Različni sogovorniki, podobne zgodbe. "Doma sem, z družino, okoli tako ne morem hoditi," nam je odgovor, kako preživlja dneve, ki jih je zaznamoval novi koronavirus, ponudil Rajko Rep. Nogometaš avstrijskega Hartberga se je po prvih obvestilih o odpovedanih treningih in tekmah odpravil domov, v Rogatec, kjer čaka, da se življenje vrne v normalne tirnice. "Bil sem presenečen, ko so nam kar naenkrat odpovedali treninge in tekme, a sem si mislil, da ne bo tako dolgo trajalo. Zdaj pa se vleče že pet tednov. Sami treniramo po klubskih programih in počasi že vse postaja monotono. Ni lahko. Komaj čakam, da se začnejo pravi treningi," je priznal.
Obstanek zagotovljen, a vse ni idealno
Hartberg je z rednim delom sezone dobro opravil. Klub, ki je bil v prejšnji sezoni novinec med avstrijsko elito, leta 2017 pa igral še v tretji ligi, se je s šestim mestom prebil v ligo za prvaka. Čeprav mu po zimskem premoru ni šlo najbolje - na štirih tekmah je osvojil le eno točko -, pozicije med najboljšimi ni izgubil. "Naš cilj je bil, da si čim prej zagotovimo obstanek v ligi. V enem obdobju nam je šlo res dobro, a se nam je nato, enako kot lani, zgodil padec. Dunajska Austria, ki je bila za nami, nima ravno dobre sezone, ni nas ogrozila, zato smo kljub porazom ostali med šestimi. Obstanek je zagotovljen, bi pa zdaj, če se sezona ne bi prekinila, lahko videli, kam sodimo.
Če sem povsem iskren, je šesto mesto, glede na to, kako kvalitetni klubi so pred nami, najbolj realno," opisuje Rep, a priznava, da so s prebojem med šesterico ambicije zrasle. Hartberg se spogleduje z mednarodnimi tekmovanji, a da si zagotovi vsaj kvalifikacije za evropsko ligo, bo moral prehiteti graški Sturm na petem mestu, ki je iz rednega dela odnesel dve točki več. "Res je, da lahko v tej ligi vsak vsakogar premaga, a na daljši rok se izkažeta kvaliteta in širina ekipe. Zelo težka naloga nas čaka, če želimo v Evropo. Pred nami so klubi, ki imajo desetkrat večje budžete, široke kadre, kvalitetne igralce. Zelo težko bo, a pustimo se presenetiti," razmišlja naš sogovornik.
Čudežni deček ga ni presenetil
V prvem delu sezone je v avstrijski bundesligi navduševal Erling Braut Haaland. Norveški čudežni deček je za Salzburg na 14 tekmah zabil 16 golov, osem jih je dodal še v ligi prvakov, pozimi pa prestopil v Dortmund. "Ko smo s Hartbergom igrali proti Salzburgu, se je videlo, da je ta mladi fant zelo lačen uspeha. Ima kvaliteto, zelo hitro se znajde v prostoru, se dokoplje do žoge in z lahkoto zabija. Je material za še večje podvige. Šel je v Borussio, a mislim, da bo v kratkem stopil še kakšno stopničko višje. Res ima kvaliteto, nisem presenečen, da je dosegel več kot 30 golov," se dvobojev z 19-letnim napadalcem spomni Rajko Rep. Ni naključje, da je Norvežan zablestel na Solnograškem. "Vsi igralci, ki so prestopili iz Salzburga, zdaj igrajo v najmočnejših ligah v Evropi. Zagotovo bi si tudi drugi avstrijski klubi želeli podobnih pogojev, a Salzburg je en svet, vsi ostali pa drug svet," razmere pri naših sosedih opisuje slovenski reprezentant.
Pogodba (še) ni podpisana
Zaveda pa se tudi, da nogomet po koronadobi ne bo več enak. "Zagotovo bo drugače. Tekme se bodo igrale brez gledalcev, igrale se bodo predvsem zato, da se odigrajo in da klubi dobijo nekaj denarja od TV-pravic. Bomo videli, kaj bo čez pol leta ali čez eno leto. Upam, da se bo situacija umirila in da ne bo pustila prehudih posledic," pravi in razkrije, da bodo v Avstriji do zaključka sezone, ki je predviden za konec julija, igrali pred praznimi tribunami. Na stadionih bo lahko do 160 ljudi, ob nogometaših še klubsko osebje in novinarji. "Ni fajn igrati na praznem stadionu. Ni vzdušja, si kot na treningu. A, hvala bogu, naj se čim prej začne. Treba je gledati pozitivno naprej. Najprej je zdravje, potem vse ostalo."
"Nisem več tako spredaj, a sem se dobro razigral, zabijal tudi z razdalje"
Nepozabna izkušnja v Varšavi
Izhodišče za pogajanje bo najbrž drugačno, kot je bilo ob njegovem prihodu v Hartberg pred dvema letoma. Njegove dobre predstave je opazil selektor slovenske reprezentance Matjaž Kek, ga povabil na priprave za novembrski tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo. "To je največ, kar lahko športnik doseže. Kot otrok sem sanjal, da bi lahko nekoč igral za svojo državo. Bil sem zelo presenečen, ko sem dobil selektorjev vpoklic, šele po prespani noči sem dojel, da se je to res zgodilo. Udeležba na zboru je zagotovo izkušnja, ki si jo za vedno zapomniš. Tam so igralci, ki imajo kvaliteto, igrajo v dobrih ligah, vse je hitreje, poteka na višji ravni kot v Hartbergu oziroma avstrijski ligi, a videl sem, da se lahko kosam z njimi. Zagotovo bi v prihodnosti lahko bil del te reprezentance. Kvalitete je dosti, moraš se vključiti v sistem," je prepričan Rogatčan.