Vikica Grubelnik iz Slovenske Bistrice peče krofe večkrat v letu, največ pa okoli pusta. Tako je že prve dni februarja imela svojih 30 krofov, kolikor jih naenkrat napravi iz kilograma moke, pripravljenih za domače. "Najraje jih ima vnuk Matevž, sin starejše hčerke Hermine," profesorice, ki poučuje na OŠ Pohorskega odreda, "pride pa tudi hčerka Valerija iz Maribora," katera ima znano cvetličarno na vogalu Tyrševe ulice. "Posebno pa za Ivana, ker jih ima tudi zelo rad," ne pozabi na moža. Njene krofe bodo dobile tudi pustne maske, ki se bodo prišle pokazat k hiši, "še vedno rade pridejo. To so naši sosedje, znanci, krofi bodo tudi za njih pripravljeni," zagotovi.
Ne gre brez majhnih preizkušenih skrivnosti
Recept za krofe je dobila od mame. Preizkusila jih je več, a je obveljal mamin. Ob ustreznih sestavinah so potrebne tudi majhne preizkušene skrivnosti, ki jih je dobila s prakso. Skromna, kot je, Vikica pripoveduje: "Potek je zanimiv. Predvsem mora biti v prostoru toplo, brez prepiha. Moko je treba presejati prej, treba je lepo nastaviti kvas na toplem z rumenjaki, sladkorjem in maslom, eni dajo olje, nato pa ga vmešati v moko in stepati. Saj mi robot pomaga, so mi ga privoščili moji najbližji," hvaležno pove, tako da ji stepanje ni pretežko. "Nato dam testo vzhajati, in ko ga je še enkrat več, oblikujem kroglice, sproti jih tehtam, da ima okoli 90 gramov vsaka. Kroglice oblikujem v krofe, te pa položim na pomokan prt čim bolj narazen, da imajo prostor za vzhajanje. Vzhajajo do tri četrt ure. Olje za cvrenje pripravim malo prej, da ima primerno temperaturo, kar preverim z leseno kuhalnico, in ko ustrezno cvrči, dam cvreti krofe, šest naenkrat, ker imam pač takšno posodo."
Pripravlja tudi veliko vrst drobnega peciva
Pri tem sogovornica pripomni, da olje ne sme biti prevroče, da krofi v sredini ne bi bili surovi. "Ko jih dajem v posodo s prta, jih obrnem in pečem pokrite okoli štiri minute, nato na drugi strani odkrite prav tako štiri minute," pove. Pečene zloži na papirnate brisače, da te vpijejo olje. Na koncu vbrizga domačo marelično marmelado. Sladkor pa je Vikica po krofih posula malo pred fotografiranjem ob našem obisku, da je bil dobro viden in so tako krofi bili ne samo zelo okusni, ampak tudi estetski, z enakomernimi belimi robovi okoli in okoli. Sicer pa Grubelnikova peče tudi potratno potico za praznike, orehovo potico, tiramisu, mnogo vrst drobnega peciva, med njimi orehove rogljičke, pariške palčke in drugo.
Na razstavah pecivo in cvetlični aranžmaji
Pecivo kot članica Društva upokojencev Slovenska Bistrica razstavlja na več razstavah ali pripravi sladkosti za pogostitev ob slovesnostih in tudi ko gre z upokojenci na izlet. Na razstavah so prav tako njeni cvetlični aranžmaji, ki jih izdeluje tudi iz zelišč - venčke iz žajblja in bele omele. "Iz tega, kar imam na vrtu. Rože imam zelo rada," radostno poudari. Torej je hčerka Valerija podedovala ta dar po mami? "Ja, veliko jih tako reče."