihodnje tri mesece enaki za vse, znašati pa morajo najmanj 0,75 evra bruto na delavca.

Bonus kljub izgubi

Uprava družbe Gorenje tega ne namerava storiti. Že tako so pristali na izplačila bonusov, čeprav podjetje po zadnjih treh zaporednih uspešnih mesecih še vedno kumulativno izkazuje izgubo. "Vodstvo je v več tednov trajajočih pogovorih s sindikatom že sklenilo, da izredni bonus, ki ni del rednega nagrajevanja v skladu s kolektivno pogodbo, saj predstavlja nadstandard, izplačamo tudi za nazaj (za avgust), kar sprva ni bilo predvideno. Sindikatu je vodstvo stopilo naproti celo glede sistema uravnilovke, saj smo sklenili, da 50 odstotkov bonusa obračunamo za vse enako (ne glede na tovarno), le polovico zneska pa glede na dejanski rezultat posamezne tovarne, v kateri delavec dela," pravijo v upravi podjetja, ki je v rokah Hisensa. "Prepričani smo, da je to pravi način tako za zaposlene kot za podjetje. Prvič v zgodovini podjetja nagrajujemo glede na dejanske merljive rezultate."

Delavec "kriv" za porabo elektrike

Ravno "merljivi" rezultati pa so dodatno razburili delavce, saj so v nekaterih obratih dobili najnižje bonuse zato, ker so porabili preveč elektrike ali odpisali preveč nekurantnega materiala, za kar niso krivi delavci sami, opozarja prvi sindikalist Žan Zeba. "Primer je tudi invalidsko podjetje IPC, ki dela za vse obrate, dobili pa niso niti povprečja vseh obratov, temveč najnižji znesek, od 30 do 40 evrov, medtem ko je najvišji znašal okoli 120 do 130 evrov," pravi Zeba in opozarja, da se je tudi glede dviga osnovnih plač treba dogovoriti. "V proizvodnji je 60 odstotkov delavcev pod minimalno plačo, v IPC-ju 77 odstotkov. Norme se dvigujejo, začasno se zanje plačujejo zdaj bonusi, a to je treba dolgoročno urediti," dodaja. Predvsem pa poudarja: "Ne moreš v tovarni, kjer vsi delajo enako, različno nagrajevati."

V Sloveniji zna biti stavka v Gorenju prva, odkar je podjetje prevzel Hisense. Na Češkem (na fotografiji) in v Srbiji so delavci že pod Hisensem s stavko zahtevali boljše pogoje. 
Sindikat Mora Moravia

"Stavka bi, če bi bila izpeljana, pomenila izgubo tako za zaposlene kot za družbo, škodo bomo čutili oboji. Podjetje ne bo izpolnilo naročil, posledično bo utrpelo izgubo prihodka, kar bo poslabšalo rezultat in tako bo tudi manj možnosti za prihodnje nagrajevanje, zaposleni pa bodo ob bonuse, ki bi jih sicer zasluženo prejeli," je dejal Alex Zhu, predsednik Skupine Hisense Europe, in dodal, da naj delavci o napovedani stavki premislijo s svojo glavo. "Ker v primeru stavke, tudi kratkotrajne in le z manjšim številom stavkajočih zaposlenih, načrtovanih bonusov za prihodnje tri mesece ne bomo izplačali," dodajajo v upravi in opozarjajo, da tudi stavke ne bodo plačali.

Vaše mnenje šteje!

Vaše mnenje šteje!

Sodelujte v anketi in pomagajte soustvarjati prihodnost naših vsebin.

Sodelujte
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta