Ena od bolj pogostih okužb v tem času je pnevmokokna, ki se s človeka na človeka prenaša preko kužnih kapljic ob kašljanju, kihanju ali preprosto s stiskom rok.
Pnevmokoki so pri človeku lahko normalno prisotni v nosno-žrelnem prostoru, kjer pa pogosto ne povzročajo nobenih težav, dokler imunski sitem posameznika deluje dobro. Imunski sistem pa je pri malčkih nezrel, pri starejših pa pogosto oslabljen, torej veliko dovzetnejši za okužbo. Za okužbo bolj dovzetni so tudi posamezniki, ki že imajo nekatere virusne okužbe.
Katere bolezni povzročajo pnevmokoki?
Danes nas ogroža že več kot 100 serotipov te bakterije, od katerih lahko večina povzroča bolezni, zboli pa lahko vsak. Pnevmokoki so največkrat vzrok vnetja srednjega ušesa ter vnetja obnosnih votlin, med bolj invazivne pnevmokokne bolezni pa uvrščamo pljučnico, okužbo krvi in vnetje možganskih ovojnic oziroma meningitis, ki se lahko končajo tudi s smrtjo.
Kako prepoznamo pnevmoknokno okužbo?
- Vnetje srednjega ušesa je najpogostejša pnevmokokna bolezen pri otrocih. Kaže se z bolečino v ušesu, pordelim in rdečim bobničem, lahko z izcedkom iz ušesa in povišano telesno temperaturo, pri dojenčkih lahko tudi z razdražljivostjo in drisko.
- Pnevmokokna pljučnica se prične nenadoma z mrzlico, visoko telesno temperaturo, kašljem z gnojnim rumenim izmečkom, ostro bolečino v prsih, ki se poslabša ob globokem vdihu, povišanim utripom srca, oslabelostjo. Smrtnost je 5- do 7-odstotna, pri starejših lahko tudi več kot 50-odstotna.
- Bakteriemija je okužba krvi, do katere pride zaradi vdora bakterije v kri. Posledica bakteriemije je sepsa. Pri štirih od sto otrok se konča s smrtjo, pri starejših lahko pri več kot 50 odstotkih obolelih.
- Za pnevmokokni meningitis so značilni bruhanje, povišana telesna temperatura, glavobol, utrujenost, razdražljivost, trd vrat, nevrološki izpadi, krči in koma. Smrtnost je 10-odstotna.
Pljučnice se bojijo predvsem starejši ter stanovalci domov za starejše, saj jim lahko ne le poslabša kvaliteto življenja, temveč povzroči hujšo okvaro pljuč. Lahko je tudi razlog za bolnišnično zdravljenje, ki si ga nihče ne želi, ali celo zdravljenje na intenzivnem oddelku, ki pa ima lahko, v najslabšem primeru, slab izid.
Kako se zaščititi?
Z letošnjim letom je cepljenje proti pnevmokoknim okužbam na voljo brezplačno vsem, starejšim od 65 let, in kroničnim bolnikom. Cepljenje se opravi z enim odmerkom, enkratna revakcinacija pa je pri starejših od 65 let priporočljiva po petih letih, če so cepljenje opravili pred 65. letom. Cepivo je varno in učinkovito, saj se v cepivu nahajajo tisti serotipi pnevmokoka, ki najpogosteje povzročajo invazivno bolezen. Potreben je le en odmerek cepiva, zato cepljenje proti pnevmokoknim okužbam lahko opravimo istočasno s cepljenjem proti gripi. Cepljenje priporočajo pri NIJZ, posvetovalna skupina za cepljenje, Združenje za pediatrijo Slovenskega zdravniškega društva, Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana, ECDC, WHO in mnoga druga strokovna združenja doma in po svetu. Cepite se lahko pri izbranem pediatru ali osebnem zdravniku, v cepilni ambulanti zdravstvenega doma ali v lokalni izpostavi NIJZ.