Le-ta pa nam ne sme služiti le v dekorativne namene, da estetsko poudari predpraznično vzdušje, ampak nas mora pri vsakdanjem bivanju in delu pravilno podpirati. Tudi vhodna vrata igrajo pri tem pomembno vlogo. Če želimo, da nas bo svetloba v tem času napajala z dodatno energijo in v našem telesu sprožala pozitivne hormone, si preberite par koristnih nasvetov, ki smo ji za vas zbrali s pomočjo strokovnjaka za razsvetljavo, doc. dr. Mateja Kobava iz Fakultete za elektrotehniko v Ljubljani.
Ustrezna barva svetlobe ob ustreznem času
Svetloba ima v kontekstu urejanja bivalnega ali poslovnega prostora veliko večji pomen kot se zavedamo. Ne omogoča le, da beremo, pišemo, se orientiramo, igra tudi pomembno vlogo pri proizvodnji in izločanju hormonov v telesu ter tako neposredno vpliva na naše počutje. Če jo uporabljamo ob nepravem času ali v napačni barvi, lahko dolgoročno povzroča tudi različne zdravstvene težave ali celo bolezni. Zato si moramo prizadevati, da je umetna svetloba čimbolj podobna naravni oz. moramo del te dnevne svetlobe preslikati tudi v notranjost.
V hišo vnesimo čim več naravne svetlobe
Hišo načrtujmo tako, da vanjo vnesemo čim več naravne svetlobe, ki pomaga sinhronizirati naš dnevno-nočni ritem. Če nismo zadosti izpostavljeni naravni svetlobi, se ta naša notranja ura zlahka poruši. Predvsem v zimskem času je z vidika manjše porabe energije priporočljivo tudi, da izrabljamo dnevno svetlobo po principu t.i. »Daylight Harvesting« za nadomeščanje količine električne razsvetljave, ki je potrebna za ustrezno osvetlitev prostora.
Kakšna umetna svetloba je primerna za naš dom?
V bivalnih prostorih ne smemo uporabiti iste razsvetljave, saj mora biti umetna svetloba doma ali na delovnem mestu prilagojena našim vizualnim nalogam. Glede na jakost in barvo svetlobe predlagamo v različnih prostorih različno svetlobo. Če beremo, potrebujemo na mizi ali na knjigi osvetljenost 500 Lux-ov, če kuhamo pa 500 ali celo več. V primeru, da se samo pogovarjamo in družimo, bomo izbrali nižje vrednosti osvetljenosti, hkrati pa bomo pazili, da se nam svetloba ob pogovoru ne bo bleščala, da bomo lepo videli sogovornika v obraz in razbrali njegovo mimiko.
Kako pravilno osvetliti vhod in vhodna vrata?
Z vidika vhodnih vrat je priporočljivo, da že v arhitekturni načrt vključite vhod z obsvetlobami ali celo nadsvetlobo, ki bo v avlo vaše hiše vnesla čim več naravne svetlobe. Razmislite tudi o vratih z razičnimi funkcionalnimi in estetskimi elementi osvetlitve, kot so LED osvetlitve na ročajih, kljukah, dekorativnih letvah ali celo na čitalcu prstnih odtisov, če se odločate za sodobnejše vstopanje v vašo hišo. Najboljši proizvajalci ponujajo možnost upravljanja jakosti in barve osvetlitve na vratih, ki se prilagajajo specifikam dneva. Poleg vhodnih vrat vnesite v vaš dom več naravne svetlobe z velikimi okni ali drsnimi vrati, hkrati pa pazite, da predvsem pri delu oz. na delovno površino ne pada direktna sončna svetloba in da v poletnem času v prostorih ni prevelike vročine.
»Pri vhodnih vratih je z vidika svetlobe najbolj pomembno, da pridemo varno do vhoda, kar pomeni, da mora biti primerno osvetljena pot do vrat, hkrati pa nam varno in predvsem estetsko pot do vrat omogoča tudi pravilna osvetljenost vratnih elementov. Ko pa vrata odpiramo ob sprejemu gostov, je pomembno, da jih vidimo v obraz. Govorimo torej o pravilni horizontalni osvetljenosti poti in dobri vertikalni osvetljenosti ljudi.« doc. dr. Matej Bernard Kobav, strokovnjak za razsvetljavo, Fakulteta za elektrotehniko v Ljubljani |
Pirnarjeva vhodna vrata estetsko in funkcionalno izpolnjujejo vse potrebe po premišljeni in pravilni osvetlitvi vhoda v vaše domovanje. V živo si rešitve na najlepših modelih oglejte v naših razstavno-prodajnih salonih v Ljubljani, Mariboru, Kopru in Novem mestu.
Prav tako lahko samo še do 1. 12. 2024 izkoristite ugodnosti najsvetlejše akcije te sezone in si ob nakupu vhodnih vrat zagotovite brezplačno osvetlitev SmartLux ter s tem prihranite 470 €.