Film, ki mlade opozarja na pasti sodobnega sveta

Katja Štingl
16.09.2018 06:33
Predstavljaj si. Star/-a si enajst let, ko tvoja mama čez noč spakira in se za eno leto preseli v Afriko. Veš, da se k očetu ne bo vrnila. Oče se znajde sam v vrtincu gospodinjskih opravkov s tabo in tvojo naivno najstniško sestro, ki zabrede v svet spletnih nevarnosti, medtem ko v šoli tvoj najboljši prijatelj visi obešen z glavo navzdol zaradi nasilnih sošolcev. Življenje filmske junakinje Gaje ni mačji kašelj. A pogumna, kot je, je nič ne ustavi, da ne bi rešila situacije, v kateri se je znašla. Minuli teden si je v ljubljanskem Koloseju med prvimi 1500 osnovnošolcev ogledalo romantično komedijo Gajin svet režiserja Petra Bratuše, s katero mlade opozarja na pasti sodobnega sveta in nagovarja k previdni uporabi spleta.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Slavnostna premiera bo v sklopu projekta Naši filmi doma v torek, 18. septembra, ob 19. uri v Cankarjevem domu, na rednem sporedu si ga bo mogoče ogledati od 27. septembra.
Luka Karlin
Tara Milharčič
»Z Gajo imava kar nekaj skupnih lastnosti. Obe sva zelo skrbni, želiva doseči to, kar je prav, ampak Gaja želi v prvi vrsti poskrbeti za druge, sama pa sem takšna, da najprej poskrbim, da je z mano vse v redu, saj mi je pomembno, da se dobro počutim. Na snemanju smo postali res ena taka družinica, zelo mi je bilo všeč in ko odrastem, si želim postati filmska igralka,«

»Z otroki se pred kamero ne da tekmovati«

Neža Smolinsky
»Vloga ni bila enostavna, saj si s Teo nisva kaj dosti podobni. Jaz se ne oblačim tako in se ne ličim, pa tudi sicer mi je takšno obnašanje tuje, zato mi je bilo res zanimivo, kako se lahko preleviš v nekoga drugega. Vesela sem, da sem imela ob sebi tako dobro ekipo in učiteljico igre, ki mi je pomagala ob čustvenih prizorih, da sem se lažje vživela v lik, da sem se lahko recimo zjokala.«
Sebastian Cavazza
»O igranju bom rekel iskreno samo to – z otroki se pred kamero ali na odru ne da tekmovati, saj so v izhodišču toliko boljši od nas, da lahko samo skušamo biti tako naravni in sproščeni, kot so oni. Izziv je bil predvsem ohranjati koncentracijo in skupinsko dinamiko, ki jo takšen film potrebuje, in lahko rečem, da pred nami sedijo veliki potenciali in bodoči veliki igralci, če se bodo odločili za to pot.«

Več kot polovica učenk in dijakinj že spletno nadlegovanih

Odklikni (www.odklikni.si)
»Oblike nadlegovanja so različne, pojavljajo se tudi nove. Dekleta pogosteje kot fantje prejemajo sporočila z neprimerno vsebino, o njih se širijo neresnične govorice, prejemajo žaljive komentarje na svoj videz in sporočila, zaradi katerih jih je strah. Prav tako dekleta tudi drugače dojemajo tovrstno nasilje in pogosteje zaznavajo resne posledice, kot so nemoč, strah, depresija, medtem ko se fantom zdi to zabavno, smešno in se nanj ne odzovejo v taki meri,«
dr. Barbara Brečko

Nevarnosti se premalo zavedamo

»Starši naše generacije, ki smo odraščali v dobi pred internetom, ne poznamo in se ne zavedamo dimenzij, v katerih spletno nasilje obstaja. Svoje otroke opozarjamo na vsakodnevne nevarnosti, da jih recimo ne povozi avto, za stvari, ki se dogajajo na internetu, ki so lahko še bolj nevarne, pa niti ne vemo. Ko so nama s soscenaristko Špelo Levičnik Oblak na Slovenski policiji pripovedovali razne zgodbe o spletnem nadlegovanju, so nama šli lasje pokonci. Gajin svet je le ena od blagih oblik tega, kar sva slišala in kar se dejansko, na žalost, dogaja, tudi pri nas,«
»Spletne zlorabe, kraje spletnih identitet, spletno nadlegovanje.- vsega tega v moji mladosti ni bilo Ali se starši sploh zavedamo nevarnosti, ki jih prinaša splet? Na žalost postaja to ena od bolj pomembnih tem, zato mislim, da je naša skupna naloga, da mlade o tem ozaveščamo, da se o tem pogovarjamo, in upam, da bosta tako film Gajin svet kot cela kampanja spodbudili mladino in odrasle, da začnejo skupaj iskati rešitve.«
Članek je bil objavljen v reviji STOP.
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta