Ta teden je Evropska agencija za okolje (EEA) objavila novo poročilo o kakovosti evropskih kopalnih voda. Navedeno je, da je skoraj 85 odstotkov kopalnih voda v Evropi ocenjenih kot "odličnih".
Letno poročilo o kopalnih vodah je zajelo skoraj 22.000 celinskih in obalnih kopališč v državah članicah EU, Albaniji in Švici. Državam ni treba imeti dostopa do morja, da se uvrstijo na ta seznam, saj so vključena tudi jezera in druga kopališča. Združeno kraljestvo, ki je zapustilo EU, je bilo prvič odsotno v poročilu.
Med prvih pet je tudi Hrvaška. Pa Slovenija?
Avstrija, država brez morja, znana po številnih čudovitih jezerih, vključno z alpskimi vodami jezera Achen na Tirolskem in smaragdno obarvanim jezerom Weissen, je na vrhu seznama. Kar 97,7 odstotka njenih voda je bilo razglašenih za odlične.
Takoj za Avstrijo so v prvi peterici Malta, Grčija, Hrvaška in Ciper. Portugalska je z 88,5 odstotka na 10. mestu, sledita Italija in Španija. Turistično privlačna Francija zaostaja s 75,7 odstotka. Najnižje je uvrščena Poljska, ki ima le 44,5 odstotka odličnih voda. Slovenija je z oceno 83 % pristala na sredini, pred nami je Romunija, za nami pa Švica.
Za dosego teh rezultatov je Evropska agencija za okolje v sodelovanju z Evropsko komisijo naredila oceno lokalnih in nacionalnih oblasti, ki so jemale vzorce vode med kopalno sezono in analizirale prisotnost bakterij, ki kažejo na onesnaženost s odplakami in posledicami živinoreje.