Še jutri in v četrtek lahko volivci med 7. in 19. uro predčasno oddajo svoj glas na volitvah v državni zbor. Volijo lahko na 96 voliščih po vsej državi, v mariborskem okraju jih je sedem. Danes smo se odpravili na volišče Maribor 4 v Grajski ulici, kjer je bilo v času našega obiska precej živahno. "Razlika med predčasnimi volitvami in nedeljo je v tem, da danes stojimo, v nedeljo pa sedimo," je z nasmeškom povedala Marta Novak iz volilne komisije. Gneča je že cel dan, je še dejala in dodala, da med volivci po pregledu statistike, ki jo mora komisija sproti beležiti, občutno prevladuje starejša generacija, zelo malo je mladih. Komisija zapečatene glasovnice vsak dan dostavi na občino, kjer počakajo do nedelje.
Glasoval je že tudi Pahor
Tudi predsednik republike Borut Pahor je svoj glas oddal na predčasnem glasovanju. Ob tem je vse državljanke in državljane pozval k udeležbi na tokratnih državnozborskih volitvah. "S svojo odločitvijo, po svoji vesti in prepričanju, si vzemite pravico in neposredno vplivajte na prihodnost naše države," je dejal. Vsak naš glas je neprecenljiv gradnik demokracije ter je pomemben in dragocen, saj z njim sporočamo svoja pričakovanja glede smeri razvoja države in soodločamo o mandatu za njeno vodenje, je prepričan predsednik republike. "Izpričajmo našo demokratično zrelost, okrepimo našo državljansko samozavest in se strpno, a odločno spoprimimo z izzivi sodobnega sveta. Z našim glasom sooblikujemo prihodnost Slovenije," je še pozval Pahor. (sta)
Minimum, ki ga naredimo za državo
"Vedno volim predčasno, ker se že prej odločim, komu bom dala svoj glas. Svojo dolžnost želim opraviti čim prej. Pomembno je, da se sliši naš glas, da povemo svoje," reče starejša gospa med iskanjem vabila. "Sedaj pa moram pogledati, ali sem sploh na pravem volišču," prekine pogovor in nekaj trenutkov pozneje ugotovi, da bi morala voliti v Kamnici, zato odide. Je pogosto, da ljudje pridejo na napačno volišče, vprašamo Marto Novak. Odgovori, da je vedno nekaj takšnih primerov. "Če pridejo z listkom ali pa vsaj vedo, kje je njihovo volišče v nedeljo, jih hitreje najdemo na sezamu," razloži.
"V nedeljo imam opravke, na predčasne volitve nisem prišel prvič. Kar se dogaja v naši državi, je sramotno, tukaj ni samo problem ene stranke, to ne sodi v Evropo," je dejal starejši volivec. Tudi volivka Polona ima v nedeljo opravke: "Nisem prepričana, kdaj bom nazaj, in ker ne maram stresa, sem prišla danes. Sama bi uvedla obvezne volitve, ki bi bile na delovni dan, saj se mi zdijo volitve minimum, ki ga moramo narediti za svojo državo. Da dvignemo rit in obkrožimo. Upam, da bo prišlo do pozitivnih sprememb, ni mi všeč, kaj se dogaja."
Tako pomembno, da je prišel prej
"Danes sem prišel zato, ker se bojim, da bi do nedelje zbolel. Letos so volitve še posebej pomembne, saj je čas za spremembe," je dejal gospod srednjih let, gospa, ki je prišla z njim, je prikimala. Na predčasno glasovanje sta prišla prvič, smo še izvedeli. Starejši par, Renata in Jože, se ga je udeležil že v preteklosti. Ne vesta, kje bosta v nedeljo, a pomembno se jima zdi, da ljudje pokažejo svoj glas in se odločijo, kdo bo zanje odločal naslednja štiri leta. Moški v poznih tridesetih bo v nedeljo v tujini, prišel je, ker si želi sprememb. Volitev se redno udeležuje.
V času našega obiska se je na volišču pojavila tudi ena izmed mariborskih kandidatk Gibanja Svoboda, a s seboj ni imela dokumentov, zato je odšla in dejala, da bo prišla pozneje.