Kar sedem let je bil pomemben člen obrambe Sturma Darko Milanič in se dvakrat veselil naslova prvaka in uvrstitve v ligo prvakov (v kateri so Štajerci igrali tudi sezono po njegovi upokojitvi in se med elito prebili v šestnajstino finala). V drugem največjem avstrijskem mestu si je Izoljan ustvaril dom, v letih 2013 in 2014 pa bil na 53 tekmah tudi trener moštva. V istem času je za Sturm na 35 tekmah igral tudi Robert Berić, od lanskega poletja je pomemben član ekipe Jon Gorenc Stanković.
Za četrtkova tekmeca sta v prvem desetletju tega tisočletja zaigrala tudi Mitja Mörec in Martin Pregelj. "Kar nekaj klicev na to temo sem prejel te dni," nam je dejal Prekmurec Mörec, ki je od aprila trener avstrijskega drugoligaša Floridsdorfer AC z Dunaja. "Pomerila se bosta moj prvi klub, v katerem sem odrasel, in moj drugi klub, ki mi je dal priložnost, da sem se prebil v profesionalni nogomet. Z veseljem pričakujem tekmi, srce je pri obeh, a sem Prekmurec, Slovenec in navijal bom za Muro, upam, da jim uspe še naslednji veliki korak, uvrstitev v evropsko ligo."
Favoriti ne zmagujejo vedno
Za trenutno drugouvrščeno ekipo avstrijske bundeslige - v prvem krogu je izgubila proti vodilnemu Salzburgu, nato pa nanizala tri zmage - bo to prva evropska tekma v sezoni. "Kolikor vem, so bili predstavniki kluba na tekmi Mure z Žalgirisom na Fazaneriji, pričakovali so, da bodo napredovali Litovci, zato je bil uspeh Mure za njih majhno presenečenje. Zagotovo sta pa oba kluba naredila dobre analize in sta odlično pripravljena. Mislim, da podcenjevanja ne bo," je prepričan Mörec, ki je za klub iz avstrijske Štajerske zbral 60 nastopov, največ v kateremkoli klubu v svoji karieri.
Zagovorniki štajerske poti
Da Sturm, v prejšnji sezoni tretja ekipa Avstrije, evropsko pot začenja v zadnjem predkrogu evropske lige, je odraz kvalitete prvenstva naših severnih sosedov in uspehov njihovih klubov v preteklih letih. "Ne le Salzburg, ki v Evropi kotira visoko, tudi Wolfsberger in Lask sta lani prišla daleč v Evropi. Razlika med slovensko in avstrijsko ligo zagotovo je, predvsem v hitrosti in intenzivnosti, ki je v Avstriji na visokem nivoju. Vse pa se začne pri denarju in klubi v Avstriji v nogomet vlagajo veliko," pravi Mörec, ki je za Sturm igral, ko je ta imel drugačno vlogo v avstrijskem nogometu. "Na začetku sezone se zdaj govori, da bo Salzburg prvi, ostali pa se bodo borili za ostala mesta. Sturm je letos začel dobro, okrepili so se, igralce dobro skavtirajo, želijo si hitrosti v napadu, tudi novi trener Christian Ilzer, ki je prišel iz dunajske Austrie (pri Hartbergu je sodeloval z nekdanjim murašem Rajkom Repom, op. p.), dela dobro. V klubu sicer zagovarjajo štajersko pot z domačimi igralci, a se vedno znova izkaže, da ti ne dobijo vedno priložnosti. Ekipa pa je zagotovo dobra." Po ocenah Transfermarkta je Sturm vreden 27,5 milijona evrov, skoraj štirikrat več kot Mura. Sturm v tej zasedbi z Evropo nima veliko izkušenj, ime kluba na evropskem nogometnem zemljevidu pa ostaja močno zapisano, še dodaja nekdanji osrednji branilec.
Aktualni slovenski prvaki sezone v domačem prvenstvu niso začeli dobro. Mörec to pripisuje osredotočenosti na Evropo in nekaj rotacijam v ekipi v prvi ligi. "Verjamem, da bodo v naslednjih krogih, ko je cilj v Evropi dosežen, rezultatsko krivuljo izboljšali. Tudi finančna injekcija bo klubu prišla zelo prav. Pot Mure v zadnjih letih pa je neverjetna, nihče si je ni upal napovedati. Poznam ljudi v klubu, bil sem zraven ob začetku te zgodbe in zelo sem vesel, da jim je to uspelo. Organizacija je zelo napredovala, lahko so vzor slovenskim klubom, velik plus pa je tudi Ante Šimundža, ki ima izkušnje iz evropskih tekem in z osvajanjem domačih lovorik," ne zmanjka pohval Möreca na račun njegovega prvega kluba.
Kakšna je vloga Jona Gorenca Stankovića pri Sturmu, smo vprašali Möreca. "Ne igra na svoji standardni poziciji na mestu osrednjega branilca, uporabljajo ga kot zadnjega zveznega v romb postavitvi, kjer se res dobro znajde. Zelo pomemben člen ekipe je, igra enostavno, nevaren je iz prekinitev. Čeprav se zdi, da ne izstopa na igrišču, so v Gradcu z njim zelo zadovoljni."
Zdaj manj tujcev
Pregelj Muri pripisuje veliko možnosti tudi zato, ker je klub v zadnjih letih v konstantni rasti: "Mura je v dobrem momentu, poznam tudi trenerja Anteja Šimundžo in vem, da bo naredil vse za uspeh." Sturm ni več najbogatejši avstrijski klub, kot v letih, ko je nekdanji vezist igral za avstrijske črno-bele. "Tja sem prišel, ko je Sturm ravno zaključil s triletnim obdobjem igranja v ligi prvakov. Takrat nas je bilo v klubu 18 tujcev, nekaj povsem drugega, kot je zdaj. Sledil je hud padec zaradi nekih nepravilnosti, imeli so velike probleme, težko so se pobrali. A zdaj znova delajo dobro," ocenjuje naš sogovornik, ki ima iz obdobja v Avstriji tudi posebno zanimivo zgodbo. Takrat Slovenija še ni bila del Evropske unije, ob velikem številu tujcev v ekipi pa se je, da bi lahko igral kot domači nogometaš, poročil z Avstrijko. "Prav zaradi velikega števila tujcev je prišlo do te poroke z Avstrijko. Ja, res se je to zgodilo. No, po enem letu se s to ženo nisva dobro razumela," se z nasmehom zdaj spominja Pregelj.