
Zasebna potovanja bodo tudi v letu 2025 ostala pomemben del našega življenja, so prepričani v poslovodstvu Letališča Gradec. Ker se zavedajo pomena slovenskega tržišča in slovenskih potnikov, ki se odločijo potovati prek graškega letališča, so novosti letošnje poletne sezone in dosežke minulega leta predstavili tudi v Mariboru. Iz mesta ob Dravi do omenjenega letališča potnike loči zgolj 45 minut vožnje z avtomobilom, kar izkorišča tudi približno 15 Slovencev, ki so tam zaposleni.
Graško letališče, ki je v letu 2024 zabeležilo približno 820.000 potnikov, si še ni povsem opomoglo od pandemije covida-19. Leta 2019 so namreč prepeljali več kot milijon potnikov. Vseeno so zadovoljni z 12-odstotno rastjo v primerjavi z letom 2023, kot glavni dejavnik rasti pa je poslovodja Letališča Gradec Wolfgang Grimus izpostavil čarterski segment, ki se je povečal za 31 odstotkov. "Porast števila čarterjev je dokaz, da si ljudje še vedno želijo potovati," tako sogovornik, ki je dodal, da je s čarterji lani letelo okoli 206.000 potnikov, medtem ko jih je 614.000 letelo z rednimi linijami. Za primerjavo - na rednih linijah so zabeležili 6,5-odstotno rast.

Z enim prestopom na 190 destinacij
V letu 2025 pričakujejo od 870 do 880 tisoč potnikov, samo v prvih treh mesecih letošnjega leta, ki jih označujejo za nekoliko bolj umirjene, so prepeljali 135.000 ljudi. Negativno se odraža lanska ukinitev povezave z Amsterdamom ob koncu zimskega voznega reda, poznajo se še oslabljeno gospodarstvo in tudi kratkotrajne stavke na številnih nemških letališčih v mesecu marcu. V letošnjem poletnem voznem redu bodo leteli na 33 destinacij v 13 državah. Za primerjavo - z letališča Jožeta Pučnika Ljubljana so pred dnevi sporočili, da bo poleti 24 rednih prevoznikov ponujalo lete na 26 destinacij, k temu pa je treba prišteti še 52 čarterskih.
Vlaganja v infrastrukturo
Graško letališče, ki lahko prepelje 1,5 milijona potnikov letno, je lani ustvarilo 37,6 milijona evrov prihodkov, dobiček pred obdavčitvijo pa se je več kot podvojil. Njihov kongresni center je dobro izkoriščen, saj letno priredijo več kot 300 dogodkov. Cilj je, da do leta 2030 postanejo zeleno, ogljično nevtralno letališče. Potniki imajo na razpolago 2450 parkirišč, podvojili so število polnilnih postaj za električna vozila in vzpostavili fotovoltaični sistem na strehi parkirišča z močjo 450 kW, s katerim lahko pokrijejo tudi del lastnih potreb po električni energiji.
Na šestih najpomembnejših parkirnih mestih za letala so uredili oskrbo z električno energijo na tleh namesto z dizelskim agregatom preko fiksnih električnih priključkov in tudi generator za zasilno napajanje letališča so zamenjali z varčnejšo in tišjo različico. Za tisti del voznega parka, ki ga ni bilo mogoče elektrificirati, pa uporabljajo okolju prijaznejše sintetično gorivo HVO 100, ki za 85 odstotkov zmanjša emisije ogljikovega dioksida.
Na vprašanje, kdaj bodo ponudili več direktnih letov v druga mesta, je Grimus dejal, da se dogovarjajo o novih ciljih, med katerimi so na vrhu lestvice London, Pariz, Barcelona in Bruselj. A letalsko povezljivost poslovodja letališča meri v številu destinacij, ki so dostopne z enim prestopanjem. Teh pa je tačas več kot 190. Do petih mednarodnih vozlišč ponuja graško letališče potnikom visoko frekvenco povezav, skupno izpeljejo 120 tedenskih odhodov, kar pomeni 17 rotacij (pristankov in vzletov) dnevno. V Frankfurt je mogoče leteti 4-krat dnevno, v München in na Dunaj 3-krat dnevno, v Düsseldorf in Zürich pa 5-krat tedensko. Preko Frankfurta je mogoče leteti na 122 destinacij, preko Münchna na 80, preko Dunaja na 70, preko Züricha na 30 in preko Düsseldorfa na 20.

Po novem v azijski Istanbul
Kot osrednjo novost graškega letališča je Grimus razkril let v Istanbul z letalsko družbo Pegasus Airlines trikrat na teden na letališče Sabiha Gokcen Airport (SAW), ki je na azijski strani mesta. Tudi od tam bo mogoče leteti na 35 ciljev. Najmočnejša turistična destinacija ostaja Antalya, kamor do osemkrat tedensko letita letalska prevoznika SunExpress in Pegasus. Leti v Palmo de Mallorco se pričnejo že za veliko noč in trajajo vse do novembra. Na voljo bodo tudi novi posebni leti, na primer na Malto, v Palermo in Rigo, direktne lete bodo ponujali tudi v Hamburg in Berlin, kamor je Eurowings povečal frekvenco na 5-krat tedensko.
Da bodo lahko tudi goste iz Slovenije popeljali na počitniške destinacije ob Sredozemlju in v oddaljene kraje, veseli tudi Martina Fasta, poslovodjo družbe Dertour Austria. Organizator potovanj, ki sicer nima lastne potovalne agencije, ampak sodeluje z regionalnimi, ima v svojem portfelju 30.000 hotelov po vsem svetu. Iz bo Gradca ponujal polete na 11 destinacij, ki jih imenuje "kopalna kad Sredozemlja", med njimi pa je najpomembnejša Grčija.