
V Zdravstvenem domu Majšperk se je pred kratkim dosedanji koncesionar upokojil, zato so iskali novega izvajalca. Po mnogih letih se je k njim vrnil Zdravstveni dom Ptuj in tega so na občini zelo veseli, saj so se v času večjih kadrovskih primanjkljajev v zdravstvu bali, da bodo zobozdravnika težko dobili. "Zelo smo veseli, da je bil na koncu postopek kratek in da se nam je pridružil zobozdravnik iz Zdravstvenega doma Ptuj, katerega soustanoviteljica je tudi Občina Majšperk," je dejal župan Majšperka Sašo Kodrič, ki si prizadeva, da bi v kraju zagotovili zadostno in kvalitetno zdravstveno oskrbo za vse. Trenutno imajo namreč dva družinska zdravnika in dva zobozdravnika.
Skupno računajo na okoli 200 novih stanovalcev do leta 2027
Iz Makedonije v Slovenijo
"To nekako zadošča za naše prebivalce in ljudi iz okolice," je še dodal. In tudi v prihodnje bi po njegovih ocenah to zadoščalo. V kraju se namreč dogajajo številni investicijskih projekti. Gradijo petnajst enostanovanjskih objektov in dva večstanovanjska objekta. Skupno računajo na okoli 200 novih stanovalcev do leta 2027. "Vzporedno zato snujemo že načrte za nov zdravstveni center. Že lani smo začeli postopek projektiranja novega zdravstvenega doma in v letih 2026 in 2027 bomo gradili nov objekt, ki bo zajemal prostore za oba zobozdravnika, obe ambulanti splošne medicine in novi prostor za lekarno. Zagotovili bomo še dodatne prostore, kjer bi lahko nudili dodatne storitve. Morda fizioterapijo ali kaj podobnega," še pojasnjuje župan.


Do takrat pa bodo zdravniki delali v starih prostorih. Novi zobozdravnik Dejan Noveski, ki je na delovnem mestu nastopil v ponedeljek, je sicer dobil prenovljeno ambulanto. Občina je z nekaj tisočaki prostore prepleskala in zamenjala pode, Zdravstveni dom Ptuj pa je v vrednosti 50.000 evrov zagotovil opremo. Noveski je že delal v ZD Ptuj, do zdaj pol leta v ordinaciji na Hajdini, kjer je nadomeščal porodniški dopust. Ker si je želel svoje ordinacije, so mu ponudili to možnost. "Vesel sem, da delam tukaj. Mi delamo strokovno, pacienti so zadovoljni in upam, da se me ne bodo preveč bali," se je pošalil zobozdravnik, ki sicer prihaja iz Makedonije. Pravi, da ga je tako za študiji kot za delo v Sloveniji navdušil brat, ki prav tako dela kot zobozdravnik v Mariboru.
Zasebniki lažje do kadra
Tudi direktorica ZD Ptuj Metka Petek Uhan je vesela, da so se s svojo dejavnostjo vrnili v Majšperk: "Treba se je zavedati, da so vse te ambulante v okolici Ptuja nekdaj že bile v okviru zdravstvenega doma in tudi vsi zaposleni, ki zdaj delajo kot koncesionarji, so se naučili delati v zdravstvenem domu. Kadar je le mogoče, se mi prijavimo na te razpise in skušamo zagotoviti naš kader." Pred kratkim so denimo uspeli od koncesionarja prevzeti tudi ambulanto fizioterapije na Destrniku. "Ampak takih možnosti vsaj do nedavnega ni bilo veliko. Pravilo, da ima javni zavod prednost, namreč ne velja tako dolgo. Kadar mi izvajalca imamo, smo pripravljeni ambulanto prevzeti. Treba se je namreč zavedati, da v primeru, da tega ne prevzamemo mi, je velika možnost, da bo kateri od naših zdravnikov odprl koncesijo in odšel, tega pa si ne želimo," še dodaja Petek Uhanova, ki se sicer nadeja nekaj pozitivnih sprememb v primeru sprejetja nove zakonodaje.


"Predlog gre v smeri omejevanja samoplačniških cen. To je tako v dobro pacienta kot tudi v naše dobro, saj bomo končno imeli primerljive pogoje. Zasebniki, ki namreč pacientom zaračunavajo več, lahko svoj kader bolje nagradijo in ga s tem tudi lažje dobijo. Šele ko bomo izenačili poslovanje, bo ta konkurenca postala lojalna," je kritična.