(FOTO) Blejsko jezero: Bralec pred smrtjo rešil raco, kaj pravi predsednik ribiške družine Bled Gorazd Pretnar?

Asja Lednik Štrukelj
16.12.2021 13:10
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Bralec

Minulo soboto je bralec, ki želi ostati anonimen, s prijateljem na Blejskem jezeru pred kruto in trpečo smrtjo rešil raco mlakarico. Tej se je, kot piše bralec, "zaradi malomarnosti blejskih ribičev v kljun zataknila ribiška vaba s trojčkom trnkov. Trnek je raci prebodel kožo na spodnji čeljusti. Odstranitev je bila izjemno zahtevna, saj je bilo najprej potrebno odstraniti zalustnik, ki onemogoča izvlek trneka. Po uspešno odstranjenem trnku sva raco vrnila nazaj v jezero".

Bled

Opozarja, da se to ni zgodilo prvič. "Velikokrat opazim race in labode, ki imajo v telesa zapičen trnek ali okoli nog in peruti zavozlan ribiški laks. Žalostno pri tem je, da je vodja blejskih ribičev ravno 'veliki naravovarstvenik' Gorazd Pretnar. Takšna ribiška problematika se na Bledu vleče že kar nekaj let. A žal so za nepotrebno trpljenje živali preprosto gluhi. Ta primer je samo eden v vrsti dokazov, da zadeva ne sodi v blejsko 'podobo raja', ki jo tako radi oglašujejo," je še zapisal bralce.

Bralec

Takega primera ne pomnijo

Predsednik ribiške družine Bled Gorazd Pretnar je v odzivu za Večer povedal, da "so moji kolegi največji grešni kozli na Blejskem jezeru za čisto vsako stvar. Tako je tudi v tem primeru". Opozarja, da gre za vabo, ki se v tem času ne sme uporabljati, "da bi raca šla za to vabo, pa je zelo malo verjetno. Takšnih primerov pravzaprav nimamo. Vaba je pod vratom in bolj zgleda, kot da je prišlo do nesrečnega primera".

Sogovornik še razlaga, da se je s svojimi ribiškimi čuvaji posvetoval o tem, kolikokrat se kaj takšnega pripeti. Ugotavlja, da takega primera ne beležijo. "Se zgodi, da se zapletejo v kakšen laks, to je nedvomno, ampak to se ne konča tragično," pripoveduje in doda, da se tovrstne nezgode, ko se raca zaplete v laks, rešujejo na licu mesta. Običajno pokličejo enega od čuvajev, ki žival odnese k veterinarju.

Gorazd Pretnar opozarja, da bi bil, če bi se nesreča v konkretnem primeru race mlakarice zgodila kateremu od njihovih ribičev in bi se reševal iz neprijetnega slučaja z rezanjem laksa, ostanek laksa bistveno daljši. Glede na le nekaj centimetrov odtrganega laksa je verjetno ribič raco poskušal potegniti k bregu in jo rešiti, a laks tega ni zdržal, dodaja.

Nesrečni primer race, na katerega je naletel bralec, pravi, lahko na nek način primerjamo z lovom. "Pri lovcih se zgodi nekaj povozov, a takrat ni nobene katastrofe, takrat ni nobenih anonimk," je jasen. In doda: "Lahko so se delali norca do mojega prihoda, od tukaj naprej bo malce težje. Še posebej je treba vedeti, da sem jaz naravovarstvenik, dolgoletni aktivist in dobro vem, kdaj v naši ribiški družini delamo kaj narobe in kdaj ne."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.