
"Ko se je to zgodilo, nisem mogla verjeti. Našla sem zelo zanimivo namestitev v Italiji, jo rezervirala in potem se je naenkrat preko zasebnega sporočila oglasil lastnik. Neposredno meni. Začel me je prositi, da odpovem rezervacijo," je povedala bralka hrvaškega portala Jutarnji list.
Razlog je bil denar. Povedal je, da je prišlo do napake, da zagotovo ni ponujal namestitve po ceni, po kateri je bila rezervirana, in da enostavno povpraševanja ne more sprejeti za ceno, ki je bila zapisana v rezervaciji.
"Znorela sem, ne samo zaradi njegove prošnje, temveč tudi zaradi dejstva, da me je kontaktiral neposredno, čeprav sem vse naredila prek platforme," je razložila bralka.
Na Jutarnjem listu so ugotovili, da je to pogost problem pri rezervacijah namestitev v Italiji. "Sama sem seveda zavrnila odpoved rezervacije in lastniku povedala, da jo naj odpove sam, če nas ne želi za goste. Zatem sem kontaktirala tudi Booking in jim prijavila, kar se je zgodilo," je pojasnila bralka.
Novinarji hrvaškega portala so ugotovili, da se to najpogosteje dogaja, ker lastnik potrdi dve rezervaciji ob istem terminu, s tem pa si povzroči težave.
"Formalno-pravno bi moral lastnik odpovedati rezervacijo, vendar pa ima glede na Bookingova pravila ob tem določeno obveznost do gostov, čemur pa se lastniki skušajo izogniti. Pri odpovedi s strani gostov ne pride do nobenih sankcij, potrebno je le, da je lastnik izbral možnost povrnite denarja. Lastniki to vedo in zato, namesto da sami odpovejo rezervacijo, raje vidijo, če to storijo gosti," Jutarnji list navaja sogovornika, ki naj bi bil seznanjen s temi težavami.
Dolžan je sam odpovedati
Svetoval je, da naj v takih primerih gost ne popusti. Če lastnik želi odpovedati rezervacijo, ker v določenem terminu ne more sprejeti gostov, je to dolžan storiti sam, če pa je bila že plačana rezervacija, pa mora vrniti tudi denar. Vendar pa morajo v takšnih primerih ponudniki namestitev in tudi sam Booking gostu zagotoviti nadomestno namestitev in pokriti razliko, če se izkaže, da je ta dražja.
A številni potrošniki se svojih pravic ne zavedajo in se jih večina zadovolji z vračilom denarja, potem pa si sami poiščejo drugo namestitev.
Zato pri Jutarnjem listu svetujejo, da gosti ob rezervaciji namestitve shranijo dokument, iz katerega je razvidno, za katere termine je bila rezervacija plačana. In če lastnik naveže stik prek WhatsAppa ali prek običajnega sporočila, bi se moral pri stranki takoj prižgati alarm, saj ne gre za predpisan način komunikacije.
Zatem je treba od Bookinga zahtevati povračilo denarja, ki se mora opraviti takoj, in ponudbo nadomestne namestitve ob potrditvi, da bo plačana razlika, če bo to potrebno.
Izkušnje turistov večinoma kažejo, da tak način pritožbe v glavnem deluje, lahko pa pride do težav pri ponujeni alternativni namestitvi, ki je včasih slabša od tiste, za katero je bila sprva opravljena rezervacija. Zato jim na takšno ponudbo tudi ni treba pristati. Potrošnik namreč ne nosi krivde, da mu je lastnik odpovedal namestitev, zato mu je platforma tudi dolžna zagotoviti dostojno zamenjavo.